Irydotomia laserowa – wskazania, przebieg, zalecenia po zabiegu?

Fot: SCIENCE PHOTO LIBRARY / gettyimages.com

Irydotomia laserowa to zabieg wykonywany ambulatoryjnie u chorych z jaskrą. Może on spowodować trwałe obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego. Jego podwyższenie w przebiegu choroby jest jednym z elementów uszkadzających nerw wzrokowy.

Irydotomia laserowa pozwala na uzyskanie lepszej kontroli ciśnienia wewnątrzgałkowego w przebiegu jaskry zamkniętego lub zamykającego się kąta. Chorzy z tym schorzeniem narażeni są na utratę wzroku wskutek uszkodzenia nerwu wzrokowego.

Przebieg jaskry i wskazania do wykonania irydotomii laserowej

Jaskra jest chorobą oka, która prowadzi (w pewnym uproszczeniu) do uszkodzenia włókien nerwowych w obrębie oka i nerwu wzrokowego. Większość przypadków tego schorzenia przebiega z podwyższeniem ciśnienia wewnątrzgałkowego (IOP – ang. intraocular pressure). Ciecz wodnista, produkowana przez ciało rzęskowe, w warunkach prawidłowych przepływa swobodnie z tylnej do przedniej komory oka (czyli spoza tęczówki przez otwór źreniczny ku przodowi) i jest odprowadzana przez tak zwany kąt przesączania. Ze względu na lokalizację nazywany jest on kątem tęczówkowo-rogówkowym.

U chorych z jaskrą kąt ten ma często tendencję do zwężania się, zamykania, w jego okolicy tworzą się zrosty. Utrudnia to odpływ cieczy wodnistej i powoduje wzrost ciśnienia płynu w oku. Takie nadciśnienie jest przyczyną ucisku na włókna nerwowe i ich stopniowego zaniku. W efekcie początkowo dochodzi do upośledzenia widzenia obwodowego, a następnie nawet do utraty wzroku.

Czytaj takżeCzym różni się zaćma od jaskry? Czy jaskra to choroba dziedziczna?

Na czym polega irydotomia laserowa?

Irydotomia laserowa to zabieg, którego celem jest ułatwienie przepływu cieczy wodnistej z tylnej do przedniej komory oka i do kąta przesączania. Sposobem na osiągnięcie tego efektu jest operacyjne wytworzenie otworu w obwodowej (bliższej podstawie) części tęczówki. Zabieg wykonuje się przy pomocy specjalnego lasera Nd:YAG, który w miejscu swego działania rozrywa tkankę i powoduje stworzenie nowej drogi przepływu cieczy wodnistej. Dzięki temu może ona swobodnie przepływać do kąta przesączania i stamtąd być odprowadzana z oka. Po takim zabiegu ciśnienie wewnątrzgałkowe najczęściej stabilizuje się na normalnym poziomie. Należy jednak pamiętać, że nie w każdej postaci jaskry i nie u wszystkich pacjentów można irydotomię laserową wykonać – ostateczną decyzję podejmuje lekarz.

Przebieg irydotomii laserowej

Irydotomia laserowa jest zabiegiem wykonywanym ambulatoryjnie. Po zakwalifikowaniu do zabiegu chory zgłasza się do poradni okulistycznej wyposażonej w odpowiedni laser. Procedura wykonywana jest w pozycji siedzącej, z miejscowym znieczuleniem powierzchni oka przy pomocy kropli. Źrenica jest przed zabiegiem zwężana farmakologicznie. Lekarz uzyskuje wgląd w pole operacyjne dzięki zastosowaniu sprzężonej z laserem lampy szczelinowej (urządzenia optycznego pozwalającego na oglądanie struktur oka w powiększeniu). Aby dobrze zobrazować miejsce wykonania irydotomii i prawidłowo skierować promień lasera, na oko zakłada się specjalną soczewkę. W celu poprawienia obserwacji pomiędzy nią a powierzchnię rogówki nakłada się warstwę specjalnego żelu. Główny laser wyzwalający krótkie impulsy o wysokiej energii, które są wykorzystywane do wykonania zabiegu, wyposażony jest też w świecący stale laser pomocniczy. Służy on do prawidłowego skierowania („wycelowania”) urządzenia na miejsce, gdzie zostanie wykonany otwór. Do przeprowadzenia irydotomii laserowej wystarcza zwykle kilkanaście – kilkadziesiąt impulsów (wyzwalanych w odpowiednim momencie przez okulistę przy pomocy pedału). Ponieważ promieniowanie lasera roboczego znajduje się poza zakresem widzialnym, nie dochodzi do olśnienia chorego rozbłyskami światła. Sam zabieg nie powoduje bólu i trwa kilka – kilkanaście minut. Otwór w tęczówce wykonuje się w miarę możliwości w takim miejscu, by był w warunkach normalnych przykryty powieką, nie powodował zaburzeń widzenia ani defektu kosmetycznego.

Czyj zajmuje się okulista? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Czym zajmuje się okulista? Źródło :Getty Images / iStock

Czytaj takżeCzy chorzy na jaskrę mogą uprawiać sport?

Powikłania po irydotomii laserowej

Powikłania po zabiegu irydotomii laserowej obejmują:

  • czasową bolesność lub pogorszenie wzroku związane z silnym zwężeniem źrenicy,
  • krwawienie w miejscu irydotomii,
  • stan zapalny oka,
  • krótkotrwałe podwyższenie ciśnienia wewnątrzgałkowego,
  • upośledzenie widzenia z powodu wytworzenia dodatkowej, położonej poza osią spojrzenia „źrenicy”.

U niektórych pacjentów zabieg może okazać się nieskuteczny lub uzyskany efekt nie jest trwały. W razie potrzeby irydotomię laserową można wykonać powtórnie.

Zalecenia dla chorych po zabiegu irydotomii laserowej

Chory po przeprowadzeniu irydotomii laserowej pozostaje przez pewien czas w poradni okulistycznej, by lekarz wykonujący zabieg mógł wstępnie ocenić jego skuteczność, ogólny stan pacjenta i ciśnienie wewnątrzgałkowe w operowanym oku. Kontrole takie powtarza się najczęściej po jednym i po trzech dniach, by ocenić ostateczny rezultat leczniczy wykonanej procedury. W zależności od uzyskanego efektu lekarz prowadzący w poradni jaskrowej podczas kolejnych wizyt określa nowe dawkowanie leków obniżających ciśnienie wewnątrzgałkowe i precyzuje aktualne zalecenia dla chorego.

Data aktualizacji: 31.05.2020,
Opublikowano: 28.05.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak ochronić oczy przed smogiem? Coraz większy problem w dużych miastach  

Smog ma niekorzystny wpływ nie tylko na płuca, czy serce. Szkodzi również oczom. Jak bardzo jest dla nich niebezpieczny i co można zrobić, aby zminimalizować jego szkodliwe działanie? 

Czytaj więcej
Innowacyjna terapia przeciw cukrzycy – leczyć mają komórki wszczepione do oka

Cukrzyca to poważna choroba metaboliczna. Jednym z jej objawów jest prawidłowy poziom glukozy we krwi. Badacze ze Szwecji opracowali nowatorską metodę leczenia cukrzycy. Na czym polega?   

Czytaj więcej
Zaćma (katarakta) – poważna choroba oczu: rodzaje, przyczyny, objawy i leczenie

Zaćma to wrodzona lub nabyta choroba narządu wzroku, polegającą na powstawaniu plamek na soczewce oka. Jest ona jedną z najczęstszych przyczyn ślepoty. Zwykle dotyka osoby w podeszłym wieku, a jej przyczyny nie są do końca poznane. Zazwyczaj dużą rolę przypisuje się czynnikom genetycznym oraz zaburzeniom o podłożu metabolicznym. Podstawowym objawem zaćmy jest obniżenie poziomu ostrości wzroku. Jedynym skutecznym sposobem leczenia tej choroby wzroku jest operacja.

Czytaj więcej
Kwalifikacja wady wzroku do korekcji laserowej - co musisz wiedzieć

Korekcja wad wzroku za pomocą lasera to popularna, skuteczna i szybka metoda pozbycia się wad wzroku. Wybór zabiegu laserowego może wydawać się kuszący, ale nie każda osoba jest odpowiednim kandydatem do tego rodzaju korekcji. Dowiedz się, dlaczego badanie przed laserową korekcją wzroku jest konieczne, jak wygląda oraz jakie są przeciwwskazania do wykonania takiego zabiegu.

Czytaj więcej
Zwyrodnienie plamki żółtej. Czy dieta i dobrze dobrane okulary mogą spowolnić rozwój choroby?

Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to najczęściej diagnozowana choroba siatkówki oka. W Polsce dotkniętych jest nią już ponad 1,3 mln osób, a wśród nich 140 tys. cierpi na jej groźniejszą, wysiękową postać. Rozwój choroby spowalnia nie tylko odpowiednia terapia u okulisty. Sprawdź, jak dieta i nowoczesne urządzenia optyczne mogą pomóc osobom chorym na AMD.

Czytaj więcej
Przekrwione oczy u dziecka i dorosłego –­ jakie są najczęstsze przyczyny? Jak łagodzić objawy?

Przekrwione oczy mogą oznaczać podrażnienie spojówek bądź ich stan zapalny wywołany np. alergią lub inną infekcją. Zdarza się, że zaczerwienienie pojawia się w związku z chorobą innych części oka czy chorobą autoimmunologiczną. Często jest też przypadłością osób noszących soczewki kontaktowe.

Czytaj więcej
Oftalmoplegia (porażenie międzyjądrowe) – przyczyny, obraz kliniczny i leczenie

Oftalmoplegia to zespół objawów w obrębie narządu wzroku, którego występowanie związane jest z chorobami ośrodkowego układu nerwowego. Powoduje zaburzenia widzenia pod postacią dwojenia i oczopląsu.

Czytaj więcej
Okulary przeciwsłoneczne – z filtrem, polaryzacyjne, korekcyjne

Okulary przeciwsłoneczne pełnią funkcje ochronne, zapobiegając nadmiernemu przepuszczaniu szkodliwych promieni słonecznych do oka. Powinny być wyposażone w specjalny filtr. Okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją są odpowiednie dla kierowców i sportowców. Filtr fotochromowy stosuje się w okularach przeciwsłonecznych korekcyjnych. 

Czytaj więcej
O czym świadczy spuchnięte oko u dziecka? Leczenie i domowe sposoby na opuchnięte powieki

Spuchnięte oko u dziecka ma wiele przyczyn. Najczęściej obrzęk pojawia się razem z zapaleniem spojówek, jęczmieniem lub mechanicznym podrażnieniem oka. Wówczas mogą mu towarzyszyć inne objawy: zaczerwienienie, łzawienie, pieczenie i światłowstręt. Spuchnięte oczy u dziecka trzeba skonsultować z lekarzem.

Czytaj więcej
Zaćma i jaskra – czym różnią się te dwie choroby oczu?

Zaćma i jaskra to dwie najczęstsze, poważne choroby oczu prowadzące do ślepoty. O ile zaćma dotyczy uszkodzenia jednego elementu oka – soczewki, o tyle jaskra jest kompleksowym, postępującym procesem degeneracji włókien nerwowych odpowiedzialnych za transmisję wrażeń wzrokowych do mózgu.

Czytaj więcej