Czy smog występuje tylko zimą? Co to jest smog wtórny?

Fot.: nmann77 / stock.adobe.com

Problem smogu nie występuje tylko zimą. W lecie mamy do czynienia z tak zwanym smogiem wtórnym. Jak się okazuje wszystko to, co zimą opadło na ulice miast, pozostaje tam do lata...

Jaki jest smog zimą - widać gołym okiem. Unosząca się nad miastami mgła, opadające dymy z kominów, wszystko to sprawia, że widzimy zagrożenie. Jednak smog nie zniknie całkowicie wraz z zakończeniem sezonu grzewczego. To, co unosi się w powietrzu, opada też na ulice, pola, trawniki. Wiosną i latem osiadłe w ten sposób metale ciężkie, rtęci i pyły są podnoszone przez wiatr i jadące samochody. Deszcze, które przechodzą nad Polską nie wystarczą, żeby zmyć toksyny. W taki oto sposób powstaje smog wtórny, czyli ten, który niewidoczny latem, nadal nam zagraża.

Latem najwięcej zanieczyszczeń powietrza emitują spaliny samochodowe. Osiadłe pyły po paleniu kiepskiej jakości materiałem grzewczym w starych piecach (smog w zimie powoduje głównie niska emisja) również są obecne, a zatem nie ma mowy o czystym powietrzu w lecie. 

Zobacz film: Czy smog występuje tylko zimą? Źródło: 36,6

Dodatkowo w lecie zagraża nam ozon. Jest to zanieczyszczenie wtórne, powstałe z tlenków azotu i węglowodorów, które rozkładają się w promieniach słonecznych, w wysokiej temperaturze. Poziom docelowy stężenia 8-godzinnego dla ozonu wynosi 120 µg/m3 i może być przekraczany nie więcej niż 25 dni w ciągu roku. Poziom informowania społeczeństwa wynosi 180 µg/m3, a poziom alarmowy 240 µg/m3. Dopuszczalne normy ozonu były znacznie przekroczone latem 2016 roku. Poziom ozonu jest mierzony w tych samych stacjach pomiarowych, co poziom smogu (oraz innych zanieczyszczeń powietrza).

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Warszawie przypomina, co ozon może powodować:

 Ozon może powodować chwilowe zaburzenia funkcji oddechowych, szybki i płytki oddech oraz bóle głowy, zwłaszcza przy większym wysiłku fizycznym. Wysokie stężenia ozonu mogą powodować podrażnienia górnego odcinka dróg oddechowych, kaszel i napady duszności. Możliwe są podrażnienia i swędzenie oczu, bóle klatki piersiowej, podrażnienia śluzówki, a także choroby dróg oddechowych (nosa, gardła i płuc).

I zaleca także ograniczenia jego emisji: 

  • korzystaj z komunikacji zbiorowej lub roweru - nie wszędzie musisz dojechać samochodem,
  • regularnie odwiedzaj stacje diagnostyczne i kontroluj poziom emisji tlenków azotu i węglowodorów swojego samochodu.
  • przy zakupie samochodu wybieraj te, które spełniają normy emisji co najmniej Euro V.

Wiosną i jesienią szczególnie niebezpieczne jest palenie traw i liści w ogrodach. Nie jest to zachowanie proekologiczne, chociaż wielu Polaków właśnie tak uważa. Podczas palenia pozostałości roślinnych wytwarza się tlenek węgla, również niebezpieczny dla naszych płuc:

Znacząca emisja tlenku węgla pochodzi od spalania paliw w pojazdach samochodowych, kotłach domowych opalanych węglem, a także ze spalania odpadów i suchych pozostałości roślinnych. Tlenek węgla może wywołać ogólne osłabienie, uczucie duszności, bóle i zawroty głowy, a także zmniejszoną sprawność psychomotoryczną organizmu. Wysokie stężenia tlenku węgla powodują przyspieszenie akcji serca i oddechu, zmniejszoną sprawność fizyczną i umysłową organizmu.


Co możemy zrobić, żeby ograniczyć smog wtórny, czyli letni? Przede wszystkim należy palić zimą w piecach dobrej jakości paliwem. W piecach, które spełniają wszystkie normy emisyjne! Poza tym nie wolno wypalać traw, pól, a zwłaszcza - palić śmieci! Latem warto także zamienić samochód na rower lub na komunikację miejską, aby ograniczyć emisję spalin. 

Zobacz więcej: Maska antysmogowa. Sprawdzony sposób na pył zawieszony w powietrzu

Zobacz film: Jakie choroby wywołuje zanieczyszczone powietrze? Źródło: Dzień Dobry TVN


Data aktualizacji: 23.01.2018,
Opublikowano: 25.11.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Te czynniki niszczą nasze płuca. Jak je ochronić? 

POChP, czyli przewlekła obturacyjna choroba płuc to najczęściej diagnozowane schorzenie układu oddechowego. Szacuje się, że każdego roku choroba zabija na świecie 3 mln ludzi. Co ją wywołuje i jak jej uniknąć?  

Czytaj więcej
Ten dodatek do rosołu zwiększy twoją odporność. Idealny na jesień 

Rosół to zupa znana niemal na całym świecie. Ceniona jest nie tylko za smak, ale również właściwości prozdrowotne. Wiele osób uważa, że pomaga złagodzić dolegliwości towarzyszące przeziębieniu czy grypie. Czy faktycznie? 

Czytaj więcej
Jakie mogą być przyczyny zapalenia płuc? Zapalenie płuc a wentylacja mechaniczna

Przyczyny zapalenia płuc mogą być różne, lecz najczęściej za powstanie choroby odpowiadają bakterie, w tym zwłaszcza dwoinka zapalenia płuc. W przypadku małych dzieci w etiologii choroby istotną rolę odgrywają wirusy, a szczególnie syncytialny wirus oddechowy RSV.

Czytaj więcej
Rak płuca to nie wyrok. Jakie są nowoczesne metody leczenia tego nowotworu?

Rak płuca to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów. Najnowsze badania pokazują, że rozwija się nie tylko u palaczy, ale także u tych osób, które nigdy nie paliły. Na szczęście, dzięki nowoczesnym metodom leczenia nad chorobą udaje się zapanować.

Czytaj więcej
Polacy uzależnieni od nikotyny. Ilu z nas nie może obejść się bez papierosa? 

Palenie papierosów jest szkodliwe dla zdrowia. Przyczynia się ono do rozwoju chorób układu oddechowego oraz niektórych nowotworów. Niestety, mimo apeli lekarzy i kampanii zachęcających do zerwania z nałogiem, niewiele się zmienia. Ilu Polaków jest uzależnionych od nikotyny?  

Czytaj więcej
Przewlekła obturacyjna choroba płuc – objawy POCHP, leczenie i przyczyny choroby

Przewlekła obturacyjna choroba płuc objawia się uczuciem duszności, które nasilają się, np. w czasie wzmożonego wysiłku fizycznego a w przypadku ciężkiego przebiegu nawet w spoczynku. Leczenie POCHP polega głównie na podawaniu leków doustnych i wziewnych, tlenu, a także rehabilitacji oddechowej. 

Czytaj więcej
GIF wycofał lek ratujący życie. Dlaczego preparat zniknął z aptek? 

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z aptek adrenaliny. Lek stosowany jest głównie w przypadku wstrząsu anafilaktycznego. Dlaczego farmaceutyk nie będzie już dostępny? 

Czytaj więcej