Jak pozbyć się zatkanych porów? Podpowiadamy!

mat. prasowe

Zatkane pory to częsta przypadłość – nie tylko nastoletnich dziewcząt, ale również dorosłych kobiet. Powodów takiego stanu jest wiele, ale można się łatwo z tym uporać. To ważne, ponieważ zatkane pory mogą doprowadzić do powstania nieestetycznych zaskórników, a nawet do… stanów zapalnych skóry. Poznaj kilka sprawdzonych sposobów, dzięki którym zatkane pory przestaną być problemem.

Na zatkane pory najczęściej kobiety pracują „same”. Ich powstawanie ma nieodłączny związek z pielęgnacją cery, a dokładniej – niewłaściwym podejściem do tematu. Wystarczy jednak zmienić kilka swoich dotychczasowych nawyków, aby odetkać i zmniejszyć pory. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które mogą ułatwić walkę z tą nieestetyczną przypadłością.

Demakijaż to podstawa

Podstawą pielęgnacji skóry twarzy jest demakijaż. Pozwoli on na oczyszczenie cery ze zgromadzonych zanieczyszczeń, resztek kosmetyków, nadmiaru sebum. Dzięki temu odciążysz skórę i pozwolisz jej oddychać. Jednocześnie będziesz mieć pewność, że zanieczyszczenia nie przyczynią się do zapychania porów.

Jak poprawnie wykonać demakijaż?

  • Miękkie waciki nasącz płynem micelarnym albo mleczkiem do demakijażu.
  • Przesuwaj delikatnie po skórze, aby ją oczyścić.
  • Czynność powtarzaj kilkakrotnie, na bieżąco zmieniając wacik na czysty.
  • Umyj skórę żelem / pianką / kostką myjącą.
  • Oczyszczanie twarzy zakończ, aplikując delikatny tonik lub mgiełkę.
  • Na koniec nałóż krem na noc odpowiedni dla rodzaju skóry.

Pamiętaj, aby demakijaż wykonywać każdego wieczoru – nawet wtedy, gdy jesteś bardzo zmęczona. Twoja skóra na pewno ci się odwdzięczy swoją dobrą kondycją – bez ryzyka zatkania porów.

Postaw na regularne peelingi

Proces odnowy naskórka ma charakter cykliczny i trwa ok. 26-28 dni. Dlatego należy zadbać o regularne wykonywanie peelingów, aby pozbyć się martwych komórek. Dzięki temu nie będą one zatykać porów, a skóra stanie się idealnie gładka.

Pamiętaj, aby rodzaj peelingu dobrać do potrzeb swojej cery. Nie zawsze odpowiedni będzie peeling gruboziarnisty, podobnie jak nie w każdym przypadku wystarczy stosowanie peelingu enzymatycznego.

  • Peeling drobnoziarnisty może być stosowany przez osoby z cerą tłustą, mieszaną i suchą. Jest dużo delikatniejszy niż kosmetyk gruboziarnisty z uwagi na wielkość drobinek.
  • Peeling enzymatyczny należy do bardzo delikatnych form złuszczania naskórka. Dlatego szczególnie polecany jest w przypadku osób z cerą wrażliwą – skłonną do podrażnień.

Stosuj odpowiednie kosmetyki

Czy masz świadomość, że stosowanie nieodpowiednich kosmetyków do makijażu może przyczyniać się do zatykania porów? Dlatego należy większą wagę przykładać do tego, co aplikujesz na twarz.

Bezwzględnie musisz zrezygnować z preparatów zawierających m.in.:

  • parafinę – mocno obciąża skórę, dlatego nie nadaje się w przypadku cery z tendencją do nawracających niedoskonałości,
  • silikony ­– mimo że wizualnie wygładzają skórę, przyczyniają się do zatykania porów.

Wybierz odpowiedni podkład

W walce z zatkanymi porami pomagają odpowiednio dobrane podkłady. Zrezygnuj z kosmetyków zawierających wspomniane wyżej silikony. W zamian postaw na podkłady mineralne. Dlaczego? Dzięki niewielkiej ilości składników – nie tylko maskują niedoskonałości, ale również wspierają codzienną pielęgnację.

Takie preparaty zawierają (w zależności od rodzaju podkładu):

  • mikę – delikatnie rozświetlającą
  • tlenek cynku wspomagający walkę z wypryskami
  • dwutlenek tytanu zapewniający optymalne krycie niedoskonałości i zabezpieczający przed promieniowaniem UVA i UVB.

Poddaj się profesjonalnym zabiegom kosmetycznym

Zabiegi wykonywane w salonach kosmetycznych to wsparcie w walce z zatkanymi porami. Możesz skorzystać z:

  • kawitacji ultradźwiękowej – pozwala na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy przy wykorzystaniu fal ultradźwiękowych,
  • mikrodermabrazji – umożliwia usunięcie martwych komórek naskórka i pomaga dokładnie oczyścić skórę,
  • peelingów chemicznych – np. na bazie kwasu glikolowego i salicylowego są znacznie silniejsze niż domowe peelingi, co przekłada się na większą skuteczność.

Pamiętaj, aby zawsze korzystać z oferty renomowanych salonów kosmetycznych. To gwarancja bezpiecznego zabiegu.

Chociaż skłonność do zatykania porów jest m.in. zapisania w genach, możesz przyczynić się do skutecznej walki z tą przypadłością. Wystarczy zastosować się do powyższych wskazówek. Zmień więc swoje nawyki i… do dzieła!

Data aktualizacji: 12.05.2020,
Opublikowano: 12.05.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Naturalny krem do twarzy – przykładowe przepisy i zasady tworzenia kremów DIY

Naturalny krem do twarzy, jak sama nazwa wskazuje, oparty jest wyłącznie na naturalnych składnikach. W największym uproszczeniu to połączenie tłuszczu, wody i dodatkowych półproduktów. Odpowiedni ich dobór pozwala uzyskać kremy odpowiednie dla konkretnych typów cery.

Czytaj więcej
Skóra dojrzała – jak ją pielęgnować i jakich kosmetyków używać

Określenie „cera dojrzała” dotyczy skóry z zauważalnymi objawami utraty kolagenu, elastyny i wody. Pojawia się na niej coraz więcej głębokich zmarszczek, nie tylko wokół oczu i ust, ale także na policzkach i czole. Sprawdź, co możesz zrobić, aby poprawić wygląd cery po 40. roku życia.

Czytaj więcej
Popularne sposoby na wrastające włoski. Jakich kosmetyków warto używać?

Wrastające włoski to problem, z którym mają do czynienia przedstawiciele obu płci. Na rynku kosmetycznym i farmaceutycznym dostępnych jest wiele środków przeznaczonych do walki z wrastającymi włoskami.

Czytaj więcej
SPA NA Zdrowie: jak dbać o stopy w domowych warunkach?

Zamknięte gabinety kosmetyczne to wcale nie wyrok dla naszych stóp. Chcesz się cieszyć pięknymi, gładkimi piętami i ładnie przyciętymi paznokciami? Nasz ekspert - kosmetolog Kinga Wagner - zdradziła, jak w domowym zaciszu zadbać o tę część ciała.

Czytaj więcej