Ibuprofen a karmienie piersią – czy można go bezpiecznie stosować?

Fot: FinStock / gettyimages.com

Ibuprofen może być przyjmowany bezpiecznie podczas karmienia piersią. Jednorazowa dawka leku powinna wynosić 200–400 mg. Nie należy przekraczać 1200 mg na dobę. Ibuprofen wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe.

Ibuprofen to środek, który można stosować podczas karmienia piersią, m.in. w trakcie gorączki, bólu głowy i przeziębienia. Nadano mu kategorię L1 w „Laktacyjnym Leksykonie Leków”, co oznacza lek bezpieczny. Mimo to nie należy przekraczać zalecanych dziennych dawek ibuprofenu i powinno się synchronizować moment przyjmowania go z karmieniem dziecka.

Czy można stosować ibuprofen podczas karmienia piersią?

Ibuprofen podczas karmienia piersią to najczęściej stosowany, obok paracetamolu, środek o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym, który, mimo że jest bezpieczny, powinien być przyjmowany wyłącznie w sytuacjach dużej konieczności. Nie są znane przypadki wystąpienia działań niepożądanych u niemowląt karmionych piersią podczas krótkotrwałego stosowania ibuprofenu w małych dawkach. Mimo to mamy w okresie naturalnego karmienia powinny pamiętać, aby przed zastosowaniem leku skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, który wyjaśni potencjalne zagrożenia i korzyści związane z jego przyjmowaniem.

Zobacz film: Co zawierają w swoim składzie leki przeciwbólowe? Źródło: Wiem co jem, wiem co kupuję.

Czy stosowany podczas karmienia piersią ibuprofen przenika do mleka matki?

Specjaliści donoszą, że ibuprofen nie wpływa na proces laktacji. Środek ten przenika do mleka matki, przy czym ilości te są tak niewielkie, że nie uznaje się ich za szkodliwe dla karmionego dziecka. Wartość ta oszacowana została na mniej niż 0,6% dawki przyjętej przez matkę. Zaznaczyć trzeba, że lek jest bezpieczny, jeżeli wartość ta jest mniejsza niż 10%. Dlatego też nie ma powodu do ograniczania dziecku dostępu do mleka matki, które stanowi dla niego idealne źródło energii, wartości odżywczych i elementów budulcowych. Ponadto leki powszechnie stosowane u dzieci zawierają w swoim składzie ibuprofen, co pośrednio świadczy o bezpieczeństwie używania go w czasie laktacji.

Jaka jest bezpieczna dawka ibuprofenu przy karmieniu piersią?

Przyjmowanie ibuprofenu w czasie karmienia piersią należy ograniczyć do niezbędnego minimum. Powinno się zażywać w jednorazowej dawce 200–400 mg, którą można powtórzyć po 6–8 godzinach. Należy jednak mieć na uwadze, aby nie przekraczać 1200 mg na dobę. Standardowe leki dostępne w aptece bez recepty znane jako OTC (ang. over-the- counter drug) w jednej tabletce zawierają 200 mg ibuprofenu. Należy unikać leków o skojarzonym działaniu, bo zawierają często dodatkowe substancje czynne, które mogą być szkodliwe dla niemowląt karmionych piersią.

Ibuprofen a karmienie piersią – czy jest bezpieczny?

Ibuprofen stosowany przy karmieniu piersią w aktualizowanym co 2 lata leksykonie opracowanym przez Thomasa W. Hale'a pt. „Medications and mothers’ milk”, funkcjonującym w Polsce pod nazwą „Laktacyjny Leksykon Leków”, figuruje na liście leków o kategorii L1. Oznacza ona leki najbezpieczniejsze, które przyjmowane były w czasie trwania laktacji przez dużą liczbę kobiet, u których nie odnotowano żadnych negatywnych działań na karmione dziecko.

