Dieta nie tylko dla aktywnej mamy. Co powinno się znaleźć w codziennym menu każdej kobiety?

Fot: Lew Robertson / gettyimages.com

O właściwie zbilansowaną dietę powinniśmy dbać przez cały czas. Dzięki temu mamy szansę zachować nie tylko zdrowie, ale także utrzymać formę. Co powinno znaleźć się w diecie każdej aktywnej mamy? Jak powinien wyglądać jadłospis przyszłej mamy? Na te i inne wasze pytania dotyczące zdrowego odżywiania odpowiadał na live czacie Mateusz Durbas, dietetyk kliniczny.

Dieta idealna i dla każdego nie istnieje. Mimo to nie brakuje kobiet, które są gotowe przetestować każdą nowość, aby pozbyć zbędnych kilogramów. Od pewnego czasu sporą popularnością cieszy się dieta ketogeniczna. Czy faktycznie może pomóc w odchudzaniu?

Co trzeba wiedzieć o diecie ketogenicznej?

Dieta ketogeniczna stosowana jest przede wszystkim w leczeniu padaczki lekoopornej. Prawidłowo opracowana faktycznie może pomóc pozbyć się zbędnych kilogramów. Trzeba jednak pamiętać, że po osiągnięciu założonej wagi i powrocie do poprzedniego sposobu odżywiania może doprowadzić do efektu jojo - mówi Mateusz Durbas, dietetyk kliniczny.

Równie popularna, co dieta ketogeniczna jest dieta SIRT. Czy jest bezpieczna i skuteczna?

Dieta SIRT zakłada, że codzienne menu ma się opierać przede wszystkim na produktach bogatych w polifenole. Dodatkowo zmniejsza się kaloryczność posiłków. Na takiej diecie w ciągu tygodnia można zgubić od 1-3 kilogramów. Jej największą zaletą jest to, że trzeba zrezygnować z produktów przetworzonych i sięgać tylko po te naturalne - mówi specjalista.

Co jeść przed i po treningu?

Sama dieta to za mało, aby redukcja masy ciała była trwała. Konieczny jest jeszcze ruch. Zdaniem specjalistów na ulubioną aktywność trzeba poświęcać co najmniej pół godzinny dziennie. Co jeść przed i po treningu?

Wszystko zależy od tego ile mamy czasu do zaplanowanego treningu. Jeśli ćwiczyć będziemy za ok. 2 godziny możemy zjeść normalne danie obiadowe, w sytuacji, gdy do treningu została godzina najlepiej sięgnąć po koktajl warzywno-owocowy. Tak samo trzeba postępować po treningu. Jeśli trenujemy rano - stosujemy zwykły sposób odżywiania, jeśli wieczorem - na kolację powinna wystarczyć nam lekka przekąska - mówi specjalista.

Kaloryczność poszczególnych treningów powinna być zależna od naszego trybu życia. Osoby, które są bardzo aktywne i w ciągu dnia dużo się ruszają mogą sobie pozwolić na bardziej kaloryczne posiłki. Mniej aktywne powinny spożywać posiłki niskokaloryczne.

Dieta na płodność. Co jeść, aby zwiększyć szanse na dziecko?

Styl życia, w tym dieta, mogą wpływać na płodność. Niektóre produkty sprzyjają zajściu w ciążę, a inne nie. Zatem, co powinna jeść kobieta, która stara się o dziecko?

Starając się o dziecko trzeba przede wszystkim stosować się do podstawowych zasad zdrowego odżywiania. W codziennym menu nie może zabraknąć warzyw, owoców, produktów z pełnego ziarna, dobrej jakości mięsa oraz ryb. Unikać trzeba artykułów przetworzonych. Kobieta, która stara się o dziecko powinna zadbać również o sen, ruch oraz nauczyć się rekompensować sobie negatywne skutki stresu - dodaje specjalista.

Czy dieta matki może chronić dziecko przed chorobami?

Dieta matki w czasie ciąży będzie miała wpływ na to, jak będzie rozwijało się dziecko. Czy zdrowa dieta może ochronić dziecko przed niektórymi chorobami?

Dobre nawyki matki zmniejszają ryzyko rozwoju niektórych chorób, w tym alergii, jednak trzeba mieć na uwadze fakt, że alergia może być uwarunkowana genetycznie - mówi Mateusz Durbas. 

A co jeść po porodzie i w czasie karmienia piersią?

Kobiety, która urodziła i karmi piersią nie powinna stosować zbyt restrykcyjnej diety. Kaloryczność menu powinna wahać się od 2500-2800 kcal. Najlepiej, aby przy komponowaniu posiłków kobieta stosowała się do zasad zawartych w piramidzie zdrowe żywienia - dodaje dietetyk.

Data aktualizacji: 02.06.2020,
Opublikowano: 31.05.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Duszący kaszel u małego dziecka: jakie są możliwe komplikacje? 

Kaszel jest mechanizmem obronnym organizmu. Kiedy coś podrażnia gardło lub drogi oddechowe, odruch kaszlowy jest sposobem na wydalenie substancji drażniących. Jednak może być też objawem choroby, która przynosi różne komplikacje. Sprawdź, o czym może świadczyć duszący kaszel u małego dziecka. 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Bezpłatne szczepienia przeciwko HPV dla dzieci od 9. do 18. roku życia 

Resort zdrowia zdecydował się rozszerzyć grupę dzieci, która może skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko HPV. Preparat jest już  dostępny dla młodych ludzi między 9. a 18. rokiem życia. Co zrobić, aby nasza pociecha otrzymała preparat? 

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej