W dniach od 7 do 12 października trwają Dni Spirometrii. To świetna okazja, aby w 250 ośrodkach w całej Polsce bezpłatnie wykonać badanie, dzięki któremu ocenimy stan naszych płuc.
Spirometria jest badaniem wykorzystywanym do rozpoznania astmy oraz POCHP (czyli przewlekłej obturacyjnej choroby płuc). Niestety chorych na te choroby w Polsce przybywa - na astmę leczy się około 4 mln pacjentów, a statystyki wyraźnie alarmują, że zaledwie połowa chorych ma świadomość choroby!
W przypadku POCHP chorych w Polsce mamy około 2 mln osób, z czego... zaledwie 6 tys. zdiagnozowało swoją dolegliwość! Nieleczona przewlekła obturacyjna choroba płuc skraca życie o 10 do 15 lat. Dlatego warto zadbać o swoje zdrowie i w dniach od 7 do 12 października wykonać darmową spirometrię, czyli badanie, które wykrywa obie choroby.
Więcej o POCHP dowiecie się z filmu:
Zobacz film: Przewlekła obturacyjna choroba płuc. Źródło: 36,6
Jak wygląda badanie spirometrii?
Pacjent stoi lub siedzi w wyprostowanej pozycji, trzymając w ustach jednorazowy, plastikowy ustnik. Na nosie jest umieszczony klips, który uniemożliwia oddychanie. Badany najpierw robi kilka wolnych i spokojnych oddechów, następnie bierze bardzo głęboki oddech, który później wydmuchuje jak najdłużej. Czynność długiego wydychania powtarzana jest kilkakrotnie – w ten sposób wykonuje się spirometrię statyczną.
Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe?
Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów?
W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?
POChP, czyli przewlekła obturacyjna choroba płuc to najczęściej diagnozowane schorzenie układu oddechowego. Szacuje się, że każdego roku choroba zabija na świecie 3 mln ludzi. Co ją wywołuje i jak jej uniknąć?
Rosół to zupa znana niemal na całym świecie. Ceniona jest nie tylko za smak, ale również właściwości prozdrowotne. Wiele osób uważa, że pomaga złagodzić dolegliwości towarzyszące przeziębieniu czy grypie. Czy faktycznie?
Przyczyny zapalenia płuc mogą być różne, lecz najczęściej za powstanie choroby odpowiadają bakterie, w tym zwłaszcza dwoinka zapalenia płuc. W przypadku małych dzieci w etiologii choroby istotną rolę odgrywają wirusy, a szczególnie syncytialny wirus oddechowy RSV.
Rak płuca to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów. Najnowsze badania pokazują, że rozwija się nie tylko u palaczy, ale także u tych osób, które nigdy nie paliły. Na szczęście, dzięki nowoczesnym metodom leczenia nad chorobą udaje się zapanować.
Palenie papierosów jest szkodliwe dla zdrowia. Przyczynia się ono do rozwoju chorób układu oddechowego oraz niektórych nowotworów. Niestety, mimo apeli lekarzy i kampanii zachęcających do zerwania z nałogiem, niewiele się zmienia. Ilu Polaków jest uzależnionych od nikotyny?
Przewlekła obturacyjna choroba płuc objawia się uczuciem duszności, które nasilają się, np. w czasie wzmożonego wysiłku fizycznego a w przypadku ciężkiego przebiegu nawet w spoczynku. Leczenie POCHP polega głównie na podawaniu leków doustnych i wziewnych, tlenu, a także rehabilitacji oddechowej.
Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z aptek adrenaliny. Lek stosowany jest głównie w przypadku wstrząsu anafilaktycznego. Dlaczego farmaceutyk nie będzie już dostępny?