Dlaczego młoda matka wciąż płacze albo się wścieka?

Fot.: Antonioguillem / stock.adobe.com

Urodzenie dziecka znacząco zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia zaburzeń emocjonalnych. Częsty płacz lub napady złości u młodej matki mogą być spowodowane zarówno stresem odczuwanym w okresie okołoporodowym, jak i nużącą rutyną dnia codziennego, z którą wiele kobiet nie potrafi sobie poradzić.

Pojawienie się na świecie nowego członka rodziny to wydarzenie o ogromnym ładunku emocjonalnym, szczególnie silnie odczuwane przez kobietę, która przez 9 miesięcy nosiła dziecko, a następnie przeżyła niezwykłe doświadczenie, jakim jest poród. Od jego przebiegu i oceny (czy został zapamiętany jako ważne i pozytywne przeżycie czy jako bolesny koszmar) w dużym stopniu zależy, jak młoda matka będzie czuła się w połogu i jak odnajdzie się w swojej roli.

Okres następujący po narodzinach dziecka może przynosić nie tylko oczekiwaną radość i spełnienie, ale także liczne problemy, a nawet zaburzenia emocjonalne. Wiele młodych matek nie potrafi sobie z nimi poradzić, ważne jest wówczas wsparcie i zrozumienie otoczenia, zwłaszcza partnera, który musi zrozumieć, dlaczego kobieta płacze albo się wścieka.

Czy to jest „baby blues”?

Poród i połóg to wrota do zaburzeń psychicznych. Szacuje się, że około 80% kobiet w okresie okołoporodowym doświadcza zaburzeń nastroju, które powszechnie określane są jako „baby blues”. Jest to naturalna reakcja organizmu na spadek poziomu hormonów oraz stres związany zarówno z urodzeniem dziecka i wejściem w nową rolę, jak i bólem oraz wyczerpaniem fizycznym.

Zaburzenia osiągają zazwyczaj szczyt w 5. czy 6. dobie po urodzeniu dziecka, gdy dochodzi do największych wahań hormonalnych i spadku poziomu progesteronu, estrogenu i kortyzolu. Młoda matka zmaga się wówczas ze zmęczeniem i różnymi stanami emocjonalnymi: smutkiem, płaczliwością, drażliwością lub nerwowością. Często czuje się zagubiona, a macierzyństwo nie sprawia jej takiej radości, jak oczekiwała. Przygnębia ją, że nie przeżywa przyjemności z obcowania z dzieckiem czy karmienia piersią.

„Baby blues” mija zwykle około 10.–14. dnia po porodzie, niekiedy może przedłużyć się do miesiąca. Najczęściej ustępuje samoistnie, bez konieczności zasięgania porady u specjalisty czy stosowania terapii farmakologicznej. Kobiecie bardzo potrzebne jest natomiast wsparcie rodziny i bliskich osób. Gdy gospodarka hormonalna ustabilizuje się, a młoda matka ma szansę odpocząć, przyzwyczaja się do nowej sytuacji, zaś wahania nastrojów zdarzają się coraz rzadziej.

Depresja młodej matki

Na przełomie pierwszego i drugiego miesiąca życia dziecka u około 10–20% kobiet pojawiają się poważniejsze zaburzenia emocjonalne. Charakterystycznymi oznakami depresji poporodowej są przygnębienie z płaczliwością, częste skargi na nieznośny smutek czy zmęczenie. Towarzyszą im drażliwość (szczególnie w stosunku do najbliższych), wysoki poziom lęku, napady paniki, nadmierna i nieadekwatna troska o zdrowie własne i dziecka. Mogą pojawiać się także natrętne myśli (niekiedy dotyczące zrobienia krzywdy niemowlakowi), trudności z koncentracją oraz zaburzenia snu – trudności w zasypianiu, wczesne budzenie się lub nadmierna senność.

Depresja poporodowa zaburza relacje matki z dzieckiem. Kobieta wyolbrzymia nawet drobne kłopoty (zamartwia się o karmienie, sen, płacz), ma trudności w odczytaniu i zrozumieniu sygnałów wysyłanych przez niemowlaka, nie odczuwa także przyjemności w zajmowaniu się maluchem.

Kiedy do lekarza?

Młoda matka cierpiąca na depresję często czuje żal i tęsknotę za czymś, co już się skończyło. Niekiedy dochodzi do wniosku, że dziecko podcięło jej skrzydła. Dotyczy to zwłaszcza kobiet, które przed porodem prowadziły aktywne życie i robiły karierę zawodową.

Depresja poporodowa trwa najczęściej od 3 do 6 miesięcy i często mija sama, jednak niekiedy, zamiast ustąpić, może się pogłębiać. Dlatego dla dobra własnego i rodziny warto poszukać pomocy specjalistów. Skuteczna bywa psychoterapia, w cięższych przypadkach trzeba przyjmować leki antydepresyjne. Bardzo ważne jest też wsparcie bliskich.

Zobacz film: Hormony determinują życie kobiet. Źródło: Dzień dobry TVN

Data aktualizacji: 02.02.2018,
Opublikowano: 04.01.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Duszący kaszel u małego dziecka: jakie są możliwe komplikacje? 

Kaszel jest mechanizmem obronnym organizmu. Kiedy coś podrażnia gardło lub drogi oddechowe, odruch kaszlowy jest sposobem na wydalenie substancji drażniących. Jednak może być też objawem choroby, która przynosi różne komplikacje. Sprawdź, o czym może świadczyć duszący kaszel u małego dziecka. 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Szczepienia przeciwko HPV. Jak z nich skorzystać? 

Już pierwszego czerwca wystartują ogólnopolskie i bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV. Są one skierowane przede wszystkim do chłopców i dziewczynek wieku 12-13 lat. Jak z nich skorzystać? Czy trzeba się zapisywać? 

Czytaj więcej