Drętwienie nóg i rąk w ciąży – przyczyny, zapobieganie

Fot. sot / Getty Images

Drętwienie nóg w ciąży wynika ze zmian hormonalnych i zaburzeń krążenia. Często pojawiają się dokuczliwe obrzęki w obrębie stawów. Spory odsetek kobiet uskarża się również na zespół niespokojnych nóg, czyli nieprzyjemne drętwienie i mrowienie w nogach w nocy.

Ciąża to wyjątkowy czas dla kobiety, jednak ze względu na toczące się w organizmie zmiany przyszłe mamy odczuwają wiele uporczywych dolegliwości. Jedną z nich jest uczucie drętwienia nóg. Nasilenie tego objawu jest cechą indywidualną. U części kobiet w ciąży może w ogóle nie występować. Czasem jest to syndrom znacznie utrudniający funkcjonowanie, a także nasilający problemy ze snem, jeśli drętwienie nóg pojawia się w nocy.

Przyczyny drętwienia nóg w ciąży

Najczęściej drętwienie nóg w ciąży ma podłoże krążeniowe. Powiększająca się macica zaczyna uciskać na sąsiadujące struktury, w tym duże naczynia krwionośne, powodując upośledzone krążenie w kończynach dolnych. W ciąży dochodzi do rozluźnienia większości struktur złożonych z mięśni gładkich, w tym rozszerza się układ żylny. Istnieje więc większa tendencja do tworzenia się żylaków. Nie należy zapominać, że powiększający się brzuch to dodatkowych ciężar, z którym muszą poradzić sobie nasze nogi i kręgosłup. W ciąży dochodzi do zwiększonego gromadzenia się płynów w organizmie, co objawia się obrzękami palców, kostek, kolan czy bioder. Przekłada się to często na bóle w obrębie stawów kończyny dolnej.

Czasami drętwienia mylone są ze skurczami, a te z kolei wynikają z niedoboru magnezu w ciąży.

Drętwienie nóg a zespół niespokojnych nóg

Bardzo częstym problemem kobiet w ciąży jest tzw. zespół niespokojnych nóg. Jest to niezwykle uciążliwa przypadłość do której predysponuje ciąża. Polega na drętwieniu nóg, uczuciu mrowienia w łydkach i wielu innych dolegliwościach pojawiających się najczęściej wieczorami i w nocy, kiedy ciężarna odpoczywa. Czasem drętwienie nóg jest na tyle silne, że nie pozwala zasnąć bądź budzi ze snu. Konieczne jest wtedy wstanie, chodzenie, ruszanie nogami, masowanie ich. Nie ma lekarstwa pozwalającego zupełnie pozbyć się tego problemu. Można jednak złagodzić objawy poprzez zwiększenie aktywności fizycznej, większą częstotliwość spacerów czy masaże nóg. Warto więc wieczorem przed pójściem spać wybrać się na spacer. Poza aktywnością fizyczną bardzo dobry wpływ na sen będzie miało odpowiednie dotlenienie organizmu.

Jak sobie radzić z drętwieniem nóg w ciąży?

Jeśli drętwienie nóg wynika z niedoboru magnezu, warto zwiększyć jego suplementację. Nie powinno się sięgać po leki przeciwbólowe, które nie są pożądane w ciąży a przynoszą niewielki efekt. Postępowaniem z wyboru jest odpowiednia dieta, nawadnianie organizmu i aktywność fizyczna. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest basen, oczywiście jeśli kobieta nie ma żadnych przeciwwskazań do aktywności fizycznej. W wodzie nie dochodzi do dodatkowego obciążenia stawów i kręgosłupa, nie ma właściwie ryzyka urazu. Pomocne mogą okazać się masaże z użyciem olejków naturalnych, a także kąpiele nóg w ciepłej wodzie. Należy jednak uważać, ponieważ sama gorąca kąpiel rozszerza naczynia krwionośne i tym bardziej może nasilać objawy zastoju krwi żylnej w kończynach dolnych. Ciepła kąpiel stanowi raczej dobry sposób relaksacji nóg. Dla polepszenia krążenia można zastosować na łydki mieszany prysznic, czyli polewanie łydek na zmianę bardzo ciepłą i zimną wodą.

Należy unikać długotrwałego stania i siedzenia. Często w ciągu dnia warto układać nogi wysoko. Nie wolno też leżeć na plecach, szczególnie w zaawansowanej ciąży, ponieważ powoduje to ucisk na duże naczynia krwionośne. Absolutnie przeciwwskazane jest również noszenie obuwia na wysokim obcasie i obcisłych ubrań.

Drętwienie rąk w ciąży

Nogi to nie jedyna część ciała, w której kobieta w ciąży może odczuwać drętwienie. Zdarza się, że na skutek zatrzymania wody w organizmie dochodzi do ucisku struktur nerwowych w obrębie cieśni nadgarstka. Pojawia się wtedy osłabienie i drętwienie rąk. Konieczne jest unikanie czynności wymagających powtarzalnych ruchów przeciążających kończynę. Kobiety w ciąży powinny ograniczyć do maksimum czas spędzany przed komputerem, a jeśli piszą na klawiaturze, powinny dostosować wysokość krzesła tak, aby nadgarstki nie były zgięte w dół podczas pisania.

Zobacz film: Ćwiczenia w czasie ciąży. Źródło: Dzień Dobry TVN


Data aktualizacji: 20.05.2018,
Opublikowano: 21.05.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej
Badania przed zajściem w ciążę - warto znacznie częściej kontrolować poziom glukozy

Prawidłowy poziomy cukru we krwi jest ważny już  chwili zajścia w ciążę, ponieważ chroni dziecko przed zaburzeniami rozwojowymi. Planując ciążę warto zatem znacznie częściej kontrolować poziom glukozy – przekonują eksperci.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży? Kiedy się pojawiają?

Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży to pytanie ważne dla kobiet ciężarnych. Monitorowanie ruchów dziecka w brzuchu jest bardzo istotne również w przypadku przenoszonej lub zagrożonej ciąży. W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży nie jest to konieczne, aczkolwiek większość ginekologów zaleca je jako działanie profilaktyczne.

Czytaj więcej
Zwolnienie lekarskie w ciąży – na jakich zasadach się odbywa?

Zwolnienie lekarskie w ciąży może być wystawione przez ginekologa lub innego specjalistę. Za czas, w którym kobieta nie pracuje, przysługuje jej zasiłek wynoszący 100% miesięcznego wynagrodzenia. Należy pamiętać, że istnieją wyraźne wskazania do zwolnienia lekarskiego w ciąży.

Czytaj więcej
Witaminy w ciąży – które warto brać?

W ciąży organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na witaminy i składniki odżywcze, ponieważ w ciele kobiety rozwija się nowy człowiek. Odpowiednio zbilansowana, zdrowa dieta pomaga dostarczyć do organizmu niezbędne składniki mineralne i witaminy, jednak w ciąży może to nie być wystarczające. Według specjalistów w ciąży bardzo duże znaczenie mają między innymi kwas foliowy, witaminy D, kwasy DHA i jod. Z tego artykułu dowiesz się, jakie witaminy w ciąży warto przyjmować.

Czytaj więcej
Dieta eliminacyjna matki karmiącej – na czym polega i jak ją stosować?

Dieta eliminacyjna polega na stopniowym usuwaniu poszczególnych produktów z jadłospisu. Zalecana jest kobietom karmiącym piersią w przypadku podejrzenia, że objawy uczuleniowe występujące u dziecka wynikają z jego nietolerancji pokarmów spożywanych przez matkę.

Czytaj więcej
Krew pępowinowa – czy warto ją pobierać? W jakich sytuacjach może pomóc?

Krew pępowinowa jest pobierana po narodzinach dziecka. Pozostaje w pępowinie i łożysku. Jest ceniona ze względu na bogactwo występujących w niej pierwotnych komórek macierzystych o bardzo dużych zdolnościach do dzielenia się i regeneracji. Może być przechowywana w banku krwi pępowinowej.

Czytaj więcej
BBC: szczepienia przeciwko COVID-19 nie powodują u kobiet niepłodności ani nie grożą poronieniem

Na temat szczepień przeciwko COVID-19 krąży w sieci wiele mitów i nieporozumień; najczęściej powtarzane są twierdzenia, że u kobiet mogą one powodować niepłodność, a w ciąży grożą poronieniem. Nie ma jednak badań sugerujących, że szczepionka przeciwko COVID-19 może gromadzić się w jajnikach, co grozi niepłodnością – stwierdza BBC News, powołując się na nowe badania.

Czytaj więcej