Poród brzuszny zastosowany w Polsce. Pionierska metoda cesarskiego cięcia?

mustafagull/getty images

Mniejszy ból i szybszy powrót do formy. Podobno takie zalety niesie za sobą metoda cięcia cesarskiego FAUCS. Tak twierdzą lekarze ze Szpitala Wojewódzkiego w Olsztynie, którzy od niedawna przeprowadzają porody brzuszne.

Czym jest poród brzuszny?

Poród francuski FAUCS jest odmianą cięcia cesarskiego, opracowaną przez zespół francuskich i izraelskich położników, którą od tygodnia wykorzystuje się w Szpitalu Wojewódzkim w Olsztynie.

Jak tłumaczy ginekolog położnik z olsztyńskiego szpitala dr n. med. Tomasz Waśniewski, jest to poród, przy którym podobnie jak w przypadku tradycyjnego CC, wykorzystuje się nacięcie skóry brzucha – tyle, że znaczenie mniejsze. Znacząca różnica następuje w drugim etapie operacji.

Wykorzystujemy z fizjologicznej współpracy z mamą w postaci  parcia i rodzenia główki naśladując niejako poród naturalny. To inna forma cięcia cesarskiego, nieco bardziej fizjologiczna. Przyglądamy jej się z uwagą. Zobaczymy, co z tego będzie

-mówił w Dzień Dobry TVN ginekolog położnik dr n. med. Tomasz Waśniewski.

Zobacz film: „Porody brzuszne” – nadzieja dla przyszłych mam

źródło:Dzień Dobry TVN

Szybszy powrót do formy

Jak tłumaczy dr Tomasz Waśniewski, założenie cięcia cesarskiego metodą FAUCS jest takie, by umożliwić mamie szybszy powrót do pełnej sprawności.

W porodzie metodą FAUCS dziecko jest wyciągane stopniowo, nie natychmiastowo, jak w przypadku tradycyjnego CC. Podczas porodu kobieta otrzymuje specjalny gwizdek, do wytworzenia odruchu parcia, dzięki temu główka dziecka rodzi się w sposób bardziej fizjologiczny niż przy tradycyjnym cięciu cesarskim

-wyjaśnia lekarz z Wojewódzkiego Szpitala w Olsztynie.

Metoda bardziej ryzykowna?

Metodzie FAUCS zaufał olsztyński zespół lekarzy. O wypowiedź na temat porodu francuskiego poprosiliśmy dr n. med. Grzegorza Południewskiego. Ginekolog ma inne zdanie co do porodu brzusznego. Zdaniem położnika proponowana przez olsztyński zespół technika, wcale nie jest pionierska, ponieważ porody pozaotrzewnowe były już promowane na początku XX wieku ze względu na ryzyko zapalenia otrzewnej. Pierwszy tego typu zabieg wykonał w 1901 roku Fritz Frank w Kolonii.

Cięcia pozaotrzewnowe są znane, ale się ich nie praktykuje, z tego względu, że operacja jest technicznie trudniejsza, dłuższa i bardziej ryzykowna. Może nieść większe powikłania np. ryzyko uszkodzenia pęcherza. Cięcie otrzewnowe (tradycyjna cc przyp. red.) nie niesie aż takiego ryzyka i jest prostsze. Jedynym wskazaniem do cięcia pozaotrzewnowego jest zakażenie wewnątrz macicy. Wykonywane w ten sposób cięcie ( parcie pacjentki, powolne uwolnienie części przodującej) może być wykonywane tylko w warunkach braku zagrożenia dla płodu. Większość cięć cesarski z wskazań nagłych jest wykonywana i jest operacją ratującą życie i zdrowie noworodka. Stąd też proponowana modyfikacja raczej nie znajdzie zbyt licznych zastosowań w praktyce położniczej

- wyjaśnia dr n. med. Grzegorz Południewski.

Zobacz film: Ciąża i poród w czasach pandemii. Dr Grzegorz Południewski opowiada na pytania w Dzień dobry TVN.

źródło: Dzień dobry TVN

Data aktualizacji: 23.04.2020,
Opublikowano: 22.04.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Cewnik Foleya – czy może skutecznie wywołać poród?

Cewnik Foleya jest to lateksowy lub silikonowy przedmiot wykorzystywany w urologii do odprowadzania moczu. W położnictwie znalazł zastosowanie jako jedna z metod przyspieszających rozwarcie szyjki macicy i indukujących poród.

Czytaj więcej
Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży? Kiedy się pojawiają?

Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży to pytanie ważne dla kobiet ciężarnych. Monitorowanie ruchów dziecka w brzuchu jest bardzo istotne również w przypadku przenoszonej lub zagrożonej ciąży. W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży nie jest to konieczne, aczkolwiek większość ginekologów zaleca je jako działanie profilaktyczne.

Czytaj więcej
O czym świadczą wymioty przed porodem i jak sobie z nimi radzić?

Wymioty przed porodem są uznawane za jeden z pierwszych objawów zbliżającego się rozwiązania. Za dolegliwości ze strony układu pokarmowego odpowiadają hormony. Przed porodem ponadto organizm ciężarnej ma naturalną zdolność do oczyszczania się. U części kobiet obserwuje się także wymioty podczas porodu.

Czytaj więcej
Krew pępowinowa – czy warto ją pobierać? W jakich sytuacjach może pomóc?

Krew pępowinowa jest pobierana po narodzinach dziecka. Pozostaje w pępowinie i łożysku. Jest ceniona ze względu na bogactwo występujących w niej pierwotnych komórek macierzystych o bardzo dużych zdolnościach do dzielenia się i regeneracji. Może być przechowywana w banku krwi pępowinowej.

Czytaj więcej
Zrosty po cesarskim cięciu – objawy i leczenie. Jak dbać o ranę po CC?

Zrosty po cesarskim cięciu są częstym powikłaniem. Szacuje się, że ryzyko ich powstania dotyczy nawet połowy kobiet, zwłaszcza gdy jest to ich kolejny poród przy pomocy tej metody lub przebyły wcześniej inne operacje ginekologiczne. Aby zapobiec zrostom, rana po CC powinna być odpowiednio pielęgnowana.

Czytaj więcej
Czym jest próżniociąg położniczy? Wskazania do założenia, skutki uboczne i powikłania

Próżniociąg położniczy należy do narzędzi używanych w przypadku konieczności przeprowadzenia zabiegowego porodu, wspomagającego siły natury. Sięga się po niego, gdy zagrożone jest zdrowie lub życie dziecka albo matki.

Czytaj więcej
Położenie miednicowe płodu – czy możliwy jest poród siłami natury?

Położenie miednicowe płodu zdecydowanie częściej zdarza się w przypadku porodów przedwczesnych i stanowi poważne ryzyko dla płodu. Położenie miednicowe płodu w 22. tygodniu nie powinno być powodem do zmartwień, jednak już w 31. tygodniu może wzbudzać niepokój.

Czytaj więcej
Poród w wodzie – czy rodzenie w wodzie powoduje, że poród mniej boli?

Poród w wodzie jest możliwy w coraz większej liczbie ośrodków. Również coraz więcej położnych ma kompetencje do jego przeprowadzania. Zdecydowawszy się na rodzenie w wodzie, nie trzeba spędzić w niej całego porodu. Niektóre kobiety używają imersji wodnej np. tylko na jednym etapie.

Czytaj więcej
Powikłania po cięciu cesarskim u matki i noworodka – jakie jest ryzyko komplikacji?

Powikłania po cesarce dotyczą zarówno matki, jak i noworodka. Ryzyko ich wystąpienia zależy od wielu czynników, takich jak wiek matki czy liczba przebytych przez nią cięć cesarskich.

Czytaj więcej
Obniżenie ścian pochwy po naturalnym porodzie. Jak je rozpoznać?

Od lat podkreśla się, że znacznie lepiej dla matki i dziecka jest rodzić siłami natury. Jest to bez wątpienia prawdą, jednak rośnie wówczas ryzyko obniżania się lub wypadania ścian pochwy. Schorzenie występuje dość często i zaliczane jest do zaburzeń żeńskich narządów płciowych.

Czytaj więcej