Implantacja zarodka – kiedy zachodzi i czy jest odczuwalna?

Fot. ClaudioVentrella / Getty Images

Implantacja zarodka to kolejny etap zapłodnienia. Jeśli nie dojdzie do implantacji, tym samym kobieta nie będzie w ciąży. Ważne, by implantacja odbyła się w jamie macicy, a nie np. w jamie brzusznej czy jajowodzie.

Moment poczęcia dziecka to moment zapłodnienia. Polega na tym, że męska komórka płciowa (plemnik) łączy się z żeńską komórką płciową (komórką jajową). W wyniku tego połączenia dochodzi do powstania zygoty zawierającej wszystkie genetyczne informacje dotyczące przyszłego dziecka. Najczęściej zachodzi to w części bańkowej jajowodu. Zapłodniona komórka jajowa transportowana jest do dalszych części jajowodu i podlega podziałom komórkowych. Pierwszy podział następuje około dobę po zapłodnieniu. W ciągu kilku dni dochodzi do przekształcania się zygoty w morulę, a następnie w blastocystę. Dopiero ta ostatnia struktura zagnieżdża się w jamie macicy.

Implantacja zarodka – kiedy następuje?

Implantacja zarodka to zagnieżdżenie zarodka w jamie macicy. Polega na tym, że blastocysta wnika w błonę śluzową przedniej bądź tylnej ściany macicy. Najczęściej do implantacji dochodzi w 8. dobie po zapłodnieniu, zdarza się też w 7. dobie. Ogólnie uznaje się, że implantacja zarodka następuje pomiędzy 8. a 12. dniem po zapłodnieniu. Niekiedy towarzyszą jej niewielkie objawy kliniczne.

W tym stadium komórki ułożone są w określony sposób i tworzą odpowiednie listki zarodkowe.

Co jest konieczne, by doszło do implantacji?

Szansa na implantację zapłodnionej komórki wynosi około 50%, jeśli wszystko jest w porządku. Właściwy przebieg implantacji uwarunkowany jest odpowiednio dużym stężeniem progesteronu, wydzielanego w jajniku przez powstające w sytuacji zapłodnienia ciałko żółte. Po implantacji błona śluzowa ulega dalszym przemianom, tworząc doczesną.

Objawy implantacji zarodka

Implantacja zarodka nie zawsze daje objawy. Często pierwszym objawem ciąży jest dopiero brak miesiączki i dodatni wynik testu ciążowego.

Zdarza się, że w wyniku implantacji zarodka w ukrwionej błonie śluzowej dochodzi do krwawienia. Krwawienie implantacyjne jest zazwyczaj niewielkie i następuje w momencie zagnieżdżania się zarodka w macicy. Tym samym trwa też bardzo krótko. Nie każda kobieta obserwuje krwawienie po implantacji. Większość nie ma żadnych objawów. Niektóre kobiety w pierwszym cyklu po zapłodnieniu mają niewielkie plamieniem w dniach, kiedy spodziewają się miesiączki, a właściwie na dzień czy dwa wcześniej. To, ile trwa krwawienie po implantacji, jest osobniczo zmienne.

Po implantacji kobieta może odczuć zmęczenie, senność, obrzęk i ból w okolicy sutków, a nawet niewielkie nudności czy wymioty. Są to jednak bardzo rzadko obserwowane objawy, kobieta rzadko kojarzy je z ciążą.

Jak zbudowany jest kobiecy układ rozrodczy? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Budowa i funkcje żeńskiego układu rozrodczego. Źródło: 36,6.

Implantacja zarodka w macicy a temperatura

Kobiety obserwujące swój cykl i prowadzące kalendarzyk miesiączkowy mogą szybciej dostrzec niektóre objawy ciąży. Jednym z nich jest podwyższenie temperatury ciała, co jest objawem współistniejącym z owulacją. Nie jest to objaw swoisty, lecz zawsze pojawiający w czasie owulacji. Po owulacji temperatura spada. Jeśli jednak dojdzie do zapłodnienia, utrzymuje się podwyższona przez cały czas.

Implantacja zarodka a ból podbrzusza

Ból podbrzusza może pojawić się po implantacji zarodka wraz z plamieniem implantacyjnym. Jest zdecydowanie słabiej nasilony niż w przypadku miesiączki. Utrzymujący się ból podbrzusza na wczesnym etapie ciąży zawsze powinien budzić niepokój, gdyż może być wynikiem skurczów macicy i poronienia zagrażającego.

Implantacja po in vitro

Każda z par w czasie procedury in vitro chciałaby jak najszybciej wiedzieć, czy próba była udana. Jednak u kobiet po in vitro pierwsze objawy ciąży są jeszcze mniej swoiste niż u kobiet naturalnie zapłodnionych. Zmęczenie, dolegliwości pokarmowe, tkliwość piersi czy wahania nastroju są raczej efektem stosowanej hormonoterapii.

Implantacja zarodka nie jest absolutnie odczuwalna. Po transferze zarodka metodą in vitro testy powinno robić się po 2 tygodniach od dokonania transferu. Natomiast w przypadku naturalnych prób poczęcia testy najlepiej wykonać po pierwszym dniu spodziewanej miesiączki.

Data aktualizacji: 13.02.2019,
Opublikowano: 13.02.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Duszący kaszel u małego dziecka: jakie są możliwe komplikacje? 

Kaszel jest mechanizmem obronnym organizmu. Kiedy coś podrażnia gardło lub drogi oddechowe, odruch kaszlowy jest sposobem na wydalenie substancji drażniących. Jednak może być też objawem choroby, która przynosi różne komplikacje. Sprawdź, o czym może świadczyć duszący kaszel u małego dziecka. 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Bezpłatne szczepienia przeciwko HPV dla dzieci od 9. do 18. roku życia 

Resort zdrowia zdecydował się rozszerzyć grupę dzieci, która może skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko HPV. Preparat jest już  dostępny dla młodych ludzi między 9. a 18. rokiem życia. Co zrobić, aby nasza pociecha otrzymała preparat? 

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej