Eutyreoza: czy prawidłowe wyniki badań mogą towarzyszyć chorobie?

Fot.: RFBSIP / stock.adobe.com

Eutyreoza zdarza się w przebiegu niektórych chorób tarczycy, niezaburzających jej struktury i funkcji. Najczęściej są to zmiany wykrywane przypadkowo w badaniu USG. Warto potwierdzić je biopsją cienkoigłową.

Tarczyca jest gruczołem wydzielania dokrewnego leżącym tuż poniżej krtani i przylegającym do tarczycy. Hormony tarczycy to tyroksyna (inaczej T4 – tetrajodotyronina) i trijodotyronina (T3), będące pochodnymi tyrozyny. Aby tarczyca mogła produkować hormony, niezbędny jest jod. Większość wydzielanych przez tarczycę hormonów stanowi tyroksyna, ulegająca w nerkach i wątrobie konwersji do T3.

Co to jest eutyreoza?

Stan eutyreozy oznacza prawidłowy poziom hormonów tarczycy. Ze względu na to, że nadmiar lub niedobór hormonów tarczycy wywołuje wiele różnorodnych, niepożądanych efektów w organizmie, bardzo ważne jest utrzymanie gospodarki hormonalnej tarczycy w stanie eutyreozy. Synteza i wydzielanie hormonów tarczycy zależy od wydzielanej przez przysadkę mózgową tyreotropiny (TSH). Jej wzrost stymuluje tarczycę do produkcji hormonów, a spadek jej poziomu zmniejsza syntezę tych związków. Obwodowy efekt na tkanki wywołują jedynie tzw. wolne hormony tarczycy i one są najczęściej badane w przypadku diagnostyki chorób tarczycy, tzn. fT3 i fT4. Stanowią one niecałe 0,5% puli wszystkich hormonów tarczycy. Reszta związana jest z krążącymi we krwi białkami. Eutyreoza stwierdzana jest wtedy, gdy stężenie fT4 i TSH w surowicy jest prawidłowe. Prawdopodobieństwo eutyreozy jest duże również w przypadku prawidłowego poziomu TSH i delikatnie zwiększonego stężenia fT4.

Zobacz film: Diagnostyka choroby Hashimoto. Źródło: 36,6

Choroby tarczycy przebiegające z eutyreozą

Eutyreoza nie daje 100% pewności, że w tarczycy nie dzieje się nic złego. Istnieje kilka jednostek chorobowych przebiegających właśnie z eutyreozą. Objawy tych chorób związane są najczęściej z wyczuwalnym powiększeniem się tarczycy lub obecnością guzka.

Rzadziej zdarza się, by przejściowa faza pomiędzy nadczynnością a jawną niedoczynnością tarczycy w chorobie Hashimoto przebiegała w stanie eutyreozy, choć może się tak zdarzyć.

Z eutyreozą przebiegają następują schorzenia:

  1. Wole miąższowe nietoksyczne – to powiększenie objętości tarczycy, stwierdzone w badaniu ultrasonograficznym (USG), niezaburzające ani struktury, ani funkcji tarczycy. Przyczyny tego powiększenia mogą być różne. Dawniej było związane z niedoborem jodu, a obecnie przypisuje się czynniki autoimmunologiczne w etiologii tego schorzenia. Duży wpływ na ich powstawanie mają czynniki genetyczne.
  2. Wole guzkowe nietoksyczne – jest to schorzenie tarczycy polegające na ogniskowych zmianach w jej budowie i strukturze. Mogą być to zmiany rozrostowe, zwyrodnieniowe, a także zwłóknienia, które nie zaburzają funkcji tarczycy. Rozwijają się jako konsekwencja niedoboru jodu, pewnych predyspozycji genetycznych, zaburzeń hormonalnych, a także pod wpływem czynników wolotwórczych. Do innych przyczyn zalicza się palenie papierosów, stany zapalne tarczycy, procesy autoimmunologiczne. W przypadku stwierdzenia w badaniu ultrasonograficznym obecności wola guzkowego, lekarz zawsze powinien rozważyć wykonanie biopsji aspiracyjnej cienkoigłowej dla potwierdzenia charakteru zmian.
  3. Przypadkowo wykryte guzki tarczycy – około 50% zdrowych osób, niewykazujących odchyleń od normy w badaniach przedmiotowych, ma pojedyncze zmiany w obrazie ultrasonograficznym. Najczęściej nie jest to powód do niepokoju, chyba że lekarz na podstawie wywiadu chorobowego i rodzinnego, a także innych badań stwierdzi podwyższone ryzyko, np. raka tarczycy. Wtedy może zdecydować się na wykonanie biopsji cienkoigłowej.

Zobacz film:Za co odpowiada tarczyca? Źródło: Stylowy Magazyn





    Data aktualizacji: 26.03.2018,
    Opublikowano: 22.01.2018 r.

    Polecamy

    Komentarze (0)

    Trwa dodawanie...
    Komentarz dodany!
    Komentarz nie mógł zostać dodany
    Jak prawidłowo przyjmować leki na tarczycę? 

    Przy problemach z tarczycą chorzy przyjmują leki na bazie hormonów. Na skuteczność terapii wpływa dieta oraz to, po jaki płyn sięga pacjent, aby połknąć lek. O czym, należy pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

    Czytaj więcej
    Brzuch tarczycowy - kiedy się pojawia i jak go rozpoznać?

    Duży brzuch tarczycowy jest jednym z wielu objawów przewlekłej i nieleczonej odpowiednio niedoczynności tarczycy. W chorobie tej brzuch jest wzdęty, występują zaparcia, a tkanka tłuszczowa odkłada się na całym jego obszarze. Do postawienia diagnozy zaburzeń w funkcjonowaniu tarczycy konieczne jest wykazanie nieprawidłowych poziomów hormonów we krwi.

    Czytaj więcej
    Dieta a Hashimoto - co jeść przy chorobie hashimoto?

    Choroba Hashimoto powoduje ostre zapalenie tarczycy, co zaburza funkcjonowanie wydzielanych przez nią hormonów. Metodą leczenia schorzenia immunologicznego jest zastosowanie odpowiedniej diety, dobranej indywidualnie do potrzeb pacjenta. Dieta w walce z Hashimoto - jaką wybrać? Produkty wskazane w diecie na Hashimoto to, np.: oleje roślinne nierafinowane, owoce, warzywa, ryby, skorupiaki, roślinne mleka, orzechy oraz jaja.

    Czytaj więcej
    Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

    Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

    Czytaj więcej
    Jak dobrać suplementy diety przy niedoczynności tarczycy i chorobie Hashimoto? 

    Problemy z tarczycą ma coraz więcej osób. Dzięki odpowiedniej terapii hormonalnej można przywrócić prawidłową pracę gruczołu. W przypadku pacjentów, którzy zmagają się z niedoczynnością tarczycy lub chorobą Hashimoto leczenie uzupełnia się o suplementy diety. Jakie preparaty będą dla nich najlepsze?

    Czytaj więcej
    Choroby tarczycy - kiedy konieczny jest zabieg? Nowoczesne operacje tarczycy bez blizn i powikłań

    Choroby tarczycy tylko w niektórych przypadkach wymagają leczenia operacyjnego. Jeśli operacja jest konieczna, to coraz częściej stosuje się precyzyjne i mało inwazyjne zabiegi – tłumaczył prezes Polskiego Klubu Chirurgii Endokrynologicznej prof. Marcin Barczyński.

    Czytaj więcej
    Nadczynność tarczycy. Co jeść przy problemach z tarczycą?

    Nadczynność tarczycy zdecydowanie częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn. Wynika to z gospodarki hormonalnej organizmu. Jak się okazuje, dieta przy nadczynności tarczycy ma ogromne znacznie. Specjaliści zalecają spożywanie większej ilości posiłków o mniejszej zawartości kalorii.

    Czytaj więcej
    Dren Redona - pielęgnacja. Kiedy się stosuje?

    Zestaw do drenażu ssącego Redona jest szeroko stosowany w medycynie. Pozwala na dokładne usunięcie, przede wszystkim z miejsca operowanego (np. w jamie brzusznej czy w okolicy tarczycy), gromadzących się wydzielin, takich jak krew i płyn surowiczy. Na zestaw składają się dren oraz butelka ssąca Redona.

    Czytaj więcej
    Czym jest torbiel tarczycy? Jak się objawia i jak ją leczyć?

    Torbiel tarczycy może towarzyszyć zarówno niedoczynności, jak i nadczynności tego gruczołu. Czasami przez długi czas nie daje żadnych specyficznych objawów. Dokładna przyczyna powstawania torbieli tarczycy nie została jeszcze poznana.

    Czytaj więcej
    Leczenie jodem radioaktywnym – kiedy się je stosuje?

    Leczenie jodem radioaktywnym wykorzystywane jest przede wszystkim w leczeniu chorób tarczycy, w wyniku których dochodzi do nadczynności tego organu. Chodzi zwłaszcza o chorobę Gravesa-Basedowa, wole guzkowe tarczycy oraz gruczolaka toksycznego. To jednak nie jedyne schorzenia, przy których leczeniu sięga się po radiojod.

    Czytaj więcej