Jak często kąpać niemowlaka?

Fot: poplasen / gettyimages.com

O skórę nowo narodzonego dziecka, podobnie jak każdą inną, należy dbać. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że jest ona znacznie delikatniejsza i wymaga innej pielęgnacji niż skóra starszego dziecka czy dorosłej osoby. Zatem, jak dbać o skórę takiego malucha i jak często należy go kąpać?

Skóra niemowlaka jest znacznie delikatniejsza i nie tak elastyczna. Do tego tak małe dziecko znacznie szybciej się wychładza oraz przegrzewa, dlatego bardzo ważne jest, aby zadbać nie tylko o właściwy dobór kosmetyków, ale i warunki w jakich malec będzie kąpany. Ale od początku!

Jak często kąpać dziecko?

Niemowlak powinien być kąpany przynajmniej kilka razy w tygodniu, można go kąpać codziennie, ale nie jest to konieczne. Mniej wprawnym rodzicom, którzy boją się wziąć tak małe dziecko i myć je w wanience poleca się delikatne przecieranie skóry dziecka miękkim ręcznikiem zamoczonym w ciepłej, ale nie gorącej wodzie. Trzeba jednak pamiętać, aby dokładnie przetrzeć wszystkie fałdki na skórze dziecka, bo właśnie tam gromadzi się najwięcej brudu, a także skórę za uszami i pod brodą, bo tam może zbierać się mleko, które ścieka podczas karmienia.

Jak rozwija się dziecko? Sprawdź swoją wiedzę w naszym quizie!

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz

Czy kosmetyki są konieczne?

Choć skóra dziecka wymaga specjalnej pielęgnacji nie znaczy to, że trzeba zaopatrzyć się niezliczoną ilość kosmetyków. Jeśli skóra dziecka jest zdrowa, nie ma na niej żadnych przebarwień ani niepokojących zmian – do mycia wystarczy czysta woda. W przypadku dzieci, których skóra jest wyjątkowo wrażliwa lub po prostu chcemy zapewnić mu lepszą ochronę, warto sięgnąć po emolienty. To grupa bardzo delikatnych kosmetyków, które dodatkowo pielęgnują i zapobiegają wysuszeniu. Do kąpieli nie jest też potrzebna żadna specjalna myjka. Doskonale sprawdza się dłoń lub mały, miękki ręczniczek, trzeba go jednak prać kilka razy w tygodniu.

A jaką temperaturę powinna mieć woda w wanience? Zdaniem specjalistów nie powinna ona przekraczać 35-37 stopni Celsjusza. To, czy jest ona odpowiednia dla dziecka można sprawdzić na dwa sposoby – korzystając z termometru lub zamaczając łokieć w wodzie. W tym ostatnim przypadku, jeśli nie czujemy pieczenia ani zimna – bez obaw można włożyć dziecko do wanienki. Ponieważ małe dziecko bardzo łatwo się przegrzewa oraz wychładza trzeba pamiętać, aby w pomieszczeniu, w którym jest kąpane panowała odpowiednia temperatura. To bardzo ważne, bo przy dużych wahaniach temperatury – niedojrzały jeszcze układ odpornościowy dziecka – znacznie łatwiej łapie infekcję.

Podczas kąpieli trzeba uważać, aby nie zamoczyć kikuta pępkowego. Choć jeśli dostanie się do niego odrobina wody nic się nie stanie, to lepiej uważać. Zbytnie zamoczenie tych okolic może znacznie wydłużyć proces gojenia się skóry. Dlatego jeśli kikut został zamoczony dobrze jest go delikatnie osuszyć. Zdaniem lekarzy najlepszą metodą pielęgnacji tej stosunkowo newralgicznej okolicy jest przecieranie jej wilgotnym wacikiem. W pierwszych dniach życia dziecka dobrze jest używać do tego przegotowanej wody, później można używać już zwykłej kranówki.

Pielęgnacja tak, ale bez przesady

Wbrew obiegowej opinii skóra dziecka po kąpieli wcale nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Zazwyczaj wystarczy posmarować te części skóry, w których styka się ona z pieluszką i gdzie podrażnienia pojawiają się najczęściej. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy lekarz zalecił, aby postępować inaczej. To także on powinien wskazać preparat oraz określić schemat aplikacji. Pielęgnacja skóry malca na własną rękę może mu tylko zaszkodzić. To samo tyczy się skóry głowy dziecka. Przez pierwszych kilka miesięcy dziecko ma jeszcze bardzo delikatne włosy, które bardzo łatwo się ścierają. Tym samym stosowanie szamponów dla dzieci mija się z celem, czysta woda jest absolutnie wystarczająca. Wyjątkiem może być sytuacja, gdy u dziecka zaczyna się tworzyć ciemieniucha. Aby się jej pozbyć dobrze jest zapytać lekarza pediatry, który podpowie, jakie kosmetyki należy zastosować.

Jak pielęgnować skórę dziecka? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Czy myć dziecko tuż po porodzie? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Data aktualizacji: 29.08.2018,
Opublikowano: 21.08.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Bezpłatne szczepienia przeciwko HPV dla dzieci od 9. do 18. roku życia 

Resort zdrowia zdecydował się rozszerzyć grupę dzieci, która może skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko HPV. Preparat jest już  dostępny dla młodych ludzi między 9. a 18. rokiem życia. Co zrobić, aby nasza pociecha otrzymała preparat? 

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej