Sprawdź, jak wybrać dobrą klinikę leczenia niepłodności

mat. prasowe

W Polsce działa obecnie kilkadziesiąt ośrodków leczenia niepłodności. Z tego powodu więc, pacjenci mogą mieć trudności z wyborem tego najlepszego. A jest to bardzo ważne zadanie, bowiem od tego zależy to, jak szybko zostaną rodzicami. Czym zatem powinna wyróżniać się dobra klinika leczenia niepłodności?

Coraz więcej par w Polsce bezskutecznie stara się o dziecko

Od kilkudziesięciu lat lawinowo rośnie liczba par, które nie mogą spełnić swojego największego marzenia, jakim jest posiadanie dziecka. Z tego też powodu WHO, umieściła niepłodność na liście chorób cywilizacyjnych, pokazując tym samym, z jak palącą kwestią mamy do czynienia. Rodzicielstwo jest nie tylko ważnym elementem roli społecznej, ale także jednym z podstawowych czynników niezbędnym do osiągnięcia szczęścia i życiowego sukcesu.

Niepłodne pary, w porównaniu z pełnymi rodzinami są bardziej narażone na ryzyko rozpadu związku, depresję i inne zaburzenia psychiczne. A to z kolei przekłada się na relacje w życiu zawodowym. Szacuje się, że koło 60-80 mln par na świecie dotkniętych jest stale lub okresowo problemem niepłodności. W Polsce trudności z poczęciem dziecka ma ok. 20% społeczeństwa w wieku rozrodczym (ok. 3 mln osób). Połowa z nich korzysta z pomocy podstawowej opieki zdrowotnej, natomiast ok. 60% wymaga specjalistycznego postępowania lekarskiego.

Co jest przyczyną niepłodności?

Za niepłodność uważa się niemożność zajścia w ciążę po roku czasu, pomimo regularnych stosunków płciowych bez użycia jakichkolwiek form antykoncepcji. Jej przyczyna rozłożona jest równomiernie po stronie kobiety i mężczyzny (po 45%), u 10% zaś nie można ustalić jej podłoża. Główne przyczyny niepłodności u mężczyzn to przede wszystkim słabej jakości nasienie i zaburzenia we współżyciu płciowym i ejakulacji.

Natomiast u kobiet najczęstszą przyczyną trudności z zajściem w ciążę są: zaburzenia jajeczkowania, endometrioza, PCOS (zespół policystycznych jajników), nieprawidłowości anatomiczne w budowie narządów rodnych oraz schorzenia pochodzenia infekcyjnego i immunologicznego. Płodność kobiet, i w mniejszym stopniu mężczyzn, maleje wraz wiekiem. Najwyższa jest ona u kobiet pomiędzy 20 a 25. rokiem życia, a wyraźnemu obniżeniu ulega po ukończeniu 35. roku życia.

Pacjentom trudno jest podjąć decyzję o wyborze kliniki leczenia niepłodności

Niepłodność jest złożonym problemem, w związku z tym, dobrze jest jak najwcześniej skorzystać z pomocy medycznej i rozpocząć spersonalizowane leczenie. Zwłaszcza, że nic nie działa na niekorzyść kobiety, tak jak mijający czas. Obecnie, pacjenci mogą wybierać spośród 70 działających w Polsce ośrodków leczenia niepłodności. Przy czym są wśród nich zarówno placówki, przeprowadzające tysiąc cykli in vitro rocznie, jak i mniejsze, wykonujące ich zaledwie kilkadziesiąt. Wiele z nich próbuje przyciągnąć nowych klientów chwytliwymi reklamami, najnowszymi metodami leczenia, nowoczesnym sprzętem oraz wynikami ciążowymi. Pacjentom więc, zwłaszcza tym będącym na początku swojej ścieżki terapeutycznej, trudno jest podjąć decyzję o wyborze placówki.

Nie sprzyjają temu zarówno opracowywane przez ośrodki raporty z wynikami leczenia, jak i nie do końca jasne koszty całej terapii. Według danych Ośrodka Studiów nad Płodnością Człowieka, 75% badanych, jako podstawowe kryterium wyboru kliniki leczenia niepłodności podało jej renomę. Dla większości respondentów ważne było także podejście personelu do pacjenta, autorytet lekarza oraz to, aby placówka od samego początku jasno określała cenę zabiegu.

Dobra klinika leczenia niepłodności - czym się kierować?

Wiele polskich klinik leczenia niepłodności może pochwalić się wieloletnim doświadczeniem i szerokim wachlarzem proponowanych usług. Czym zatem kierować się, aby dokonać właściwego wyboru?

Po pierwsze - skuteczność kliniki leczenia niepłodności

Skuteczność kliniki leczenia niepłodności zależy od dwóch podstawowych czynników, jakimi są: doświadczenie zespołu lekarzy i embriologów oraz technologia i metody wykorzystywane w leczeniu. Oczywiście, większość ośrodków publikuje wyniki o skuteczności przeprowadzonych zabiegów inseminacji i in vitro. Nie wiadomo jednak czy odnoszą się one do ciąż potwierdzonych badaniem krwi czy tych, które zostały potwierdzone klinicznie na podstawie bicia serca płodu.

Jak na razie, nie istnieje w Polsce żadna instytucja monitorująca pracę klinik leczenia niepłodności. Do tego, nie ma również kontroli jakości prowadzonego w nich leczenia ani systemu certyfikacji. Jak wynika z badania Europejskiego Towarzystwa Rozrodu Człowieka i Embriologii (ESHRE) skuteczność zapłodnienia in vitro w naszym kraju wynosi 37,3%, co jest jednym z najwyższych wskaźników wśród innych państw Unii Europejskiej.

A więc szukając dobrej kliniki należy zwrócić uwagę na to czy jest ona związana z międzynarodowymi organizacjami medycyny rozrodu, takimi jak ESHRE i ASRM oraz czy posiada certyfikaty ISO lub innych systemów jakości. Ponieważ tylko one dają gwarancję tego, że ośrodek realizuje międzynarodowe standardy dotyczące leczenia niepłodności, a stosowane w nim procedury spełniają rygorystyczne wymogi bezpieczeństwa.

Po drugie - Pracujący tam lekarze i wyposażenie w odpowiedni sprzęt medyczny

Kolejnym kryterium wyboru kliniki leczenia niepłodności są pracujący w niej lekarze. Dlatego dobrze jest wcześniej zwrócić uwagę na ich staż pracy i doświadczenie zawodowe. Należy również sprawdzić m.in. to w czym się specjalizują, jakie są ich osiągnięcia, czy ciągle się dokształcają oraz czy należą do stowarzyszeń i posiadają certyfikaty. Nie do przecenienia jest także wzajemne zaufanie między pacjentem, a lekarzem prowadzącym oraz zapewnienie mu miłej i serdecznej atmosfery.

Niepłodność jest złożoną chorobą, na którą wpływ ma wiele czynników. Dlatego też, niektóre ośrodki oferują kompleksową ofertę jej leczenia, inne natomiast wykonują jedynie część usług. Ważne jest zatem, aby dopasować możliwości kliniki do swoich indywidualnych potrzeb. Kolejna sprawa, to innowacyjność w zakresie technik badawczych i leczniczych oraz sprzęt jakim dysponuje konkretny ośrodek. Dużym atutem jest także posiadanie własnego laboratorium.

Po trzecie - opinie pacjentów

Szukając odpowiedniej kliniki leczenia niepłodności warto również posiłkować się opinią innych pacjentów. Dzięki nim zyskamy wiele cennych informacji na temat skuteczności leczenia, a także panującej w ośrodku atmosfery. Gdzie można znaleźć takie opinie? W tym celu warto zajrzeć na fora i strony internetowe dotyczące leczenia niepłodności. Często komentarze pacjentów bywają bardzo emocjonalne, jednak mimo to, dobrze zapoznać się z odczuciami i doświadczeniami innych osób. W szczególności należy zwrócić uwagę na opinie dotyczące zaangażowania lekarzy oraz na to, czy poświęcali oni pacjentom tyle czasu, ile było trzeba.

Przy wyborze najlepszej kliniki leczenia niepłodności dobrze jest również kierować się jasnym cennikiem poszczególnych zabiegów i odległością względem swojego miejsca zamieszkania. Warto jest także sprawdzić, czy w wybranym ośrodku realizowane są dofinansowania do in vitro z programów miejskich (uczestnikiem takich programów jest np. klinika leczenia niepłodności INVICTA). Od wszystkich wymienionych bowiem wcześniej czynników zależy nie tylko satysfakcja z leczenia, ale i to jak szybko para będzie mogła cieszyć się z rodzicielstwa.

Data aktualizacji: 23.06.2020,
Opublikowano: 23.06.2020 r.

Polecamy

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

lusia 17.09.2020r.

Dobra klinika leczenia niepłodności to przede wszystkim taka, która da poczucie bezpieczeństwa. Przechodziliśmy przez in vitro, nikomu nie życzę tego stresu, ale lekarze i pielęgniarki jeżeli nie są przez przypadek w zawodzie potrafią naprawdę pomóc. Ich nastawienie i dawanie poczucia, że wiedzą co robią jest bardzo ważne.

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej
Badania przed zajściem w ciążę - warto znacznie częściej kontrolować poziom glukozy

Prawidłowy poziomy cukru we krwi jest ważny już  chwili zajścia w ciążę, ponieważ chroni dziecko przed zaburzeniami rozwojowymi. Planując ciążę warto zatem znacznie częściej kontrolować poziom glukozy – przekonują eksperci.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży? Kiedy się pojawiają?

Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży to pytanie ważne dla kobiet ciężarnych. Monitorowanie ruchów dziecka w brzuchu jest bardzo istotne również w przypadku przenoszonej lub zagrożonej ciąży. W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży nie jest to konieczne, aczkolwiek większość ginekologów zaleca je jako działanie profilaktyczne.

Czytaj więcej
Zwolnienie lekarskie w ciąży – na jakich zasadach się odbywa?

Zwolnienie lekarskie w ciąży może być wystawione przez ginekologa lub innego specjalistę. Za czas, w którym kobieta nie pracuje, przysługuje jej zasiłek wynoszący 100% miesięcznego wynagrodzenia. Należy pamiętać, że istnieją wyraźne wskazania do zwolnienia lekarskiego w ciąży.

Czytaj więcej
Witaminy w ciąży – które warto brać?

W ciąży organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na witaminy i składniki odżywcze, ponieważ w ciele kobiety rozwija się nowy człowiek. Odpowiednio zbilansowana, zdrowa dieta pomaga dostarczyć do organizmu niezbędne składniki mineralne i witaminy, jednak w ciąży może to nie być wystarczające. Według specjalistów w ciąży bardzo duże znaczenie mają między innymi kwas foliowy, witaminy D, kwasy DHA i jod. Z tego artykułu dowiesz się, jakie witaminy w ciąży warto przyjmować.

Czytaj więcej
Dieta eliminacyjna matki karmiącej – na czym polega i jak ją stosować?

Dieta eliminacyjna polega na stopniowym usuwaniu poszczególnych produktów z jadłospisu. Zalecana jest kobietom karmiącym piersią w przypadku podejrzenia, że objawy uczuleniowe występujące u dziecka wynikają z jego nietolerancji pokarmów spożywanych przez matkę.

Czytaj więcej
Krew pępowinowa – czy warto ją pobierać? W jakich sytuacjach może pomóc?

Krew pępowinowa jest pobierana po narodzinach dziecka. Pozostaje w pępowinie i łożysku. Jest ceniona ze względu na bogactwo występujących w niej pierwotnych komórek macierzystych o bardzo dużych zdolnościach do dzielenia się i regeneracji. Może być przechowywana w banku krwi pępowinowej.

Czytaj więcej
BBC: szczepienia przeciwko COVID-19 nie powodują u kobiet niepłodności ani nie grożą poronieniem

Na temat szczepień przeciwko COVID-19 krąży w sieci wiele mitów i nieporozumień; najczęściej powtarzane są twierdzenia, że u kobiet mogą one powodować niepłodność, a w ciąży grożą poronieniem. Nie ma jednak badań sugerujących, że szczepionka przeciwko COVID-19 może gromadzić się w jajnikach, co grozi niepłodnością – stwierdza BBC News, powołując się na nowe badania.

Czytaj więcej