Czy toksyna botulinowa może wyleczyć z migreny?

Fot: seb_ra / gettyimages.com

Migrena to choroba, która dotyka głównie kobiety. Charakteryzuje się silnymi bólami głowy, które bardzo często uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Skąd się biorą ataki migreny i co można zrobić, aby ustąpiły?

Szacuje się, że nawet 15 proc. populacji zmaga się z migreną. Schorzenie znacznie częściej diagnozowane jest u kobiet. Atak migreny cechuje się jednostronnym, pulsującym bólem głowy, który trwa od 4 do 72 godzin. Dolegliwość ma charakter nawracający, a towarzyszący jej ból może mieć bardzo różne nasilenie. Bez względu na jego siłę ataku pozbycie się bólu nie jest takie proste. 

Zobacz także:

Masz zmarszczki? Sprawdź, jak skutecznie się ich pozbyć!

Co to jest napadowy rumień twarzy i szyi?Jak odróżnić go od chorób o podobnych objawach?

Najbezpieczniejsza metoda powiększania biustu. Na czym polega lipolifting?

Migrena - co może wywołać atak?

Migrena to rodzaj nadwrażliwości mózgu na pewne bodźce. Ich nieprawidłowa interpretacja sprawia, że pojawia się silny ból głowy. Dlaczego tak się dzieje? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Zdaniem badaczy schorzenie może być uwarunkowane genetyczne, bardzo często zdarza się, że przypadłość jest dziedziczona. Warto podkreślić, że atak migreny to często nie tylko ból głowy. Jakie objawy mogą się pojawić? Dowiecie się tego z naszego materiału: Migrena oczna – objawy, przyczyny, leczenie

O ile nauka nie wie dlaczego dochodzi do ataków migreny, to potrafi wskazać czynniki, które mogą do niego doprowadzić. Napad bólu mogą wywołać:

  • stres;
  • zmęczenie;
  • hałas;
  • intensywne światło;
  • alkohol;
  • niektóre pokarmy (np. cytrusy, czekolada).

Migrena - jak można ją leczyć?

Sposobów walki z migreną jest kilka. Najczęściej chorym zaleca się przyjmowanie leków przeciwbólowy. Niektórym osobom pomagają zwykłe leki przeciwbólowe, inni muszą sięgać po silniejsze środki. Dopóki są one stosowane sporadycznie, czyli 3 razy w tygodniu, ale nie więcej niż 10 w miesiącu nie ma powodów do obaw. Jeśli jednak ataki zdarzają się częściej i za każdym razem chory sięga po leki, może się pojawić tzw. polekowy ból głowy. W takich sytuacjach konieczne jest odstawienie leku. Jak chory w takiej sytuacji ma sobie poradzić z bólem głowy? Takim pacjentom proponuje się podanie leku bezpośrednio do nerwu.

Pod kontrolą USG lekarz wstrzykuje do nerwu potylicznego leki znieczulające, podobne do tych, które stosowane są przez stomatologów. Dzięki takiej aplikacji - w zależności od zastosowanego farmaceutyku - ból znika na kilka dni lub tygodni.

W leczeniu migreny stosuje się również pochodne alkaloidów sporyszu, które wykazują działanie naczynioskurczowe. Najskuteczniejszy z nich to winian ergotaminy. Od pewnego czasu w leczeniu ataków migreny sięga się po leki o nazwie tryptany.

Niektórzy pacjenci korzystają z akupunktury. Mimo że metoda faktycznie przynosi ulgę w bólu, to zdarza się, że zabieg trzeba powtarzać.

Przed nawracaniem ataków migreny może chronić też toksyna botulinowa. Najczęściej substancję wprowadza się pod skórę w obrębie twarzy, głowy oraz barków. Toksyna botulinowa zmniejsza napięcie mięśniowe. Blokuje przewodnictwo nerwowe do mięśnia, tym samy sprawia, że mięśnie przestają się napinać, a ból nie powraca. Trzeba jednak pamiętać, że jednorazowa aplikacja toksyny nie rozwiązuje problemu. Zabieg należy powtarzać co 3-4 miesiące.

Po podaniu toksyny należy pamiętać, aby nie wykonywać gwałtownych ruchów i przez około 7 dni od zabiegu prowadzić spokojny tryb życia.

Na taki sposób walki z migreną zdecydowała się pani Kasia, jedna z bohaterek programu Klinika bez tajemnic, który można oglądać na antenie Discovery life. Jak wygląda taki zabieg? Dowiecie się tego z filmu:

Zobacz film: Jak toksyna botulinowa leczy migrenę? Źródło: Discovery life

Data aktualizacji: 18.11.2020,
Opublikowano: 18.11.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jakimi ziołami leczyć popularne dolegliwości? Ekspert radzi

Coraz częściej obserwujemy zainteresowanie pacjentów naturalnymi metodami leczniczymi, profilaktyką lub wspomaganiem terapii. Zioła są z pozoru bezpiecznie, ale źle użyte i nieprawidłowo dobrane, mogą nam zaszkodzić. Pamiętajmy, że oprócz właściwości  leczniczych ziół, to większość trucizn pochodzi ze świata roślin. Przed zastosowaniem ziół, zawsze warto sięgnąć po poradę farmaceuty lub lekarza biegłego w temacie fitoterapii.

Czytaj więcej
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Klinika bez tajemnic. Kto pojawi się w kolejnym odcinku?

Klinika bez tajemnic nie tylko pokazuje pracę i życie kliniki od kuchni. Program przede wszystkim pomaga bohaterom pozbyć się mankamentów urody i odzyskać wiarę we własne możliwości. Komu specjaliści z kliniki dr. Marcina Ambroziaka pomogą w 8.odcinku?

Czytaj więcej
Nowy odcinek Raportu life już 20 grudnia na antenie Discovery life!

Już w niedzielę, 20 grudnia, o 14.20 na antenie Discovery life emisja najnowszego odcinka Raportu life! O czym będzie mowa w programie? Sprawdźcie! 

Czytaj więcej
Mastektomia profilaktyczna – czy jej wykonywanie ma sens?

Czytaj więcej
Skleroterapia żylaków. Na czym polega zabieg i kiedy się go wykonuje?

Czytaj więcej
Czy łysienie androgenowe da się zatrzymać? Odpowiedź znajdziesz w kolejnym odcinku Kliniki bez tajemnic!

Medycyna estetyczna ma ogromne możliwości. Dzięki niej można nie tylko poprawić kształt nosa czy pozbyć się zmarszczek, ale także zatrzymać łysienie! Z takim problemem do kliniki dr. Marcina Ambroziaka zgłosił się Harry Jefferson - makijażysta oraz influencer. Czy specjalistą udało się rozwiązać jego problem?

Czytaj więcej
Przebarwienia na twarzy. Co zrobić, aby się ich pozbyć?

Czytaj więcej
Świerzbiączka - co to za choroba i jak z nią walczyć?

Świerzbiączka to choroba skóry. Pod wpływem różnych czynników, np. promieni słonecznych na ciele chorych pojawiają  się nieestetyczne, swędzące zmiany. Jak można sobie z nimi poradzić? Czy możliwe jest całkowite wyleczenie świerzbiączki?

Czytaj więcej
Malformacje naczyniowe. Jak powstają i czy można je usunąć?

Czytaj więcej