Jak odzwyczaić dziecko od korzystania z telefonu?

Fot: Donald Iain Smith / gettyimages.com

W obecnych czasach dzieci niemal od pierwszych dni życia mają kontakt z telefonem czy komputerem. Rodzice wykorzystują nowoczesna technologię, aby zająć czymś dziecko i zyskać trochę wolnego czasu lub okazję do wykonania jakiejś pracy. Niestety dziecko, które od małego korzysta z telefonu czy komputera trudno jest oderwać od ekranu. Na szczęście nie jest to niemożliwe.

Zgodnie z zaleceniami specjalistów dzieci do 2 roku życia w ogóle nie powinny patrzeć w ekran. Starsze mogą "korzystać" z telefonu, tabletu czy komputera maksymalnie przez godzinę.

Dlaczego dzieci nie powinny korzystać z nowoczesnych technologii?

Badania pokazują, że dzieci, które zbyt dużo czasu spędzają przed ekranem smartfona czy komputera częściej mają problemy ze snem, później też zaczynają mówić. W ocenie specjalistów korzystanie z nowoczesnych technologii sprzyja otyłości. Czas, który dziecko spędza przed ekranem, powinien być przeznaczony na zabawę lub aktywność na świeżym powietrzu. A to właśnie ruch jest niezbędny do prawidłowego rozwoju dziecka, a nie telefon.

U dzieci, które zamiast rysować bawią się smartfonem nieprawidłowo rozwijają się choćby mięśnie dłoni, ale nie tylko. Zmiany i nieprawidłowości mogą się pojawić także w obrębie kręgosłupa.

Długie godziny spędzone przed komputerem, ekranem telefonu czy tabletu wpływają także na wzrok dziecka. Zdaniem lekarzy to właśnie nowoczesna technologia odpowiada za rosnącą liczbę dzieci z krótkowzrocznością.

Uzależnienie

Zbyt długie i zbyt częste korzystanie z telefonu, komputera czy tabletu może prowadzić do uzależnień. Zdaniem specjalistów najczęściej dotyka ono młodzież lub tzw. młodych dorosłych, czyli osoby między 20 a 30 rokiem życia. Do najbardziej charakterystycznych objawów uzależnienia należą:

  • unikanie kontaktów „na żywo”;
  • wypełnianie wolnego czasu wyłącznie aktywnościami w wirtualnym świecie;
  • wrażenie niepokoju, rozdrażnienia, a wręcz lęku wówczas, korzystać z telefonu lub komputera nie jest możliwe;
  • przesadna troska o to, by nie utracić kontaktu z wirtualną rzeczywistością;

Zobacz także: Uzależnienie od gier komputerowych. Jak pomóc dziecku, które zatraciło się w wirtualnym świecie?

Jak odzwyczaić dziecko do nowoczesnej technologii ?

Każdy rodzic wie, że oderwanie dziecka od telefonu czy komputera nie jest proste, ale nie niemożliwe. Jak to zrobić?

Z badań przeprowadzonych przez University of Washington w USA wynika, że straszenie dziecka, że czas korzystania z telefonu czy komputera zaraz się skończy nie jest najlepszym rozwiązaniem. W ocenie specjalistów dobrze jest podać dziecku jakiś konkretny powód, dla którego musi wyłączyć komputer czy telefon. Co powiedzieć? Np. że telefon lub komputer wymagają ładowania i trzeba je wyłączyć.

Dodatkowo rodzice powinni wyłączyć funkcję autoodtwarzania oraz promowania filmów, podobnych do tych, które ogląda dziecko. Każda taka "zachęta" jeszcze bardziej angażuje dziecko i sprawia, że chce ono oglądać jeszcze więcej. Bez tych powiadomień jest większa szansa na to, że dziecko samo się zniechęci i odejdzie od komputera czy tabletu.

Rodzic powinien mieć kontrolę nad tym ile czasu dziecko z telefonem w ręku czy na graniu na komputerze. Zdaniem badaczy dobrze jest wprowadzić dziecku sztywne zasady korzystania z nowoczesnych technologii. Dziecko powinno dokładanie wiedzieć ile czasu może poświecić w ciągu dnia np. na granie i że musi przestrzegać tych ram czasowych.

Trzeba podkreślić, że dziecko wybiera telefon czy granie na komputerze przede wszystkim dlatego, że nie ma innej alternatywy. Rolą rodzica jest znalezienie dla dziecka innego sposobu spędzaniu wolnego czasu i zachęcenie go do innych aktywności. Powinien on pokazać dziecku, że bez telefonu czy komputera też można się fajnie bawić.

Dziś Światowy Dzień bez Telefonu Komórkowego. Jak ograniczyć korzystanie ze smartfonów? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Dziś Światowy Dzień bez Telefonu Komórkowego. Jak ograniczyć korzystanie ze smartfonów? Źródło: X-news 

Data aktualizacji: 15.07.2020,
Opublikowano: 15.07.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Bezpłatne szczepienia przeciwko HPV dla dzieci od 9. do 18. roku życia 

Resort zdrowia zdecydował się rozszerzyć grupę dzieci, która może skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko HPV. Preparat jest już  dostępny dla młodych ludzi między 9. a 18. rokiem życia. Co zrobić, aby nasza pociecha otrzymała preparat? 

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej