Dźwięk suszarki i ciepłe okłady. Poznaj domowe sposoby na kolkę niemowlęcą

Thanasis Zovoilis/getty images

Kolka jest doskwierającą dolegliwością wieku niemowlęcego, która trwa zazwyczaj do trzeciego miesiąca życia dziecka. Bolesne skurcze brzuszka to poważny problem, który spędza sen z powiek rodziców. W leczeniu kolek niemowlęcych pomocne mogą się okazać domowe sposoby.

Czym jest kolka niemowlęca?

Kolką niemowlęcą nazywamy bolesne skurcze jelit doskwierające dziecku. Kolki zazwyczaj pojawiają się w 3. tygodniu życia i z reguły trwają do końca 3. miesiąca. Choć kolka występuje aż u około 40% niemowląt, jej medyczne przyczyny nie zostały dokładnie wyjaśnione. Najczęstszą przyczyną kolki jest niedojrzałość przewodu pokarmowego, który nie potrafi sobie poradzić ze spożywanym pokarmem

Kolki niemowlęce mogą być spowodowane również:

  • zaburzeniami układu pokarmowego,
  • nietolerancją pokarmową (laktozy),
  • dużą ilość połykanego w czasie ssania piersi powietrza,
  • nadmiarem gazów i wzdęcia

Kolki pojawiają się niezależnie od tego, czy niemowlę jest karmione butelką, czy naturalnie.

Domowe sposoby na ból brzuszka i kolki

Przejmujący płacz maluszka spędza sen z powiek zatroskanych rodziców, którzy są w stanie zrobić wszystko, by przynieść swojemu niemowlakowi szybkie ukojenie. W leczeniu bólu kolkowego zazwyczaj pomocne okazują się domowe sposoby.

Leczenie bólu kolkowego opiera się na metodach, które ułatwią wypuszczenie gazów przez noworodka. Lista domowych sposób w walce z bólem kolkowym jest dość długa.

Masaż brzuszka

Jednym z najpopularniejszych metod ba bóle kolkowe są delikatne masaże. Mają one działanie uspakajające. Masaż „słońce i księżyc” polega na wykonywaniu lewą ręką koła na brzuszku niemowlaka, zaś prawą ruch półkola.

Ciepłe okłady

Drugim znanym od pokoleń sposobem na dolegliwości brzuszkowe u najmłodszych są ciepłe okłady np. przy użyciu termoforu, elektrycznej poduszki lub pestek wiśni, które podgrzewamy w piekarniku lub mikrofalówce. Możemy też przykładać dziecku ogrzaną pieluszkę. Ciepło rozluźnia mięśnie i wpływa kojąco na dziecko.

Ciasne owijanie

Jedną z metod uspakajających niemowlę jest jego ciasne owijanie w becik lub rożek i noszenie w pozycji pionowej, co usprawnia pracę jelit. W ciasnej przestrzeni niemowlęta czują się bezpieczne, bo przypomina im to warunki z brzucha mamy. Noszenie i przytulanie zaspokaja podstawową potrzebę bliskości maluszka.

Kołysanie

Niemowlaki uwielbiają kołysanie. Czują się wtedy bezpiecznie - w końcu były kołysane przez 9. miesięcy w brzuchu mamy. Rytmiczne delikatne kołysanie działa na dziecko uspakajająco.

Wibracje

Jest sposób praktykowany przez wielu rodziców. Paradoksalnie niektóre głośne dźwięki, zwłaszcza wibracje działają na dziecko uspakajająco do tego stopnia, że niemal natychmiast usypiają. Do takich dźwięków należy między innymi: wibracja pralki, suszarki, silnik samochodu.

Ziołolecznictwo

Karmiącej mamie zaleca się regularne picie herbat z kopru włoskiego i męty, które wykazują działanie wiatropędne i przeciwzapalne oraz rumianku czy wyciszającej melisy.

Zobacz film: By kolka nie spędzała snu z powiek dziecku i rodzicom

źródło: Dzień dobry TVN

Data aktualizacji: 28.05.2020,
Opublikowano: 28.05.2020 r.

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Kornelka 21.09.2020r.

oj, niestety naszemu dziecku domowe sposoby nie pomogły. U nas pomaga esputicon. Podaje go codziennie i kolek nie ma. Fakt są bardzo męczące. Przyszły nagle w nocy, na początku nie wiedziałam co się dzieje. zanim znaleźliśmy krople które działają nie spaliśmy dosłownie tydzień. Teraz już małego nic nie boli i smacznie śpi.

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Duszący kaszel u małego dziecka: jakie są możliwe komplikacje? 

Kaszel jest mechanizmem obronnym organizmu. Kiedy coś podrażnia gardło lub drogi oddechowe, odruch kaszlowy jest sposobem na wydalenie substancji drażniących. Jednak może być też objawem choroby, która przynosi różne komplikacje. Sprawdź, o czym może świadczyć duszący kaszel u małego dziecka. 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Bezpłatne szczepienia przeciwko HPV dla dzieci od 9. do 18. roku życia 

Resort zdrowia zdecydował się rozszerzyć grupę dzieci, która może skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko HPV. Preparat jest już  dostępny dla młodych ludzi między 9. a 18. rokiem życia. Co zrobić, aby nasza pociecha otrzymała preparat? 

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej