Fakty i mity na temat ciąży - czy znasz je wszystkie?

Fot.: sianstock / stock.adobe.com

Ciąża to wyjątkowy stan dla kobiety. Powinna ona zadbać o siebie i swoje nienarodzone jeszcze dziecko, aby dostarczyć dwóm organizmom niezbędnych do życia i rozwoju substancji. Wokół ciąży narosło wiele mitów - pora je obalić!

Fakty i mity na temat ciąży to bardzo popularny temat. Wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy z tego, że zakaz latania samolotami, podnoszenia rąk do góry czy zakaz szczepień są wyssane z palca i nie mają żadnych dowodów naukowych. Ale po kolei.

Czy w ciąży można się szczepić na grypę? Okazuje się, że tak! W II i III trymestrze ciąży można spokojnie zaszczepić się na grypę - zachorowanie na tę chorobę może przynieść więcej strat niż samo szczepienie. Oczywiście idealną sytuacją byłoby, gdyby ciężarna unikała skupisk ludzi i potencjalnych miejsc, gdzie mogłaby złapać wirusa. Jednak nie zawsze jest to możliwe, a szczepić się można. Oczywiście pod nadzorem i po ustaleniu tego z położnikiem, ale w przypadku zdrowej ciąży i nie ma ku temu przeciwwskazań. 

Polecamy: Szczepienia w ciąży – czy są bezpieczne dla płodu? Jakie szczepienia są dozwolone dla ciężarnych?

Jednak są szczepionki, które w ciąży wskazane nie są - np. te przeciwko chorobom tropikalnym, odrze, ospie czy różyczce. Z tymi szczepieniami lepiej poczekać.

Czy pasy bezpieczeństwa są niebezpieczne dla ciąży? MIT! Pasy bezpieczeństwa są bezpieczne i powinno się je zapinać - chronią nas w czasie wypadku samochodowego!

Czy w ciąży można się opalać? NIE MOŻNA! Dlaczego? Zobaczcie na filmie, gdzie prof. Krzysztof Łabuzek rozwiewa wszystkie wątpliwości na temat ciąży:

Zobacz film: Fakty i mity o ciąży. Źródło 36,6

Kieliszek wina w ciąży nie zaszkodzi. MIT. Każda ilość alkoholu w ciąży jest szkodliwa. Nie powinno się nawet pić piwa bezalkoholowego, bowiem może ono zawierać nieznaczny procent alkoholu.

Czy w ciąży można jeść mięso z grilla? Nie. Jeśli możemy unikać grillowanego mięsa w ciąży to róbmy to - w mięsie są substancje rakotwórcze, zwłaszcza w tym z grilla węglowego, mięso takie może być także niedopieczone... 

Warto wiedzieć: Grillowanie to samo zdrowie? Sprawdź, do czego może doprowadzić jedzenie tak przygotowanego jedzenia

Data aktualizacji: 02.10.2019,
Opublikowano: 02.10.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej
Badania przed zajściem w ciążę - warto znacznie częściej kontrolować poziom glukozy

Prawidłowy poziomy cukru we krwi jest ważny już  chwili zajścia w ciążę, ponieważ chroni dziecko przed zaburzeniami rozwojowymi. Planując ciążę warto zatem znacznie częściej kontrolować poziom glukozy – przekonują eksperci.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży? Kiedy się pojawiają?

Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży to pytanie ważne dla kobiet ciężarnych. Monitorowanie ruchów dziecka w brzuchu jest bardzo istotne również w przypadku przenoszonej lub zagrożonej ciąży. W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży nie jest to konieczne, aczkolwiek większość ginekologów zaleca je jako działanie profilaktyczne.

Czytaj więcej
Zwolnienie lekarskie w ciąży – na jakich zasadach się odbywa?

Zwolnienie lekarskie w ciąży może być wystawione przez ginekologa lub innego specjalistę. Za czas, w którym kobieta nie pracuje, przysługuje jej zasiłek wynoszący 100% miesięcznego wynagrodzenia. Należy pamiętać, że istnieją wyraźne wskazania do zwolnienia lekarskiego w ciąży.

Czytaj więcej
Witaminy w ciąży – które warto brać?

W ciąży organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na witaminy i składniki odżywcze, ponieważ w ciele kobiety rozwija się nowy człowiek. Odpowiednio zbilansowana, zdrowa dieta pomaga dostarczyć do organizmu niezbędne składniki mineralne i witaminy, jednak w ciąży może to nie być wystarczające. Według specjalistów w ciąży bardzo duże znaczenie mają między innymi kwas foliowy, witaminy D, kwasy DHA i jod. Z tego artykułu dowiesz się, jakie witaminy w ciąży warto przyjmować.

Czytaj więcej
Dieta eliminacyjna matki karmiącej – na czym polega i jak ją stosować?

Dieta eliminacyjna polega na stopniowym usuwaniu poszczególnych produktów z jadłospisu. Zalecana jest kobietom karmiącym piersią w przypadku podejrzenia, że objawy uczuleniowe występujące u dziecka wynikają z jego nietolerancji pokarmów spożywanych przez matkę.

Czytaj więcej
Krew pępowinowa – czy warto ją pobierać? W jakich sytuacjach może pomóc?

Krew pępowinowa jest pobierana po narodzinach dziecka. Pozostaje w pępowinie i łożysku. Jest ceniona ze względu na bogactwo występujących w niej pierwotnych komórek macierzystych o bardzo dużych zdolnościach do dzielenia się i regeneracji. Może być przechowywana w banku krwi pępowinowej.

Czytaj więcej
BBC: szczepienia przeciwko COVID-19 nie powodują u kobiet niepłodności ani nie grożą poronieniem

Na temat szczepień przeciwko COVID-19 krąży w sieci wiele mitów i nieporozumień; najczęściej powtarzane są twierdzenia, że u kobiet mogą one powodować niepłodność, a w ciąży grożą poronieniem. Nie ma jednak badań sugerujących, że szczepionka przeciwko COVID-19 może gromadzić się w jajnikach, co grozi niepłodnością – stwierdza BBC News, powołując się na nowe badania.

Czytaj więcej