Jak leczyć oparzenia słonecznego? Pierwsza pomoc

Fot. mabe123 / Getty Images

Oparzenia słoneczne to problem osób opalających się i spędzających czas w mocno nasłonecznionym miejscu. Objawy poparzenia słonecznego są charakterystyczne i wymagają stosownie do nasilenia promieniowania i uszkodzeń różnych środków.

Oparzenia słoneczne spowodowane są nadmierną i niewłaściwą ekspozycją na słońce. Świadomość osób korzystających z kąpieli słonecznych jest jednak coraz większa. Ponadto szeroka dostępność kosmetyków zapobiegających oparzeniom słonecznym wpływa na to, że najczęściej są łagodne. W związku z tym wystarczy zastosować jeden ze sposobów domowych. Szeroka gama maści, żeli, kremów, pianek czy innych środków na oparzenia słoneczne sprzyja ich leczeniu.

Polecamy: Pierwsza pomoc w oparzeniach słonecznych - co robić?

Czym są oparzenia słoneczne i jakie dają objawy?

Oparzenie słoneczne daje różny obraz w zależności od stopnia oparzenia. Może być to niewielkie zaczerwienienie skóry połączone ze świądem czy pieczeniem, jednak zdarzają się poważne obrzęki, pęcherze i gorączka. Objawy oparzeń słonecznych to przede wszystkim:

  • obrzęk,
  • zaczerwienienie skóry,
  • wysypka o różnym charakterze (sugerująca pewną nadwrażliwość skóry na promieniowanie słoneczne),
  • pęcherze,
  • podwyższona temperatura ciała,

  • pieczenie i ból skóry.

Oparzenie słoneczne nie musi wynikać z nieprzestrzegania zasad odpowiedniego opalania. Przyczyny oparzeń słonecznych to nie tylko niestosowanie filtrów przeciwsłonecznych czy nieosłonięcie ciała przed promieniowaniem, ale również tendencja do takiego stanu. Zdecydowanie łatwiej oparzy się słońcem osoba o jasnej karnacji z jasnymi włosami.

Polecamy: Zdrowe opalanie, czyli jak skutecznie chronić skórę przed słońcem (dzieci, dorośli, kobiety w ciąży)

Zobaczcie, jakie są stopnie i rodzaje oparzeń. Nigdy nie wolno ich bagatelizować:

Zobacz film: Rodzaje i stopnie oparzeń. Źródło: 36,6

Co na oparzenia słoneczne?

Najłatwiej jest zapobiegać oparzeniom słonecznym. Konieczne jest stosowanie odpowiednich kremów do opalania. Nie wolno używać oliwki niedostosowanej do tego, gdyż dodatkowo można miejscowo wywołać oparzenia słoneczne. Znane są przypadki, kiedy kobiety smarowały się olejem, by szybciej się opalić. Skutkowało to poważnymi miejscowymi oparzeniami 2, a nawet 3 stopnia. Dlatego też dobór odpowiedniego filtru jest podstawą. Konieczne jest dostosowanie kremu do karnacji i natężenia promieniowania słonecznego. Zdecydowanie wyższą ochronę powinno się stosować podczas urlopów w ciepłych zakątkach świata. Można powiedzieć, że najskuteczniejszą pierwszą pomocą w oparzeniach słonecznych jest D-pantenol. Jest to lek, który wchodzi w skład wielu kremów i maści. Powoduje skuteczną regenerację komórek naskórka. Pozwala na przyspieszenie gojenia się ran, działa miejscowo przeciwzapalnie. Oparzenie słoneczne uszkadza skórę. W związku z tym D-pantenol wpływa odbudowująco na skórę i zmniejsza dolegliwości jak pieczenie czy świąd. Można jednak skorzystać z innych preparatów dostępnych w aptekach. Najważniejsze, by intensywnie nawilżały skórę.

Polecamy: Maści, leki i domowe sposoby na oparzenia słoneczne

Zobacz film i sprawdź jak łagodzić oparzenia skóry:

Zobacz film:  Co robić po oparzeniu słonecznym? Źródło: Dzień Dobry TVN

Czym smarować oparzenia słoneczne?

Co jest dobre na oparzenia słoneczne? Poza D-pantenolem dostępnych jest wiele skutecznych preparatów w formie kremów, maści czy pianek, które działają łagodząco, nawilżająco i regenerująco. Odpowiedni rodzaj preparatu dobiera się w zależności od stanu skóry. Na oparzenia słoneczne doskonale działa np. alantoina, ponadto kremy czy maści zawierające mentol bądź kwas hialuronowy. Dzięki nim naskórek będzie miał szansę szybko się zregenerować. Należy pamiętać, że oparzenie słoneczne jest stanem, w którym skóra jest bardziej podatna na zakażenia. W związku z tym należy dołożyć starań, by ją odpowiednio oczyszczać i stosować zasypki, pudry czy żele koloidowe, które na skórze tworzą warstwę ochronną, zapobiegając zabrudzeniom, wnikaniu bakterii, a także utracie wilgoci. Pomocne również mogą być okłady chłodzące na oparzone miejsca – są dobrym uzupełnieniem w leczeniu oparzeń słonecznych. Stosuje się je także, by złagodzić ból.

Domowe sposoby na oparzenie słoneczne

Jeśli oparzenia słoneczne objawiają się jedynie zaczerwienieniem i niewielkim obrzękiem, bolesnością czy tkliwością skóry, można zastosować domowe metody. Bardzo pomocne są okłady, jednak nie z kefiru, maślanki czy innych pochodnych mleka. Takie specyfiki mogą doprowadzić do reakcji alergicznej, ponieważ w obrębie oparzenia może dojść do nieprawidłowych zachowań układu immunologicznego. Najlepiej więc użyć okładu z ręcznika i chłodnej wody. Niektórzy polecają też stosowanie okładów z użyciem ogórka, naparu z kory dębu i z liści pokrzywy.

Data aktualizacji: 05.11.2019,
Opublikowano: 04.06.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Czy opalanie się w samo południe może być zdrowe? Tak, ale tylko pod jednym warunkiem

Kiedy najlepiej się opalać, żeby pobudzić produkcje witaminy D? Lepsze są kremy z filtrami chemicznymi czy mineralnymi? Co zrobić, gdy zamiast karmelowej opalenizny pojawią się piekące, czerwone oparzenia? Pytań związanych z opalaniem jest wiele... Na wszystkie odpowiada nasz ekspert!

Czytaj więcej
Jak odróżnić pieprzyk od czerniaka? Pomoże prosty test ABCDE i dermatoskopia

Po lecie na skórze często pojawiają się nowe znamiona. Większość z nich to zwykłe pieprzyki, ale trzeb być czujnym. Odróżnienie niegroźnej zmiany barwnikowej od pieprzyka może być sprawą życia i śmierci.  Nieodzowne znaczenie ma w tym przypadku dermatoskopia, która należy do bezpiecznych metod diagnostyki zmian melanocytowych.

Czytaj więcej
Olej kokosowy na włosy, skórę i odchudzanie. Zdrowotne i pielęgnacyjne działanie oleju

Olej kokosowy to niezastąpiony składnik w kosmetyce i medycynie naturalnej. Używa się go do zwalczania trądziku i odmładzania skóry, zmiękczania i nawilżania włosów. Ma także właściwości odchudzające. Ze względu na jego delikatność można go stosować u niemowląt.

Czytaj więcej
"Każde zaczerwienienie skóry należy traktować jak oparzenie" - o skutkach  opalania mówi Ewa Kaniowska, dermatolog

Opalona skóra to marzenie wielu kobiet. Jednak droga do osiągnięcia upragnionego brązu często usłana jest… oparzeniami. Co właściwie kryje się pod tym pojęciem i jakie są konsekwencje opalania - odpowiada Ewa Kaniowska, dermatolog.

Czytaj więcej
Samoopalacz – wszystko, co musisz wiedzieć o domowym opalaniu

Aby pochwalić się pięknie opaloną skórą wcale nie trzeba wystawiać jej na szkodliwe działanie promieniowania słonecznego czy chodzić do solarium, które jest równie groźne dla zdrowia, co klasyczne opalanie. Doskonałym rozwiązaniem dla tych, którym marzy się ciemniejszy kolor skóry i chcą uchronić się przed rozwojem czerniaka, będzie samoopalacz. Jak działa ten kosmetyk i jak prawidłowo się z nim obchodzić?

Czytaj więcej
Olejek rycynowy na włosy, rzęsy i... opaloną skórę. Skąd się bierze jego pielęgnacyjna moc?

Olejek rycynowy to znany od wielu lat produkt, którego zastosowanie doceniały już nasze babcie. Warto zabrać go do wakacyjnej apteczki. Odżywi wysuszone słońcem włosy, zadba o opaloną skórę, a także pomoże na częste dolegliwości, np. zaparcia.

Czytaj więcej
Wystawiasz blizny na słońce. To błąd! Sprawdź, dlaczego trzeba je chronić

Wciąż żywe jest przekonanie, że opalona skóra jest bardziej atrakcyjna i zdrowsza. Amatorzy słonecznych kąpieli wierzą, że promienie słoneczne to najlepszy lek na trądzik czy blizny, które po nim zostały. Tymczasem jest odwrotnie. Dlaczego lepiej unikać wystawiania zmienionej skóry na działanie słońca?

Czytaj więcej
Poparzenia słoneczne: 5 olejków eterycznych, które złagodzą pieczenie i nawilżą skórę

Radość z pięknej słonecznej pogody i chęć wakacyjnej opalenizny nie zawsze kończy się dobrze. Często nie doceniamy letniego słońca, zwłaszcza nad wodą. Zbyt długa i intensywna ekspozycja może zakończyć się poparzeniami słonecznymi. Zanim sięgniemy po apteczne produkty, warto wypróbować naturalnych sposobów. Olejki eteryczne mogą okazać się najlepszym remedium na poparzoną i piekącą skórę.

Czytaj więcej