Dyzartria – jakie są potencjalne przyczyny zaburzeń mowy?

Fot.: Photographee.eu / stock.adobe.com

Dyzartria musi być jak najszybciej leczona przyczynowo i objawowo, aby uzyskać jak najlepszy efekt ćwiczeń logopedycznych. Jedną z częstych, niebezpiecznych rozpoznań jest udar mózgu. Dyzartria to objaw, a nie choroba.

Mowa to bardzo ważna umiejętność kontaktu interpersonalnego. Jest ona bardzo ważna. Pozwala choremu na określenie dolegliwości czy naprowadzenie lekarza na właściwe rozpoznanie. Zaburzenia mowy stanowią poważny problem społeczny. Dyzartria obejmuje wszelkiego rodzaju zaburzenia mowy o różnym podłożu. Przykładem jest mowa skandowana, inaczej ataktyczna, czyli niewyraźna, spowolniała, z charakterystycznym dzieleniem słowa na wyrazy. Najczęściej pojawia się w przebiegu choroby móżdżku. Przyczyną dyzartrii mowy może być nowotwór, choroby zapalne czy urazy. Może wystąpić jako objaw zarówno u dzieci, jak i u dorosłych.

Dyzartria – co to jest?

Dyzartria to w tłumaczeniu bezpośrednim zaburzenie artykulacyjne. Nie jest to choroba sama w sobie, lecz objaw wymagający w pierwszej kolejności leczenia przyczynowego. Dyzartria jest zaburzeniem artykulacji mowy, w związku z tym można się domyślić, iż zaburzeniu ulegają ruchy mięśni jamy ustnej. Może to być na poziomie samych mięśni, jak również poszczególnych części obwodowego czy ośrodkowego układu nerwowego. W przebiegu dyzartrii mówi się o dyzartrycznej mowie.

Czym jest afazja motoryczna? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Afazja motoryczna. Źródło: 36,6

Dyzartria – przyczyny

Dyzartria jest objawem mogącym zostać wywołanym przez wiele schorzeń. Nagłe wystąpienie zaburzeń mowy u osoby dorosłej powinno zawsze dawać podejrzenie wystąpienia udaru mózgu. Do zaburzeń mowy dochodzi również w przebiegu wielu innych patologii takich jak:

  • urazy czaszkowe,
  • wzrost ciśnienia śródczaszkowego,
  • Miastenia,
  • stwardnienie rozsiane (mowa skandowana często),
  • nowotwory ośrodkowego układu nerwowego,
  • infekcje ośrodkowego układu nerwowego,
  • choroby metaboliczne.

Rodzaje dyzartrii

Główny podział dyzartrii obejmuje podział pod względem jej charakteru. Wymienia się więc tu:

  • dyzartria wiotka – w przebiegu chorób z uszkodzeniem opuszki, w miasteniach, jak również w przebiegu uszkodzeń nerwów czaszkowych czy ich jąder. Przeciwieństwem dyzartrii wiotkiej jest dyzartria spastyczna związana z nadmiernym napięciem mięśni;
  • dyzartria hipokinetyczna – może współistnieć z chorobą Parkinsona,
  • dyzartria móżdżkowa – mowa skandowana,
  • mieszana.

Charakterystyka dyzartrii

Nierzadko w przypadku pojawienia się objawów mowy dyzartrycznej dochodzi do współistnienia innych objawów jak problemy z połykaniem, wydzielaniem śliny, zaników mięśni w obrębie twarzy. Pojawienie się bełkotliwej mowy powoduje, że chory wstydzi się mówić, jest nierzadko wykluczony przez społeczeństwo. Czasami dyzartria przypomina mówienie „przez nos”. Zaburzenia mowy zawsze wymagają szerokiej diagnostyki, tym bardziej że przyczyn jest bardzo dużo. Wśród badań diagnostycznych wymienia się TK, RM, analiza płynu mózgowo-rdzeniowego, czy jeszcze bardziej wyspecjalizowane badania.

Ćwiczenia i logopeda w leczeniu dyzartrii

Dyzartria wymaga zawsze stosowania określonych przez logopedę ćwiczeń. Im wcześniejsze podjęcie się tego typu rehabilitacji, tym lepsze efekty można uzyskać. Konieczna jest poprawa sprawności warg, języka, ćwiczenia oddechowe i wiele ćwiczeń zapobiegających dalszemu postępowi choroby. Ćwiczenia logopedyczne to metoda wspomagająca leczenie przyczynowe dyzartrii. Czasami konieczne jest również wsparcie psychologa.

Opublikowano: 30.01.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Szczepienia przeciwko HPV. Jak z nich skorzystać? 

Już pierwszego czerwca wystartują ogólnopolskie i bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV. Są one skierowane przede wszystkim do chłopców i dziewczynek wieku 12-13 lat. Jak z nich skorzystać? Czy trzeba się zapisywać? 

Czytaj więcej
Opieka pediatryczna online – o każdej porze dnia i nocy możesz skontaktować się z lekarzem pediatrą

Kiedy dziecko choruje, rodzic chce zrobić wszystko, aby jak najszybciej ulżyć maluchowi. Niestety umówienie i dostanie się do lekarza na wizytę w przychodni – zwłaszcza w okresie wzmożonej zachorowalności – bywa trudne. W takich sytuacjach doskonale sprawdzą się rozwiązania oferowane przez platformy telemedyczne, takie jak np. Med24. Jak to działa w praktyce i dlaczego warto skorzystać z usług telemedycznych?

Czytaj więcej