Eksfoliacja kwasami – jak działa? Czy można ją zrobić w domu?

Fot.: Nikodash / Getty Images

Eksfoliacja to zabieg z wykorzystaniem kwasów owocowych, który sprzyja delikatnemu złuszczaniu naskórka i nawilża cerę. Może pomóc w wielu problemach ze skórą, zlikwidować brzydkie przebarwienia i blizny, ale nie każdy może z niej skorzystać.

Eksfoliacja na ogół przeprowadzana jest w profesjonalnych gabinetach kosmetycznych, ale niedawno okazało się, że może być wykonywana również w domu. Od tego czasu takie rozwiązanie staje się coraz bardziej popularne.

Co to jest eksfoliacja?

Eksfoliacja to peeling polegający na złuszczeniu i usunięciu zrogowaciałej warstwy naskórka. Zabieg polega na chemicznym złuszczaniu naskórka przy wykorzystaniu kwasów owocowych (AHA, BHA i PHA).

Eksfoliacja pomaga w usunięciu martwych komórek, które nie tylko mogą wyglądać nieestetycznie, ale również utrudniają wchłanianie substancji zawartych w używanych kosmetykach i utrudniają prawidłowe odżywienie skóry. Ich obecność wpływa również na zmniejszenie produkcji kolagenu i elastyny.

Regularnie przeprowadzane zabiegi eksfoliacji nie tylko usuwają martwe komórki, ale również zmniejszają zmarszczki, likwidują przebarwienia i blizny oraz dogłębnie oczyszczają cerę. Twarz po eksfoliacji jest o wiele bardziej jędrna i nawilżona. Zabieg sprzyja też regeneracji warstw skórnych.

Eksfoliacja – rodzaje

Eksfoliacja może być wykonana przy użyciu różnych rodzajów kwasów. Ich dobór zależy głównie od typu cery oraz oczekiwań klienta.

Najczęściej wykonywane są:

  • Eksfoliacja kwasem migdałowym

Jest obecnie najbardziej popularna ze względu na łagodne działanie tego preparatu. Peeling z użyciem kwasu migdałowego jest delikatny dla skóry, bardzo rzadko wywołuje zaczerwienienia lub pieczenie. Kwas migdałowy jako jeden z używanych do eksfoliacji nie ma działania fotouczulającego, dlatego można go wykorzystywać także latem.

  • Eksfoliacja kwasem glikolowym

Polecana jest przede wszystkim w przypadku problemów z cerą trądzikową. Taki zabieg daje natychmiastowe efekty w postaci zahamowania aktywności gruczołów łojowych, intensywnego oczyszczenia skóry i zwężenia porów. Równocześnie przyspiesza znikanie wyprysków i blizn oraz działa przeciwzapalnie. Kwas glikolowy wywiera odmładzający wpływ na cerę, ponieważ pobudza syntezę kolagenu i elastyny, nawilża, napina i wygładza skórę oraz zmniejsza liczbę zmarszczek. Polecany jest też w przypadku zmian pigmentacyjnych na twarzy – pieprzyków, piegów, plam starczych i przebarwień pozapalnych.

  • Eksfoliacja kwasami AHA

Peeling kwasami owocowymi usuwa drobne zmarszczki, przeciwdziała powstawaniu zaskórników, wygładza płytkie zmarszczki, nawilża i poprawia elastyczność skóry. Nadaje jej też ładny koloryt.

  • Eksfoliacja kwasem pirogronowym

Zapobiega powstawaniu zaskórników, rozjaśnia skórę i poprawia jej koloryt, działa odkażająco i złuszczająco. Pobudza też produkcję kolagenu i elastyny w skórze właściwej, dzięki czemu zapewnia jej młodszy wygląd. Reguluje wydzielanie sebum, co utrudnia rozwój bakterii odpowiedzialnych za trądzik. Kwas pirogronowy wyraźnie rozjaśnia skórę i usuwa plamy pigmentacyjne.

Eksfoliacja kwasami – wskazania i przeciwwskazania

Eksfoliacja kwasami zalecana jest:

  • do suchej, szarej i pozbawionej blasku skóry,
  • do skóry trądzikowej (o ile nie występują zmiany ropne),
  • na rogowacenie naskórka,
  • w przypadku małej elastyczności skóry, na zmarszczki;
  • na zmiany pigmentacyjne;
  • na łojotok;
  • na nadmierne przetłuszczanie się cery;
  • na zmęczony wygląd cery;
  • na blizny, szczególnie potrądzikowe;
  • na ostudę.

Nie wszystkie osoby mogą wykonać eksfoliację. Nie powinno się podejmować tych zabiegów w przypadku uczulenia lub nadwrażliwości na wykorzystywane preparaty, bardzo wrażliwej skóry, zaognionych stanów zapalnych, aktywnego trądziku różowatego i niektórych chorób autoimmunologicznych.

Eksfoliacja w domu

Eksfoliacja może też być wykonywana w domu. W sprzedaży są już dostępne preparaty zawierające kwasy owocowe, które można wykorzystać w tym celu. Do jej wykonania konieczne jest posiadanie:

  • kosmetyków ze złuszczającymi kwasami owocowymi,
  • neutralizatora,
  • pędzelka do nakładania,
  • wacików do oczyszczenia twarzy,
  • kosmetyków nawilżających do użycia po eksfoliacji.

Przygotowując się do zabiegu, należy dokładnie oczyścić skórę twarzy, najlepiej specjalnym żelem przygotowującym do eksfoliacji. Powinno się ją myć kolistymi ruchami przez parę minut. Następnie pędzelkiem nakłada się preparat z wybranym kwasem owocowym, omijając okolice oczu i pozostawiając na czas zalecany przez producenta. W celu zakończenia procesu należy użyć neutralizatora, a następnie dokładnie oczyścić skórę za pomocą wacików i chłodnej wody. Po eksfoliacji powinno się nawilżyć cerę wybranym kremem nawilżającym.

Przed pierwszym samodzielnym wykonaniem zabiegu warto skonsultować się z kosmetyczką w celu wykluczenia przeciwwskazań oraz dobrania odpowiednich do typu cery produktów. Warto też za pierwszym razem nałożyć odrobinę preparatu w niewidoczne miejsce na skórze (na przykład za uchem), aby wykluczyć jego działanie uczulające.

Zobacz film: Kwas hialuronowy - eliksir młodości? Rola kwas hialuronowy w organizmie. Źródło: Bez skazy


Data aktualizacji: 20.04.2018,
Opublikowano: 19.03.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Naturalny krem do twarzy – przykładowe przepisy i zasady tworzenia kremów DIY

Naturalny krem do twarzy, jak sama nazwa wskazuje, oparty jest wyłącznie na naturalnych składnikach. W największym uproszczeniu to połączenie tłuszczu, wody i dodatkowych półproduktów. Odpowiedni ich dobór pozwala uzyskać kremy odpowiednie dla konkretnych typów cery.

Czytaj więcej
Skóra dojrzała – jak ją pielęgnować i jakich kosmetyków używać

Określenie „cera dojrzała” dotyczy skóry z zauważalnymi objawami utraty kolagenu, elastyny i wody. Pojawia się na niej coraz więcej głębokich zmarszczek, nie tylko wokół oczu i ust, ale także na policzkach i czole. Sprawdź, co możesz zrobić, aby poprawić wygląd cery po 40. roku życia.

Czytaj więcej
Popularne sposoby na wrastające włoski. Jakich kosmetyków warto używać?

Wrastające włoski to problem, z którym mają do czynienia przedstawiciele obu płci. Na rynku kosmetycznym i farmaceutycznym dostępnych jest wiele środków przeznaczonych do walki z wrastającymi włoskami.

Czytaj więcej
SPA NA Zdrowie: jak dbać o stopy w domowych warunkach?

Zamknięte gabinety kosmetyczne to wcale nie wyrok dla naszych stóp. Chcesz się cieszyć pięknymi, gładkimi piętami i ładnie przyciętymi paznokciami? Nasz ekspert - kosmetolog Kinga Wagner - zdradziła, jak w domowym zaciszu zadbać o tę część ciała.

Czytaj więcej