Amerykańska Akademia Pediatrii (ang. American Academy of Pediatrics, AAP) określa ibuprofen jako kompatybilny z karmieniem piersią. Według określonego przez Światową Organizację Zdrowia podziału leków stosowanych w okresie laktacji ibuprofen znajduje się w kategorii 1 (leki zgodne z karmieniem piersią, dla których nie istnieją znane przeciwwskazania do stosowania). Zgodnie z klasyfikacją leków e-lactancia.org ibuprofen uznaje się za zgodny z karmieniem piersią, a stosowanie go stanowi niewielkie ryzyko dla karmionego dziecka i procesu laktacji. Zaliczany jest do grona produktów tzw. very low risk.

Zobacz film: Jak bezpiecznie przyjmować leki? Źródło: Stylowy Magazyn.

Czy należy zsynchronizować przyjmowanie ibuprofenu z karmieniem piersią?

Niezwykle istotną kwestią jest czas przyjmowania przez matkę ibuprofenu podczas karmienia. Wskazanym postępowaniem jest synchronizacja momentu zażycia farmaceutyka z przystawieniem dziecka do piersi. Zaleca się przyjmowanie ibuprofenu bezpośrednio po karmieniu, co zapewni zachowanie przerwy przed kolejnym posiłkiem. Największa porcja leku przenika do matczynego mleka wówczas, gdy lek osiąga maksymalne stężenie w surowicy krwi kobiety. Ibuprofen bardzo dobrze wchłania się z układu pokarmowego, a jego maksymalne stężenie jest osiągane po 1–2 godzinach. Stąd też najlepszym rozwiązaniem jest powstrzymywanie się od karmienia przez około 2 godziny po zażyciu leku. Takie działanie pozwoli ograniczyć jego ilość docierającą wraz z pokarmem do dziecka. Co ważne ibuprofen nie kumuluje się w komórkach ciała, a po 24 godzinach po przyjęciu ostatniej dawki zostaje całkowicie usunięty z organizmu.

Kiedy nie powinno się stosować ibuprofenu podczas karmienia piersią?

Nawet dozwolone i bezpieczne leki w nielicznych przypadkach mogą wywołać niepożądaną reakcję. Podczas przyjmowania ibuprofenu przez kobiety karmiące piersią należy dokładnie obserwować dziecko. W sytuacji wystąpienia u niego jakichkolwiek niepokojących objawów, np. biegunki czy wysypki oraz zmian w dotychczasowym zachowaniu i zwyczajach, konieczne jest odstawienie leku i przedyskutowanie zasadności jego stosowania podczas konsultacji lekarskiej.

W jakich sytuacjach stosuje się ibuprofen podczas karmienia piersią?

Ibuprofen może być stosowany przez karmiące piersią kobiety w różnych sytuacjach. Matki sięgają po niego podczas m.in. bólu głowy, gardła, zębów, ucha, mięśni czy stawów, a także w przypadku gorączki w czasie grypy, przeziębienia i innego pochodzenia. Przyjmowany jest także w reumatycznych stanach zapalnych i innych ciężkich schorzeniach mięśniowo-szkieletowych.

Zobacz film: Jak łagodnie zakończyć karmienie piersią? Źródło: Stylowy Magazyn.

Bibliografia:

1. Frieske K., Morike K., Neuman., Windorfer A., Leki w ciąży i laktacji, Wrocław, MedPharm Polska, 2014.

2. Rainsford K.D., Ibuprofen: pharmacology, efficacy and safety, “Inflammopharmacol”, 2009, 17, s. 275–342.

3. Nehring-Gugulska M., Żukowska-Rubik M., Pietkiewicz A., Karmienie piersią w teorii i praktyce, Kraków, Medycyna Praktyczna, 2012.

4. Kamińska E., Stosowanie leków a karmienie piersią, „Pediatria po Dyplomie”, 2011, 15(6), s. 77-85.

Data aktualizacji: 28.06.2018,
Opublikowano: 21.06.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Bezpłatne szczepienia przeciwko HPV dla dzieci od 9. do 18. roku życia 

Resort zdrowia zdecydował się rozszerzyć grupę dzieci, która może skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko HPV. Preparat jest już  dostępny dla młodych ludzi między 9. a 18. rokiem życia. Co zrobić, aby nasza pociecha otrzymała preparat? 

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej