Dzieci Indygo: koncept, cechy dzieci indygo i test. Czy twoje dziecko to dziecko indygo?

Fot: shchus / fotolia.com

Cechy dzieci indygo sprawiają, że dzieci te mogą być diagnozowane jako dzieci z zaburzeniami koncentracji i nadpobudliwością ruchową. Dzieci indygo są niecierpliwe, w myśleniu wychodzą poza standardy i utarte ścieżki, są kreatywne i przekonane o własnej wartości.

Dzieci Kryształowe to koncepcja pokrewna do Dzieci Indygo. Dzieci kryształowe według twórców konceptu mają zdolności telepatyczne, emanują pozytywną mocą, mają dobry kontakt z naturą, zdolności uzdrowicielskie, późno zaczynają mówić i są muzykalne. Cechy dzieci kryształowych w dużej mierze pokrywają się z objawami autyzmu i właśnie to zaburzenie jest w takich przypadkach diagnozowane najczęściej.

Termin „Dzieci Indygo” – literatura i ruch kulturowy New Age

Indygo to kolor niebieskofioletowy. Uważa się, że w takim odcieniu jest aura dzieci indygo. Aura to widzialny, choć niematerialny, kolor lub kształt otaczający ludzi bądź przedmioty. Pierwszy raz terminu „Dzieci Indygo” użyła Nancy Ann Tappe w latach siedemdziesiątych. Ta parapsycholożka, czyli osoba interesująca się i zajmująca zjawiskami nadprzyrodzonymi, w 1982 roku wydała książkę „Understanding your life through color” („Zrozumienie swojego życia przez kolor”). W niej opisała koncepcję Dzieci Indygo. 

W latach dziewięćdziesiątych ideę Dzieci Indygo spopularyzowali Lee Carroll oraz Jan Tober, wydając książkę pod tytułem „The Indigo Children: the new kids have arrived” (Dzieci Indygo: nowe dzieci przybyły”). Po tej publikacji koncepcja Dzieci Indygo stała się znana.

Ludzie indygo zgodnie z koncepcją mają za zadanie odmienić Ziemię i wprowadzić ludzkość w nową erę – Erę Wodnika. To jedna z dwunastu epok astrologicznych. Ery te zmieniają się co około 2150 lat. Astrologowie sądzą, że Era Wodnika będzie czasem pokoju, dobrobytu i wzajemnego zrozumienia. Propagatorami teorii o nadejściu Ery Wodnika są przedstawiciele New Age. To ruch kulturowy wywodzący się z lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku opierający się na przekonaniu, że ludzkość znajduje się na skraju dwóch epok astrologicznych i jest pogrążona w głębokim kryzysie, a nowa era całkowicie odmieni ten stan, przynosząc dobrobyt i rozwój.

Cechy dzieci indygo i test – czy twoje dziecko to dziecko indygo?

Charakterystyka dziecka indygo została przedstawiona w książkach Lee Carrolla i Jana Tobera („Dzieci Indygo: nowe dzieci przybyły”), a także Doreen Virtue („Dzieci Indygo: opieka i wsparcie”). Uzupełnili ją również inni autorzy publikacji na temat Dzieci Indygo oraz zwolennicy idei fenomenu indygo pracujący z dziećmi uważanymi za dzieci indygo.

Cechy dzieci indygo to:

  • niezależność,
  • bezpośredniość,
  • energiczność,
  • skłonność do rozpraszania się,
  • upartość,
  • zdolność empatii,
  • rozwinięta intuicja,
  • silne poczucie własnej wartości i godności,
  • niecierpliwość – frustrują się czekaniem,
  • antyspołeczność, nonkonformizm,
  • rozwinięte zdolności twórcze i zdolność nieszablonowego myślenia, wielozadaniowość,
  • wysoki iloraz inteligencji,
  • skłonność do depresji, stanów lękowych, silnego pobudzenia emocjonalnego i napadów złości.

Ludzie indygo często są egocentrykami. Towarzyszy im przeświadczenie o własnej wyjątkowości, uważają, że mogą robić, co im się podoba. Na dzieci indygo nie działają metody wychowawcze oparte na wywoływaniu poczucia winy, nie uznają władzy bezwarunkowej – dlatego często są nieposłuszne rodzicom, mają problem z uznaniem autorytetów. Wydawane im polecenia nie zostaną wykonane, jeśli nie będą miały uzasadnienia lub nie będą dawały wyboru. Cechą dzieci indygo jest też bezpośredniość w mówieniu o swoich potrzebach.

Żeby dowiedzieć się, czy masz dzieci indygo, zrób test. Test został opracowany przez Wendy Chapman, która uważa się za dorosłego indygo i jest założycielką i autorką strony Metagifted.org o Dzieciach Indygo. Pracuje z takimi dziećmi i zdobyła wykształcenie z edukacji psychologicznej na Uniwersytecie Connecticut.

Rodzice dzieci indygo test mogą przeprowadzić w kilka minut, odpowiadając na 21 pytań:

  • Czy dziecko ma od przyjścia na świat poczucie królewskiej godności i tak się zachowuje?
  • Czy czuje, że zasługuje, żeby być na świecie?
  • Czy ma rozwinięte poczucie własnej wartości?
  • Czy ma problem z dyscypliną i uznaniem autorytetów?
  • Czy bywa nieposłuszne?
  • Czy czekanie w kolejce to dla twojego dziecka tortura?
  • Czy dziecko jest sfrustrowane przez systemy oparte na rytuałach, które nie wymagają twórczego myślenia?
  • Czy dziecko zauważa lepsze metody wykonywania czynności w domu i w szkole?
  • Czy jest nonkonformistą (podąża własnymi ścieżkami, a nie utartymi przez tłum)?
  • Czy jest odporne na próby wzbudzenia w nim poczucia winy?
  • Czy łatwo nudzi się przydzielonymi zadaniami?
  • Czy ma objawy zespołu zaburzeń koncentracji uwagi bez lub z małą nadpobudliwością ruchową (ADD)?
  • Czy jest kreatywne?
  • Czy ma intuicję?
  • Czy jest empatyczne?
  • Czy rozwinęło myślenie abstrakcyjne bardzo wcześnie?
  • Czy jest bardzo inteligentne?
  • Czy jest utalentowane w jakiejś dziedzinie?
  • Czy jest marzycielem?
  • Czy ma „stare”, mądrze patrzące oczy?
  • Czy posiada inteligencję duchową?

Jeśli na przynajmniej 10 pytań odpowiedziałaś „tak”, twoje dziecko prawdopodobnie jest dzieckiem indygo. Jeśli odpowiedziałaś „tak” na przynajmniej 15 pytań – masz dziecko indygo.

Dzieci indygo w Polsce i na świecie

Dzieci indygo w Polsce i na świecie rodzą się współcześnie bardzo często. Zwolennicy tego konceptu uważają, że nawet 95% dzieci to dzieci indygo. Przedstawiciele ruchu New Age uznają to za zbliżający się koniec obecnej Ery Ryb i nadejście Ery Wodnika. W społeczeństwie cechy dzieci indygo traktuje się jako objawy chorób związanych z nadpobudliwością ruchową i zaburzeniami koncentracji – ADHD oraz ADD.

Zobacz film: Jak dobrać buty dla dziecka? Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 21.12.2017,
Opublikowano: 03.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Szczepienia przeciwko HPV. Jak z nich skorzystać? 

Już pierwszego czerwca wystartują ogólnopolskie i bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV. Są one skierowane przede wszystkim do chłopców i dziewczynek wieku 12-13 lat. Jak z nich skorzystać? Czy trzeba się zapisywać? 

Czytaj więcej
Opieka pediatryczna online – o każdej porze dnia i nocy możesz skontaktować się z lekarzem pediatrą

Kiedy dziecko choruje, rodzic chce zrobić wszystko, aby jak najszybciej ulżyć maluchowi. Niestety umówienie i dostanie się do lekarza na wizytę w przychodni – zwłaszcza w okresie wzmożonej zachorowalności – bywa trudne. W takich sytuacjach doskonale sprawdzą się rozwiązania oferowane przez platformy telemedyczne, takie jak np. Med24. Jak to działa w praktyce i dlaczego warto skorzystać z usług telemedycznych?

Czytaj więcej