Czym jest próżniociąg położniczy? Wskazania do założenia, skutki uboczne i powikłania

Fot: GettyImages-Chris Ryian

Próżniociąg położniczy należy do narzędzi używanych w przypadku konieczności przeprowadzenia zabiegowego porodu, wspomagającego siły natury. Sięga się po niego, gdy zagrożone jest zdrowie lub życie dziecka albo matki.

Powikłania w związku z zastosowaniem próżniociągu częściej obserwuje się u dziecka niż u matki. Należy pamiętać, iż są one jednak o wiele mniejsze niż w przypadku odstąpienia od przeprowadzenia porodu zabiegowego.

Do czego służy próżniociąg?

Próżniociąg (inaczej wyciągacz próżniowy, vacuum) jest jednym z częściej używanych narzędzi wspomagających poród siłami natury w Europie Zachodniej. Instrument o współczesnym kształcie został wprowadzony w połowie XX wieku. Składa się z metalowej lub plastikowej przyssawki (peloty) oraz połączonego z nią gumowym przewodem systemu wytwarzającego podciśnienie.

Narzędzie znalazło zastosowanie w porodach z komplikacjami. Założenie próżniociągu ginekologicznego na główkę dziecka umożliwia wykorzystanie dodatkowej, pociągającej siły, która ułatwia dziecku przejście przez kanał rodny i miednicę. Przyrząd wspomaga naturalnie parcia, występujące ze strony mięśni tłoczni brzusznej matki. Używane ciśnienie ssania wynosi od 500 do 800 mmHg, w praktyce wartości powyżej 600 mmHg wykorzystuje się jednak niezmiernie rzadko.

Przed założeniem próżniociągu kobieta musi opróżnić pęcherz moczowy. Przyssawka narzędzia zostaje przymocowana jak najbliżej ciemiączka tylnego dziecka, w linii szwu strzałkowego, co zapewnia uzyskanie najmniejszego wymiaru powierzchni główki wstawiającej się do kanału rodnego. Pociąganie próżniociągiem powinno następować zgodnie z naturalnymi parciami rodzącej oraz osią kanału rodnego, co zmniejsza ryzyko odklejenia się peloty. Operacja trwa maksymalnie 30 minut, podczas zabiegu wykonuje się zwykle do 4 ruchów trakcyjnych. W przypadku braku postępu porodu rozważa się inne postępowanie.

Wskazania do użycia próżniociągu

Główne wskazania do użycia próżniociągu to:

  • objawy wskazujące na zagrożenie płodu;
  • konieczność zmniejszenia wysiłku matki ze względu na choroby towarzyszące, wstrząs, wyczerpanie;
  • brak współpracy ze strony rodzącej;
  • poród drugiego bliźniaka;
  • pojawienie się wykładników świadczących o rozpoczęciu się niedotlenienia u dziecka.

Ostre objawy u płodu wymagają podjęcia natychmiastowych interwencji i ukończenia porodu na drodze operacji kleszczowej.

Przed użyciem próżniociągu konieczne jest dokładne ocenienie warunków występujących u rodzącej. Lekarz położnik wykonuje badanie wewnętrzne, podczas którego ustala położenie i przygięcie główki, a także lokalizację szwów i ciemiączek. Płód musi być odpowiednio dojrzały (powyżej 34. tygodnia ciąży oraz z masą co najmniej 2,5 kg). Każdy przypadek rozpatruje się indywidualnie. Niewspółmierność porodowa, nieprawidłowe położenie płodu, niecałkowite rozwarcie ujścia zewnętrznego szyjki macicy oraz nieuszkodzone błony płodowe są bezwzględnym przeciwwskazaniem do użycia próżniociągu.

Skutki uboczne porodu z próżniociągiem u dziecka

Rodzice powinni być przygotowani na to, jak może wyglądać dziecko po użyciu narzędzi wspomagających akcję porodową. Próżniociąg użyty przy porodzie pozostawia zwykle po sobie ślady, które z czasem się wchłaniają i nie są powodem do niepokoju ani zagrożeniem dla dziecka. W wyniku działających sił na główkę płodu pozostaje na niej zwykle niewielki obrzęk, który znika maksymalnie po kilku dniach, zazwyczaj w ciągu 12–18 godzin. Spowodowany jest on pojawieniem się mikrokrwawienia lub płynu śródskórnego.

Powikłania porodu z próżniociągiem

Komplikacje związane z zastosowaniem wyciągacza próżniowego u matki obserwuje się bardzo rzadko. Uważa się, że operacja ta jest bardzo bezpieczna dla rodzącej. W porównaniu z zastosowaniem kleszczy występuje mniej urazów pochwy oraz szyjki macicy. Statystycznie procent uszkodzeń szacuje się odpowiednio na 1,5 i 0,5. W literaturze nie ma wzmianek o ciężkich powikłaniach porodu z próżniociągiem, prowadzących do zgonu.

Powikłania porodu z próżniociągiem częściej dotyczą dziecka niż rodzącej i szacowane są na około 17%. Na ogół występują krwiaki, krwawienia wewnątrzczaszkowe, wybroczyny na skórze oraz siatkówce oka. Poważne komplikacje, takie jak krwotoki wewnątrzczaszkowe, są niezwykle rzadkie. Powikłania są częstsze w przypadku użycia metalowej końcówki wyciągacza zamiast plastikowej. W celu wykluczenia ewentualnych patologii wykonuje się badanie ultrasonograficzne (USG) przezciemiączkowe.

Należy pamiętać, iż mimo możliwych powikłań użycie próżniociągu jest niezbędne w przypadku komplikacji w trakcie porodu naturalnego. Pozwala uniknąć trwałych w skutkach następstw dla zdrowia i życia dziecka oraz matki.

Czym zajmuje się położna?

X-Bank Gallery

Bibliografia:

1. Bręborowicz G. Położnictwo i ginekologia. Tom 1. PZWL. Warszawa 2016.

Data aktualizacji: 03.07.2021,
Opublikowano: 04.07.2021 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Cewnik Foleya – czy może skutecznie wywołać poród?

Cewnik Foleya jest to lateksowy lub silikonowy przedmiot wykorzystywany w urologii do odprowadzania moczu. W położnictwie znalazł zastosowanie jako jedna z metod przyspieszających rozwarcie szyjki macicy i indukujących poród.

Czytaj więcej
Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży? Kiedy się pojawiają?

Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży to pytanie ważne dla kobiet ciężarnych. Monitorowanie ruchów dziecka w brzuchu jest bardzo istotne również w przypadku przenoszonej lub zagrożonej ciąży. W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży nie jest to konieczne, aczkolwiek większość ginekologów zaleca je jako działanie profilaktyczne.

Czytaj więcej
O czym świadczą wymioty przed porodem i jak sobie z nimi radzić?

Wymioty przed porodem są uznawane za jeden z pierwszych objawów zbliżającego się rozwiązania. Za dolegliwości ze strony układu pokarmowego odpowiadają hormony. Przed porodem ponadto organizm ciężarnej ma naturalną zdolność do oczyszczania się. U części kobiet obserwuje się także wymioty podczas porodu.

Czytaj więcej
Krew pępowinowa – czy warto ją pobierać? W jakich sytuacjach może pomóc?

Krew pępowinowa jest pobierana po narodzinach dziecka. Pozostaje w pępowinie i łożysku. Jest ceniona ze względu na bogactwo występujących w niej pierwotnych komórek macierzystych o bardzo dużych zdolnościach do dzielenia się i regeneracji. Może być przechowywana w banku krwi pępowinowej.

Czytaj więcej
Zrosty po cesarskim cięciu – objawy i leczenie. Jak dbać o ranę po CC?

Zrosty po cesarskim cięciu są częstym powikłaniem. Szacuje się, że ryzyko ich powstania dotyczy nawet połowy kobiet, zwłaszcza gdy jest to ich kolejny poród przy pomocy tej metody lub przebyły wcześniej inne operacje ginekologiczne. Aby zapobiec zrostom, rana po CC powinna być odpowiednio pielęgnowana.

Czytaj więcej
Położenie miednicowe płodu – czy możliwy jest poród siłami natury?

Położenie miednicowe płodu zdecydowanie częściej zdarza się w przypadku porodów przedwczesnych i stanowi poważne ryzyko dla płodu. Położenie miednicowe płodu w 22. tygodniu nie powinno być powodem do zmartwień, jednak już w 31. tygodniu może wzbudzać niepokój.

Czytaj więcej
Poród w wodzie – czy rodzenie w wodzie powoduje, że poród mniej boli?

Poród w wodzie jest możliwy w coraz większej liczbie ośrodków. Również coraz więcej położnych ma kompetencje do jego przeprowadzania. Zdecydowawszy się na rodzenie w wodzie, nie trzeba spędzić w niej całego porodu. Niektóre kobiety używają imersji wodnej np. tylko na jednym etapie.

Czytaj więcej
Powikłania po cięciu cesarskim u matki i noworodka – jakie jest ryzyko komplikacji?

Powikłania po cesarce dotyczą zarówno matki, jak i noworodka. Ryzyko ich wystąpienia zależy od wielu czynników, takich jak wiek matki czy liczba przebytych przez nią cięć cesarskich.

Czytaj więcej
Obniżenie ścian pochwy po naturalnym porodzie. Jak je rozpoznać?

Od lat podkreśla się, że znacznie lepiej dla matki i dziecka jest rodzić siłami natury. Jest to bez wątpienia prawdą, jednak rośnie wówczas ryzyko obniżania się lub wypadania ścian pochwy. Schorzenie występuje dość często i zaliczane jest do zaburzeń żeńskich narządów płciowych.

Czytaj więcej
Co dziesiąte dziecko rodzi się za wcześnie. Jakie są główne przyczyny i objawy porodu przedwczesnego?

Przedwczesny poród jest jednym z częściej występujących powikłań w przebiegu ciąży - na świecie w jego wyniku przedwcześnie rodzi się co dziesiąte dziecko. 17 listopada na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Wcześniaka. 

Czytaj więcej