Przetłuszczające się włosy - jak sobie z nimi poradzić, co robić, by dłużej wyglądały świeżo?

Getty Images

Przyklapnięte, płaskie, często posklejane włosy. Brzmi znajomo? Dla właścicielek przetłuszczających się włosów na pewno. Jak pielęgnować włosy, które się przetłuszczają, i co robić, by wyglądały  świeżo i ładnie przed dłuższy czas? Oto kilka sprawdzonych, domowych metod.

Czy twoje włosy już kilka godzin po myciu stają się oklapnięte i wyglądają, jakby znowu potrzebowały dawki szamponu? Cóż, tego typu kosmyki bywają uciążliwe i problematyczne, ale głowa do góry – istnieje kilka domowych, prostych sposobów, by poprawić nie tylko ich wygląd, ale i kondycję. Zanim jednak je przedstawimy, zastanowimy się, dlaczego niektóre czupryny w szybszym tempie potrzebują odświeżenia.

Przeczytaj też:

Dlaczego włosy się przetłuszczają?

Nadmierne przetłuszczanie się włosów wiąże się z nadmierną produkcją sebum, czyli substancji, którą wytwarzają gruczoły łojowe, by skóra była miękka i gładka. Bardzo często bywa tak, że ten naturalny łój pokrywa grubą warstwą zarówno skrę głowy, jak i włosy, co w efekcie daje w krótkim czasie przetłuszczone kosmyki. Kiedy dochodzi do takich sytuacji? Powodów może być wiele. Zazwyczaj jednak problem przetłuszczających się włosów wynika ze zmian hormonalnych, kondycji skóry głowy (wieloletnie problemy z wypadaniem włosów czy łupież), nieprawidłowej pielęgnacji, nieregularnego mycia włosów czy uwarunkowania genetyczne.

Domowe sposoby na przetłuszczające się włosy

Oto kilka skutecznych, domowych metod, dzięki którym twoje kosmyki dłużej pozostaną świeże. Wypróbujesz?

Przeczytaj też:

1. Postaw na odpowiednie kosmetyki

Nierzadko bywa tak, że włosy stają się jeszcze bardziej tłuste, gdy używamy zbyt obciążających produktów. Przy fryzurze, która ma tendencję do szybkiej utraty świeżości, warto sięgnąć po lekkie preparaty, które są stworzone właśnie z myślą o przetłuszczających się włosach. Warto wiedzieć, że dobrze działają linie oparte na czarnej rzepie.

2. Maski i odżywki używaj w pierwszej kolejności

Taka zamiana miejsc może pomóc nie jednej dziewczynie, która boryka się z przetłuszczającą się czupryną. Często bowiem tego rodzaju włosy potrzebują silnego nawilżenia. 30 minut przed myciem włosów, nałóż więc maskę lub odżywkę, a następnie umyj głowę. Dzięki temu kosmyki nie będą dodatkowo obciążone, a wciąż otrzymają składniki, których bardzo potrzebują.

3. Nie zapomnij o peelingu skóry głowy

Ten rytuał warto stosować niezależnie od rodzaju włosów. Niemniej przetłuszczające się kosmyki podziękują ci za niego najpiękniej. Dlaczego należy peelingować skórę głowy? Chodzi o to, by oczyścić skalp z zanieczyszczeń i resztek produktów kosmetycznych (sam szampon sobie z tym nie poradzi)– bo czy wiesz, że… to właśnie „brudna głowa” może przyczyniać się do nadmiernego przetłuszczania się włosów?

4. Nie przegrzewaj głowy

Przetłuszczające się włosy nie lubią gorących kąpieli, sauny z ręcznika i gorącego powietrza suszarki. Co więc zrobić po myciu kosmyków? Najlepiej osuszyć je ręcznikiem i chłodnym powietrzem.

Przeczytaj też: Dlaczego włosy wypadają nam na wiosnę?

5. Stosuj naturalne płukanki

Poza specjalnymi kosmetykami do przetłuszczających się włosów, uśmiechnij się do… natury i zaserwuj sobie domowe płukanki. Jak to zrobić? My polecamy piwną, ponieważ chmiel ma silne właściwości normalizujące wytwarzanie łoju. Jak jej użyć? Tuż po umyciu włosów szamponem, wypłucz kosmyki w bezalkoholowym piwie. Następnie opłucz czuprynę letnią wodą.

Zobacz film: Сo zrobić, żeby włosy się nie przetłuszczały? Radzi Magdalena Szymczak, trycholog, psycholog

Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 29.12.2020,
Opublikowano: 29.12.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej
Kosmetyki na lato dla każdej kobiety! O nich pamiętaj!

Mogłoby się wydawać, że w letniej kosmetyczce nie ma konieczności gromadzenia zbyt wielu kosmetyków dla kobiet. Tymczasem i w praktyce okazuje się, że każda z nas, także i o tej porze roku powinna o siebie dbać i stosować produkty do pielęgnacji ciała. Upały i słońce nie działają bowiem korzystnie na naszą cerę, włosy i paznokcie. Co zatem warto umieścić na swojej obowiązkowej liście kosmetyków na lato? Sprawdź koniecznie!

Czytaj więcej
Łupież czy sucha skóra głowy - różnice, objawy, leczenie

Zarówno łupież, jak i sucha skóra głowy powodują łuszczenie się i swędzenie, co sprawia, że może być trudno je od siebie odróżnić. Jednak mimo podobnych objawów są to dwa różne schorzenia, które warto prawidłowo rozpoznać. Wiedza o tym, który z problemów dotyczy twojej skóry głowy, może pomóc w uzyskaniu odpowiedniego leczenia i pozbyciu się spadających białych płatków na dobre.

Czytaj więcej
Puszące się włosy – przyczyny, rozwiązania, pielęgnacja i kosmetyki do puszących się włosów

Chyba każdy, kto ma nieco dłuższe włosy, doświadczył kiedyś w mniejszym lub większym stopniu ich puszenia się. Szczególnie łatwo odczuć to w deszczowe dni, kiedy powietrze jest wilgotne. Sporadyczne puszenie się włosów można szybko okiełznać, jednak są osoby, które zmagają się z tym problemem na co dzień.

Czytaj więcej
Wypadanie włosów – skuteczne konsultacje on-line

Nadmierne wypadanie włosów oraz łysienie stanowią poważny problem zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Włosy wypadają nam codziennie, co jest normalnym zjawiskiem, ponieważ w ich miejsce ciągle wyrastają nowe. Nie każdy wie, że dziennie gubimy około 100 włosów. Jeśli jednak ubytek ten jest znacznie większy, oznacza to, że występuje problem natury zdrowotnej. Czasami proces ten cofa się samoistnie, jeśli jednak postępuje, dochodzi do szpecącego łysienia skóry głowy.

Czytaj więcej
Jak wzmocnić włosy – witaminy, domowe i naturalne sposoby leczenia

Wiele osób marzy o gęstych i mocnych włosach, gdyż zdecydowanie wpływa to na ogólną aparycję. Próżno jest szukać sposobów na natychmiastowe zagęszczenie i pogrubienie włosów, jednak zbilansowana dieta i systematyczna pielęgnacja wzmacniająca znacząco wpływają na ich kondycję.

Czytaj więcej
Jakie właściwości ma olej tamanu? Efekty stosowania na skórę i włosy. 

Olej tamanu najczęściej wykorzystuje się w pielęgnacji skóry problematycznej, w leczeniu zmian trądzikowych, blizn, rozstępów, przebarwień czy opryszczki. Używa się go również do odżywienia skóry głowy i łagodzenia oznak łupieżu. 

Czytaj więcej
Czy łysienie androgenowe da się zatrzymać? Odpowiedź znajdziesz w kolejnym odcinku Kliniki bez tajemnic!

Medycyna estetyczna ma ogromne możliwości. Dzięki niej można nie tylko poprawić kształt nosa czy pozbyć się zmarszczek, ale także zatrzymać łysienie! Z takim problemem do kliniki dr. Marcina Ambroziaka zgłosił się Harry Jefferson - makijażysta oraz influencer. Czy specjalistą udało się rozwiązać jego problem?

Czytaj więcej