Już jedna kuracja antybiotykiem u małego dziecka może wywołać rozwój astmy i otyłości

Kontrec/getty images

Niemowlęta i dzieci do 2 roku życia, u których zastosowano antybiotykoterapię, są o wiele bardziej narażone na takie schorzenia jak: katar sienny, astma, alergie pokarmowe, celiakia, ADHD, a nawet otyłość - wynika z badania opublikowanego w czasopiśmie medycznym Mayo Clinic Proceedings.

Stosowanie antybiotyków u niemowlaków i dzieci jest powiązane z wystąpieniem u nich wielu dolegliwości zdrowotnych w późniejszym wieku. Naukowcy z Mayo Clinic's Center alarmują – już tylko jedna kuracja antybiotykiem u małego pacjenta może skutkować alergiami, astmą, egzemą!

Na wystąpienie dolegliwości miał również wpływ rodzaj podanego antybiotyku, liczba dawek, a także wiek czy płeć dziecka.

Te odkrycia dają możliwość ukierunkowania przyszłych badań w celu określenia bardziej niezawodnego i bezpiecznego podejścia do antybiotykoterapii. Należy dobrze określić czas, dawkowanie i rodzaj antybiotyku dla dzieci w tej konkretnej grupie wiekowej – powiedział autor badania Nathan LeBrasseur, badacz z Mayo Clinic's Center on Aging.

Antybiotyki u dzieci - skutki uboczne

Antybiotyki u dzieci mogą powodować poważne schorzenia. Znaczenie ma płeć dziecka i dawka leków. Naukowcy Mayo Clinic's Center przeanalizowali dane od ponad 14 500 dzieci. Około 70 proc. maluchów biorących udział w badaniu przynajmniej raz było leczonych antybiotykiem. U 30 proc. badanych zastosowano antybiotykoterapię nawet kilka razy. Jaki był wyniki obserwacji?

Wśród dzieci, u których do drugiego roku życia zastosowano jedną lub dwie kuracje antybiotykoterapii, tylko dziewczynki były znacznie bardziej narażone na astmę i celiakię  - przyznał LeBrasseur.

Dla porównania, jeżeli dziecko do 2. roku życia było częściej leczone antybiotykiem (trzy, cztery razy, pięć), wówczas zauważono, że takie schorzenia jak astma, atopowe zapalenie skóry, nadwaga występowały zarówno u dziewczynek, jak i u chłopców. Natomiast celiakię częściej notowano u dziewczynek.

Które antybiotyki negatywnie wpływają na zdrowie dzieci?

Naukowcy wskazują, że jeden z najczęściej przepisywanych antybiotyków, czyli penicylina, wiązała się ze zwiększonym ryzykiem astmy, nadwagi, ADHD u obu płci, podczas gdy u dziewczynek częściej diagnozowano celiakię. Inny popularny antybiotyk - cefalosporyna przyczynił się częstszego występowania alergii pokarmowych u obu płci.

Antybiotyki zaburzają mikrobiom jelitowy dziecka

Dlaczego antybiotykoterapia u najmłodszych może destrukcyjnie wpływać na ich późniejsze zdrowie?

Prawdopodobnie jest to spowodowane zaburzeniem mikrobiomu jelitowego dziecka, który jest niezbędny do prawidłowego rozwoju układu odpornościowego, rozwoju neuronalnego i metabolizmu - powiedział LeBrasseur.

Jak tłumaczy naukowiec antybiotyki nie rozróżniają „dobrych” i „złych” bakterii w przewodzie pokarmowym. W czasie terapii niszczą je wszystkie, pozostawiając całkowicie wyjałowione jelita. A przecież nasz organizm potrzebuje pewnych bakterii do wchłaniania składników odżywczych, rozkładania pokarmów w jelitach i ochrony całego układu pokarmowego przed patogenami.

Kiedy wprowadzano antybiotyki, najważniejszą kwestią była kontrola patogenów. Obecnie zdajemy sobie sprawę, że ich szerokie zastosowanie ma znaczący wpływ uboczny na mikrobiom, co może mieć szczególne znaczenie dla rozwoju najmłodszych pacjentów - podsumował autor badania Nathan LeBrasseur.

Zobacz film: Lekarze zbyt często przepisują dzieciom antybiotyki

źródło:x-news

źródło: https://edition.cnn.com/

Data aktualizacji: 18.11.2020,
Opublikowano: 17.11.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Szczepienia przeciwko HPV. Jak z nich skorzystać? 

Już pierwszego czerwca wystartują ogólnopolskie i bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV. Są one skierowane przede wszystkim do chłopców i dziewczynek wieku 12-13 lat. Jak z nich skorzystać? Czy trzeba się zapisywać? 

Czytaj więcej
Opieka pediatryczna online – o każdej porze dnia i nocy możesz skontaktować się z lekarzem pediatrą

Kiedy dziecko choruje, rodzic chce zrobić wszystko, aby jak najszybciej ulżyć maluchowi. Niestety umówienie i dostanie się do lekarza na wizytę w przychodni – zwłaszcza w okresie wzmożonej zachorowalności – bywa trudne. W takich sytuacjach doskonale sprawdzą się rozwiązania oferowane przez platformy telemedyczne, takie jak np. Med24. Jak to działa w praktyce i dlaczego warto skorzystać z usług telemedycznych?

Czytaj więcej