Czym jest słuch absolutny i jak można go sprawdzić?

Fot: Hero Images / gettyimages.com

Słuch absolutny jest preferowany przy edukacji muzycznej. Uznawany jest za cenny szczególnie u osób grających na instrumentach smyczkowych i stroicieli fortepianów. Umiejętność tę można kształcić. Wczesne i bogate doświadczenie muzyczne sprzyja rozwojowi słuchu absolutnego.

Słuch absolutny to umiejętność rozpoznawania bezwzględnej wysokości dźwięku tylko na podstawie jego percepcji sensorycznej. Jest wynikiem nadmiernego rozbudowania koniuszków nerwów słuchowych i rozszerzonej skali ludzkiego słuchu, czyli zdolności do rozpoznawania kilku dźwięków jednocześnie. Dobry słuch jest jednym z najważniejszych elementów decydujących o byciu muzykiem.

Czym jest słuch absolutny?

Zjawisko słuchu absolutnego od lat fascynuje specjalistów z zakresu psychoakustyki, psychologii muzyki, teorii muzyki i pedagogiki muzycznej. Powszechnie kojarzy się ze znakomitym słuchem i wysokim poziomem zdolności muzycznych. Słuch absolutny, znany także jako słuch doskonały, to bardzo rzadko spotykana umiejętność rozpoznawania i odtwarzania nut bez korzystania z zewnętrznego odniesienia. Jest to trwała pamięć specyficznych właściwości dźwięków, umożliwiająca ich rozpoznanie bez konieczności odnoszenia się do wzorcowego dźwięku.

Klasyfikacja słuchu absolutnego

Klasyfikacji słuchu doskonałego dokonał Bach. Wyróżnił on:

  • pełny słuch absolutny – jego posiadacz posługuje się 12 standardami, które odpowiadają wysokościom skali chromatycznej; osoba ta bez problemu określa wysokość dźwięku, który należy do systemu równomiernie temperowanego, jak wysokości dźwięków fortepianu;
  • cząstkowy słuch absolutny – w pamięci zakodowanych jest kilka wzorców wysokościowych.

Z kolei Borys Tiepłow dokonał podziału słuchu doskonałego na:

  • słuch absolutny czynny – umożliwia rozpoznawanie klas wysokości muzycznej i to na ogół niezależnie od rodzaju źródła i barwy dźwięku, bez użycia dźwięku odniesienia pozwala na wytworzenie dźwięku o zadanej wysokości muzycznej głosem lub przy pomocy przyrządu;
  • słuch absolutny bierny – przypisywanie muzycznych nazw pojedynczym dźwiękom słuchanym bez odniesienia do dźwięków o rozpoznanej już wysokości i nazwie.

Kto ma słuch absolutny?

Słuch absolutny występuje niezwykle rzadko. Umiejętność tę posiadają stroiciele fortepianów, kompozytorzy, osoby grające na instrumentach smyczkowych oraz niektórzy wokaliści. Ten, kto ma słuch absolutny, określany jest powszechnie jako absolut. Mogą się nim poszczycić osoby, które od najmłodszych lat miały styczność z muzyką.

Słuch doskonały jest nierzadko podstawą do rozpoczęcia profesjonalnej nauki śpiewu. Bez tej umiejętności nie można określić, czy śpiewa się czysto. Problem stanowi także powtarzanie ćwiczeń przedstawianych przez trenera wokalnego.

W krajach Dalekiego Wschodu słuch absolutny występuje znacznie częściej niż w obszarze kultury europejskiej. Posiada go ponad połowa studentów chińskich uczelni muzycznych. Autorytetem w dziedzinie słuchu absolutnego jest profesor Ken'ichi Miyazaki.

Słuch absolutny – ćwiczenia

Istnieją sprawdzone metody kształcenia absolutów praktykowane na uczelniach muzycznych. Słuch absolutny nabywa się za pomocą systematycznego ćwiczenia, którego najlepsze efekty zauważa się w grupie osób do 8 roku życia. Nabywany jest etapami. W pierwszym semestrze nauki dzieci uczą się dźwięków c¹, d¹, e¹, f¹, g¹ oraz c i g poprzez słuchanie, śpiewanie i grę na pianinie. Najwięcej uwagi poświęca się dźwiękom c¹, d¹ i e¹. Uczniowie wykonują piosenki oparte na tych dźwiękach – śpiewając je (najpierw ze słowami, później solmizacją) i grając na pianinie przy jednoczesnym śpiewie solmizacją. Na kolejnym etapie nauki wprowadzane są w ten sam sposób pozostałe dźwięki diatoniczne. Jednocześnie zwraca się uwagę na zjawisko tożsamości oktawowej. Repertuar zostaje rozszerzony o piosenki w tonacjach G-dur i F-dur. W drugim roku nauki dodaje się cis, gis i dis. W ten sposób stopniowo zostaje wprowadzonych 12 klas wysokości dźwięków.

