Skóra niemowlaka jest znacznie delikatniejsza i nie tak elastyczna. Do tego tak małe dziecko znacznie szybciej się wychładza oraz przegrzewa, dlatego bardzo ważne jest, aby zadbać nie tylko o właściwy dobór kosmetyków, ale i warunki w jakich malec będzie kąpany. Ale od początku!
Jak często kąpać dziecko?
Niemowlak powinien być kąpany przynajmniej kilka razy w tygodniu, można go kąpać codziennie, ale nie jest to konieczne. Mniej wprawnym rodzicom, którzy boją się wziąć tak małe dziecko i myć je w wanience poleca się delikatne przecieranie skóry dziecka miękkim ręcznikiem zamoczonym w ciepłej, ale nie gorącej wodzie. Trzeba jednak pamiętać, aby dokładnie przetrzeć wszystkie fałdki na skórze dziecka, bo właśnie tam gromadzi się najwięcej brudu, a także skórę za uszami i pod brodą, bo tam może zbierać się mleko, które ścieka podczas karmienia.
Jak rozwija się dziecko? Sprawdź swoją wiedzę w naszym quizie!
Czy kosmetyki są konieczne?
Choć skóra dziecka wymaga specjalnej pielęgnacji nie znaczy to, że trzeba zaopatrzyć się niezliczoną ilość kosmetyków. Jeśli skóra dziecka jest zdrowa, nie ma na niej żadnych przebarwień ani niepokojących zmian – do mycia wystarczy czysta woda. W przypadku dzieci, których skóra jest wyjątkowo wrażliwa lub po prostu chcemy zapewnić mu lepszą ochronę, warto sięgnąć po emolienty. To grupa bardzo delikatnych kosmetyków, które dodatkowo pielęgnują i zapobiegają wysuszeniu. Do kąpieli nie jest też potrzebna żadna specjalna myjka. Doskonale sprawdza się dłoń lub mały, miękki ręczniczek, trzeba go jednak prać kilka razy w tygodniu.
A jaką temperaturę powinna mieć woda w wanience? Zdaniem specjalistów nie powinna ona przekraczać 35-37 stopni Celsjusza. To, czy jest ona odpowiednia dla dziecka można sprawdzić na dwa sposoby – korzystając z termometru lub zamaczając łokieć w wodzie. W tym ostatnim przypadku, jeśli nie czujemy pieczenia ani zimna – bez obaw można włożyć dziecko do wanienki. Ponieważ małe dziecko bardzo łatwo się przegrzewa oraz wychładza trzeba pamiętać, aby w pomieszczeniu, w którym jest kąpane panowała odpowiednia temperatura. To bardzo ważne, bo przy dużych wahaniach temperatury – niedojrzały jeszcze układ odpornościowy dziecka – znacznie łatwiej łapie infekcję.
Podczas kąpieli trzeba uważać, aby nie zamoczyć kikuta pępkowego. Choć jeśli dostanie się do niego odrobina wody nic się nie stanie, to lepiej uważać. Zbytnie zamoczenie tych okolic może znacznie wydłużyć proces gojenia się skóry. Dlatego jeśli kikut został zamoczony dobrze jest go delikatnie osuszyć. Zdaniem lekarzy najlepszą metodą pielęgnacji tej stosunkowo newralgicznej okolicy jest przecieranie jej wilgotnym wacikiem. W pierwszych dniach życia dziecka dobrze jest używać do tego przegotowanej wody, później można używać już zwykłej kranówki.
Pielęgnacja tak, ale bez przesady
Wbrew obiegowej opinii skóra dziecka po kąpieli wcale nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Zazwyczaj wystarczy posmarować te części skóry, w których styka się ona z pieluszką i gdzie podrażnienia pojawiają się najczęściej. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy lekarz zalecił, aby postępować inaczej. To także on powinien wskazać preparat oraz określić schemat aplikacji. Pielęgnacja skóry malca na własną rękę może mu tylko zaszkodzić. To samo tyczy się skóry głowy dziecka. Przez pierwszych kilka miesięcy dziecko ma jeszcze bardzo delikatne włosy, które bardzo łatwo się ścierają. Tym samym stosowanie szamponów dla dzieci mija się z celem, czysta woda jest absolutnie wystarczająca. Wyjątkiem może być sytuacja, gdy u dziecka zaczyna się tworzyć ciemieniucha. Aby się jej pozbyć dobrze jest zapytać lekarza pediatry, który podpowie, jakie kosmetyki należy zastosować.
Jak pielęgnować skórę dziecka? Dowiesz się tego z naszego filmu