Jak komórki macierzyste przywracają młodość?


Raport Life

Polacy coraz chętniej odwiedzają gabinety specjalistów medycyny estetycznej. Mimo to spora część pacjentów obawia się, że zabieg się nie uda lub nie da naturalnego efektu. Czy faktycznie mają się czego obawiać?

Komórki macierzyste w medycynie estetycznej

Mimo że medycyna estetyczna rozwija się w imponującym tempie i zabiegi są coraz bezpieczniejsze, to pacjenci i tak obawiają się tego, że coś pójdzie nie tak. W przypadku zabiegów z zakresu medycyny estetycznej boją się, że zabieg nie spełni ich oczekiwań lub nie będzie wyglądał naturalnie. Na szczęście lekarze odkryli, że w rozwiązaniu tego problemu pomogą komórki macierzyste. Co to takiego? Cechą charakterystyczną komórek macierzystych jest to, że mają zdolność do nieograniczonej liczby podziałów i przekształcania w inne typy komórek. Wykorzystuje się je w zabiegach odmładzających, pomagają w wypełnianiu blizn, a także w leczeniu nadmiernego wypadania włosów.

Komórki macierzyste - gdzie się znajdują?

Najwięcej komórek macierzystych u dorosłego człowieka jest w tkance tłuszczowej.

- To idealna sytuacja. Pobieramy tkankę tłuszczową z tych miejsc, gdzie jest jej za dużo i wyszczuplamy ciało - mówił dr n. med Marcin Ambroziak, lekarz dermatolog w Klinice Ambroziak.

Zanim komórki macierzyste zostaną wstrzyknięte w wybrane przez pacjenta miejsce trzeba je odseparować. W tym pomagają specjalne wirówki i strzykawki.

- Dzięki tej ostatniej możemy oddzielić tłuszcz z uszkodzonych komórek tłuszczowych i komórki tłuszczowe. Skupiamy się tylko na pobranym tłuszczu, z którego możemy pozyskać komórki macierzyste. W jednym mililitrze mamy ich ok. miliona - dodał specjalista.

Tak przygotowane komórki wstrzykuje się w odpowiednie dla danego pacjenta miejsce. Bardzo często aplikowane są one wraz z komórkami tłuszczowymi, które stanowią dodatkowy wypełniacz.

Zabieg z wykorzystaniem komórek macierzystych - jakie daje korzyści?

Komórki macierzyste mają w organizmie trzy funkcje:

  • stymulacją młodości - czynniki wzrostowe, które wytwarzają, wpływają na komórki skóry i sprawiają, że stają się one młodsze;
  • przyczyniają się do wytworzenia nowych naczyń krwionośnych;
  • niektóre komórki macierzyste z czasem zmieniają się w komórki tłuszczowe, tym samym pogłębiając efekt wypełnienia - sprawiają, że skóra wygląda jeszcze młodziej.
Data aktualizacji: 08.06.2021,
Opublikowano: 02.06.2021 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Skóra dojrzała – jak ją pielęgnować i jakich kosmetyków używać

Określenie „cera dojrzała” dotyczy skóry z zauważalnymi objawami utraty kolagenu, elastyny i wody. Pojawia się na niej coraz więcej głębokich zmarszczek, nie tylko wokół oczu i ust, ale także na policzkach i czole. Sprawdź, co możesz zrobić, aby poprawić wygląd cery po 40. roku życia.

Czytaj więcej
Liposukcja – milowy krok na drodze do wymarzonej sylwetki

Mimo iż liposukcja nie jest metodą leczenia otyłości, to w innych przypadkach często staje się jedynym, skutecznym sposobem umożliwiającym precyzyjne pozbycie się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Sprawdź, dla kogo przeznaczony jest zabieg, jak przebiega i jakie efekty można uzyskać dzięki liposukcji.

Czytaj więcej
Liposukcja ultradźwiękowa – jakie są efekty zabiegu i ile razy należy go powtórzyć?

Liposukcja ultradźwiękowa jest alternatywą dla chirurgicznych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. To nieinwazyjna metoda redukująca złogi tłuszczowe i cellulit. Nie należy jednak jej traktować jako sposób na zmniejszenie masy ciała, ponieważ jej celem jest wyszczuplenie, a nie walka z nadwagą.

Czytaj więcej
Odsysanie tłuszczu z brzucha – opis zabiegu i przebieg pooperacyjny

Odsysanie tłuszczu z brzucha, ud czy twarzy to zabieg, który pozwala na modelowanie kształtu sylwetki i usuwanie wad estetycznych. Nie jest to jednak metoda leczenia otyłości czy znacznej nadwagi. Sposobem na redukcję tkanki tłuszczowej mogą też być inne, mniej inwazyjne procedury.

Czytaj więcej
Retinoidy zalecane przez dermatologów - efekty stosowania i skutki uboczne

Retinoidy to kwasowe pochodne witaminy A (retinolu). Są polecane przez dermatologów ze względu na wiele korzyści, jakie niosą przy pielęgnacji skóry. Należy jednak pamiętać, że w niektórych przypadkach mogą wystąpić skutki uboczne.

Czytaj więcej
Klinika bez tajemnic. Kto pojawi się w kolejnym odcinku?

Klinika bez tajemnic nie tylko pokazuje pracę i życie kliniki od kuchni. Program przede wszystkim pomaga bohaterom pozbyć się mankamentów urody i odzyskać wiarę we własne możliwości. Komu specjaliści z kliniki dr. Marcina Ambroziaka pomogą w 8.odcinku?

Czytaj więcej
Rekonwalescencja i rehabilitacja po mastektomii. Jakie ćwiczenia trzeba wykonywać?

Rehabilitacja po mastektomii jest bardzo ważna, ponieważ zapobiega skutkom zabiegu, m.in. zanikom mięśni i obrzękom limfatycznym. Jej celem jest także zwiększenie ruchomości w stawach i zmniejszenie dolegliwości bólowych. Ćwiczenia po mastektomii należy rozpocząć już w pierwszej dobie po zabiegu.

Czytaj więcej
Jak skutecznie pozbyć się pajączków? Dowiesz się tego z nowego odcinka Kliniki bez tajemnic!

Motywacje do odwiedzenia gabinetów medycyny estetycznej są niezwykle różne. Wynikają one z chęci zadbania o siebie, poprawy samooceny czy samopoczucia. Przekonajmy się co do kliniki medycyny estetycznej sprowadza kolejnych pacjentów doktora Ambroziaka!

Czytaj więcej