Gdy jedno z dzieci choruje. Co zrobić, żeby rodzeństwo nie czuło się odtrącone?

Fot.: Ramona Heim / stock.adobe.com

Kiedy dziecko choruje, uwaga całej rodziny skupiona jest na nim. Pozostali domownicy schodzą wtedy na dalszy plan – również zdrowe dzieci. W takiej sytuacji największym wyzwaniem dla rodziców staje się troska o pozostałe pociechy.

Rodzina postawiona w obliczu choroby musi zmienić swoje dotychczasowe przyzwyczajenia i dopasować się do chorego dziecka. Staje się to szczególnym wyzwaniem, gdy schorzenie jest ciężkie, przewlekłe, a niedomagający maluch wymaga stałej opieki.

Choroba w rodzinie – jak reagują pozostałe dzieci?

To naturalne, że dorośli całą uwagę koncentrują na najsłabszym dziecku. Wymaga to od nich poświęcenia, niespożytej energii, a przy okazji zachowania pogody ducha. Skutkiem tego stają się potworne zmęczenie, apatia, przygnębienie. Sytuację dodatkowo komplikuje obecność w domu zdrowych dzieci, które również domagają się ciepła i uwagi. A ponieważ ich nie dostają – przynajmniej nie tyle, ile potrzebują – mogą czuć się odtrącone, zapomniane, a nawet niekochane.

Już w 1980 r. autorka podręczników Halina Izdebska twierdziła, że „mieć bliskich i czuć się samotnym to najgorszy rodzaj samotności, ponieważ zabija w człowieku nadzieję, osłabia motywację, deformuje psychicznie”. Skutkiem tego jest zazwyczaj zmiana zachowania zdrowych dzieci – zamykają się w sobie albo przeciwnie: są niegrzeczne, aby zwrócić na siebie uwagę. Mogą też stać się niechętne wobec chorego. Szczególnie małe dzieci nie rozumieją, że ich chore rodzeństwo nie robi im na złość, a rodzice żadnego z nich nie kochają bardziej.

Co zrobić, żeby zdrowe dzieci nie czuły się odtrącone?

Zadbanie o komfort psychiczny wszystkich dzieci w obliczu ciężkiej choroby jednego z nich jest zadaniem trudnym i wymagającym od dorosłych wysiłku. W takiej sytuacji rodzice powinni:

  • Wytłumaczyć zdrowym dzieciom, co dzieje się z ich bratem lub siostrą; wyjaśnić, że mama i tata muszą poświęcić mu więcej uwagi, co nie znaczy, że zapomnieli o pozostałych członkach rodziny. Rozmowę należy dostosować do wieku dziecka. Być może trzeba ją będzie przeprowadzić kilka razy, na kolejnych etapach jego rozwoju.
  • Nie wprowadzać do domu atmosfery przygnębienia, smutku, beznadziei. Dzieci chłoną emocje rodziców jak gąbka.
  • W miarę możliwości nie płakać przy zdrowych dzieciach. Pozytywne nastawienie korzystnie wpłynie zarówno na pociechy zdrowe, jak i chore.
  • Znaleźć czas dla zdrowych dzieci. Jeśli w kółko są strofowane, całe dnie spędzają w przedszkolu, szkole lub u dziadków, tracą z rodzicami kontakt i mają prawo czuć się opuszczone. Dlatego należy znaleźć czas również dla nich. Gdy nie jest możliwe, aby wyjść z domu w komplecie, zdrowymi dziećmi może zająć się mama albo tata.
  • Pytać zdrowe dzieci o codzienne sprawy, np. co robiły w przedszkolu/szkole, jaką nową zabawę poznały, czego się ostatnio nauczyły itp. Nawet krótka rozmowa dotycząca życia dziecka zbuduje w nim przekonanie, że jest dla rodzica kimś ważnym, a jego sprawy mają znaczenie.
  • Nie faworyzować chorego dziecka. Może się zdarzyć, że niedomagająca pociecha zacznie wykorzystywać swoją chorobę, by dostać to, na co akurat ma ochotę. Rodzice nie powinni spełniać wszystkich jej kaprysów, szczególnie na oczach pozostałych dzieci.
  • Angażować rodzeństwo do pomocy przy domowych obowiązkach i niedomagającym dziecku. Poczują się wtedy ważne i docenione. Za dobrze wypełniony obowiązek warto je pochwalić. Z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Stanowym w Michigan wynika, że system nagród działa lepiej i motywuje skuteczniej niż system kar.
  • Pamiętać, że życie rodziny nie powinno koncentrować się wyłącznie na chorobie. Codzienne rozmowy, wspólne posiłki, pomoc w odrabianiu lekcji czy nawet wspólne zakupy, podejmowane w serdecznej atmosferze, umocnią rodzinne więzi.

Zobacz film: Jak rozmawiać z chorym dzieckiem? Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 01.02.2018,
Opublikowano: 03.01.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Szczepienia przeciwko HPV. Jak z nich skorzystać? 

Już pierwszego czerwca wystartują ogólnopolskie i bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV. Są one skierowane przede wszystkim do chłopców i dziewczynek wieku 12-13 lat. Jak z nich skorzystać? Czy trzeba się zapisywać? 

Czytaj więcej
Opieka pediatryczna online – o każdej porze dnia i nocy możesz skontaktować się z lekarzem pediatrą

Kiedy dziecko choruje, rodzic chce zrobić wszystko, aby jak najszybciej ulżyć maluchowi. Niestety umówienie i dostanie się do lekarza na wizytę w przychodni – zwłaszcza w okresie wzmożonej zachorowalności – bywa trudne. W takich sytuacjach doskonale sprawdzą się rozwiązania oferowane przez platformy telemedyczne, takie jak np. Med24. Jak to działa w praktyce i dlaczego warto skorzystać z usług telemedycznych?

Czytaj więcej