W warunkach domowych można wykorzystać EarMaster – narzędzie do ćwiczenia słuchu. Posiada ono wiele zadań od poziomu początkującego do zaawansowanego. Nauczyć się można rozpoznawać interwały, akordy, melodie i skale. Jego koszt to 250 zł.

Test na słuch absolutny

Test na słuch absolutny można wykonać przez internet. Na portalach szkół muzycznych czy poświęconych po prostu tematyce muzyki i śpiewu dostępne są darmowe testy na sprawdzenie słuchu doskonałego. Polegają one na wsłuchiwaniu się w kilka par ścieżek muzycznych, a następnie:

  • określeniu różnic w wysokościach dźwięków, jakie jest się w stanie rozpoznać,
  • ocenie poczucia rytmu i zdolności do wychwycenia różnic między dwoma krótkimi fragmentami muzycznymi,
  • sprawdzeniu umiejętności odwzorowania fonii na wizji, czyli dopasowaniu fragmentów muzycznych do figur geometrycznych.

Po przeprowadzeniu testu na podany wcześniej adres mailowy otrzymuje się wynik razem z jego analizą.

Jak sprawdzić słuch absolutny?

Istnieje kilka sposobów na to, jak sprawdzić słuch absolutny. Mianowicie należy:

  • po dokładnym wysłuchaniu jakiejś melodii sprawdzić, czy jest się w stanie ją powtórzyć,
  • oszacować liczbę instrumentów grających w danym momencie,
  • ocenić kiedy występują dźwięki wyższe, a kiedy niższe,
  • po wysłuchaniu wyklaskanego rytmu spróbować go odtworzyć.

Zobacz film: Metoda leczenia słuchu. Źródło: 36,6

Bibliografia:

1. Michels U., Atlas muzyki Tom I, Warszawa, Prószyński i S-ka, 2002.

2. Sacks O., Muzykofilia. Opowieści o muzyce i mózgu, Poznań, Zysk i S-ka, 2009;

3. Deutsch D., Henthorn T., Marvin E., Xu H-Sh., Absolute pitch among American and Chinese conservatory students: Prevalence differences, and evidence for a speech-related critical period, “Journal of Acoustic Society of America”, 2006, 119(2), s. 719–722;

4. Makomaska S., Słuch absolutny dar czy przeszkoda?, „Twoja muza”, 2004, 2, s. 68–70.

5. Makomaska S. O pochodzeniu słuchu absolutnego, „Forum Muzykologiczne”, 2009, s. 233–246;

6. Makomaska S. Słuch absolutny a system edukacji muzycznej w Polsce, Forum Muzykologiczne”, 2009, s. 122–130.

Data aktualizacji: 16.03.2018,
Opublikowano: 19.02.2018 r.

Komentarze (2)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Robert Gierczak 12.02.2022r.

Co to za farmazony? NIE KAŻDA OSOBA, która gra na instrumencie smyczkowym ma słuch absolutny. Tak samo DA SIĘ rozpoznać bez słuchu absolutnego to, czy śpiewa się czysto czy nie. Do tego po prostu potrzeba normalnego słuchu muzycznego, który ma bardzo duży odsetek populacji, a nie aż słuchu absolutnego. Żenada jakiś wiesniak z ujazdu to pisał chyba bez żadnej wyobrazi i przemyślenia co sie napisało

zaciekawiony 04.03.2018r.

Czy nie możecie tego napisać po polsku??? Czy to znaczy, że jeżeli potrafię bez korzystania z nut dokładnie odtworzyć melodię na instrumencie bądź ją zaśpiewać to mam słuch absolutny???

Zobacz wszystkie 2 komentarzy
Duszący kaszel u małego dziecka: jakie są możliwe komplikacje? 

Kaszel jest mechanizmem obronnym organizmu. Kiedy coś podrażnia gardło lub drogi oddechowe, odruch kaszlowy jest sposobem na wydalenie substancji drażniących. Jednak może być też objawem choroby, która przynosi różne komplikacje. Sprawdź, o czym może świadczyć duszący kaszel u małego dziecka. 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Bezpłatne szczepienia przeciwko HPV dla dzieci od 9. do 18. roku życia 

Resort zdrowia zdecydował się rozszerzyć grupę dzieci, która może skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko HPV. Preparat jest już  dostępny dla młodych ludzi między 9. a 18. rokiem życia. Co zrobić, aby nasza pociecha otrzymała preparat? 

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej