Jak obliczyć dni niepłodne? Dni niepłodne a cykl miesiączkowy

Fot: photosbyhope / gettyimages.com

Dni niepłodne następują po 24 godzinach od owulacji, kiedy obumiera komórka jajowa. Wtedy aż do kolejnej miesiączki nie ma możliwości zajścia w ciążę. Przed owulacją występuje tzw. okres względnej niepłodności.

Dni niepłodne stanowią większą część każdego cyklu miesiączkowego kobiety. Zajście w ciążę jest możliwe jedynie w czasie owulacji, dlatego wiele kobiet planujących ciążę bądź chcących jej uniknąć musi zwrócić uwagę na kilka sygnałów świadczących o tym, że w danym czasie istnieje prawdopodobieństwo spłodzenia dziecka. Prowadząc kalendarzyk i pomiary temperatury, zdecydowanie łatwiej jest stwierdzić, kiedy następują dni niepłodne po owulacji. Owulacja przypada zawsze na 14 dni przed kolejną miesiączką, natomiast nigdy nie ma pewności, w którym dniu wystąpi od początku cyklu.

Dni niepłodne w trakcie cyklu miesiączkowego

Aby określić, kiedy występują dni niepłodne, należy zwrócić uwagę na dwa podstawowe czynniki: temperaturę ciała i wygląd śluzu szyjkowego. Przez większą część cyklu miesiączkowego kobieta jest niepłodna. Owulacja, czyli proces uwolnienia komórki jajowej, jest konieczna, by mogło dojść do zapłodnienia. Dodatkowo do komórki jajowej musi dotrzeć plemnik. Gameta męska potrafi przeżyć nawet 7 dni. Niestety, komórka jajowa żyje jedynie 24 godziny od momentu owulacji. Szacuje się, że dni płodne występują kilka dni przed owulacją i kilka dni po niej. Należy pamiętać, że owulacja następuje na 14 dni przed pierwszym dniem kolejnej miesiączki. U kobiet miesiączkujących regularnie co 28 dni przypada to na połowę cyklu. Jednak cykl menstruacyjny może ulec rozregulowaniu z wielu przyczyn, stąd możliwe jest zajście w ciążę nawet po stosunku w czasie krwawienia miesiączkowego, jeśli owulacja wystąpi od razu po krwawieniu. Z tego powodu mówi się, że przed owulacją występuje względna niepłodność.

Zobacz film i dowiedz się jak jest zbudowany kobiecy układ rozrodczy:

Zobacz film: Budowa i funkcje żeńskiego układu rozrodczego. Źródło: 36,6.

Dni niepłodne przed okresem i po nim

Przed krwawieniem miesięcznym występują dni niepłodne przez 14 dni. Tuż po owulacji, po 24 godzinach obumiera komórka jajowa, tym samym nie ma możliwości zajścia w ciążę. Jednak błędem jest określenie kolejnego jajeczkowania wyłącznie względem daty poprzedniej miesiączki. Dni niepłodne dla bezpieczeństwa wyznacza się dopiero po 2–3 dniach od owulacji, nawet u kobiet miesiączkujących bardzo regularnie. Liczbę dni niepłodnych po okresie określa się indywidualnie względem długości cyklu każdej kobiety. Jest to zawsze 3–5 dni przed owulacją; różny jest czas dni niepłodnych po ustaniu krwawienia.

Śluz i temperatura a dni niepłodne

Dni niepłodne charakteryzują się suchością pochwy, śluz jest gęsty, mętny, nie ciągnie się, może mieć białawe bądź żółtawe zabarwienie. Jeśli śluz jest przejrzysty, przypomina surowe białko jaja kurzego, ciągnie się po ujęciu w dwa palce, świadczy o tym, że najprawdopodobniej kobieta właśnie ma dni płodne. Śluz w dni płodne ma właściwości umożliwiające plemnikom przetrwanie w drogach rodnych kobiety kilka dni. Dlatego nawet po stosunku na 3 dni przed owulacją może dojść do zapłodnienia.

Dobrym wskaźnikiem dni niepłodnych jest temperatura ciała. Wyższa (o około 0,2°C), jest wskaźnikiem jajeczkowania. Wzrost temperatury wynika ze zmian hormonalnych (wzrost poziomu progesteronu). Temperatura musi być mierzona rano, jeszcze przed wstaniem z łóżka.

Co trzeba wiedzieć o miesiączce? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak mówić o okresie i co trzeba o nim wiedzieć? Źródło: 36,6.

Inne objawy dni niepłodnych

Organizm kobiety może wysyłać wiele sygnałów, dzięki którym kobieta może podejrzewać, że zaczął się okres płodny czy niepłodny. Niektóre panie odczuwają ból podbrzusza związany z owulacją. Kiedy nastąpi obumarcie komórki jajowej i rozpoczynają się dni niepłodne, kobieta może zaobserwować u siebie rozchwianie emocjonalne, wzrost apetytu, nastrój depresyjny.

Ciąża a dni niepłodne

Metoda kalendarzykowa nie zawsze jest skuteczną metodą antykoncepcyjną ze względu na to, że mało która kobieta ma regularny cykl miesiączkowy. Na przesunięcia jajeczkowania w cyklu może mieć wpływ wiele czynników, jak podróże, stres, nadmierny wysiłek fizyczny czy choroby. Dlatego zdarza się, że mimo prowadzenia kalendarzyka miesiączkowego i obliczenia dni niepłodnych kobieta zachodzi w ciążę. Praktycznie niemożliwe jest zapłodnienie tuż przed okresem. Natomiast zajście w ciążę w dni niepłodne po okresie, przed owulacją, jest prawdopodobne, właśnie ze względu na ryzyko przesunięcia się dnia jajeczkowania.



Data aktualizacji: 10.12.2018,
Opublikowano: 05.03.2018 r.

Polecamy

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

fanka 29.06.2018r.

obliczanie "ręczne" nie zawsze jest precyzyjne. wolę jednak mieć pewność. ja stosuję cyclotest.

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Bezpłatne szczepienia przeciwko HPV dla dzieci od 9. do 18. roku życia 

Resort zdrowia zdecydował się rozszerzyć grupę dzieci, która może skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko HPV. Preparat jest już  dostępny dla młodych ludzi między 9. a 18. rokiem życia. Co zrobić, aby nasza pociecha otrzymała preparat? 

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej