Czy koronawirus SARs-CoV-2 może mutować?

Fot: KATERYNA KONSCIENCE PHOTO LIBRARY / gettyimages.com

Badania pokazują, że koronawirus SARS-CoV-2, który wywołuje chorobę COVID-19 może mutować. Na szczęście zmiana nie jest duża i nie sprawia, że patogen staje się jeszcze bardziej niebezpieczny. Jeśli kolejne badania to potwierdzą możliwe będzie opracowanie jednej, bardziej uniwersalnej szczepionki.

Dr Vineet Menachery, wirusolog z University of Texas Medical Branch koronawirusy bada od ponad dziesięciu lat. Z przeprowadzonych przez niego pierwszych analiz wynika, że koronawirus SARS-CoV-2 może mutować. Jednak zmiany, które zachodzą w jego strukturze nie są duże i nie zwiększają zjadliwości patogenu.

Zobacz także: Raport specjalny o koronawirusie

Jedna szczepionka

Jeśli kolejne badania potwierdzą przypuszczenia wirusologa możliwe będzie opracowanie jednej, uniwersalnej szczepionki, która mogłaby chronić przed różnymi szczepami tego patogenu. Nie znaczy to jednak, że koronawirus SARS-CoV-2 - po wynalezieniu szczepionki - przestanie być groźny. Dr Vineet Menachery podkreśla, że wiedza na temat tego patogenu jest jeszcze niewielka. Nie jest wykluczone, że wirus mutuje wolniej, ale dzięki szczepionce czy lekom, nad którymi trwają prace będzie można nad nim zapanować. 

Warto zaznaczyć, że nad skuteczną i bezpieczną szczepionką na COVID-19 pracuje obecnie 30 różnych firm i instytucji. Mimo że pierwsze testy kliniczne już się zaczęły, to z szacunków Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że antidotum na koronawirusa SARS-CoV-2 powstanie za ok. półtora roku.

Kiedy powstanie szczepionka na COVID-19? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Kiedy powstanie szczepionka na koronawirusa? „Obyśmy zdążyli do końca tego roku” Źródło: 36,6

Koronawirus SARs-CoV-2 - jak uniknąć zakażenia?

Brak leku czy szczepionki na COVID-19 nie znaczy, że jesteśmy całkowicie bezbronni w walce z wirusem. Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo zakażenia należy przestrzegać podstawowych zasad higieny - z dokładnym i częstym myciem rąk na czele. Należy także unikać kontaktu z osobami chorymi oraz dużych skupisk ludzkich. Podczas kichania trzeba zasłaniać twarz, a później umyć ręce. Osoby, które nie muszą w ogóle nie powinny wychodzić z domu.

Data aktualizacji: 31.03.2020,
Opublikowano: 31.03.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jakimi ziołami leczyć popularne dolegliwości? Ekspert radzi

Coraz częściej obserwujemy zainteresowanie pacjentów naturalnymi metodami leczniczymi, profilaktyką lub wspomaganiem terapii. Zioła są z pozoru bezpiecznie, ale źle użyte i nieprawidłowo dobrane, mogą nam zaszkodzić. Pamiętajmy, że oprócz właściwości  leczniczych ziół, to większość trucizn pochodzi ze świata roślin. Przed zastosowaniem ziół, zawsze warto sięgnąć po poradę farmaceuty lub lekarza biegłego w temacie fitoterapii.

Czytaj więcej
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Klinika bez tajemnic. Kto pojawi się w kolejnym odcinku?

Klinika bez tajemnic nie tylko pokazuje pracę i życie kliniki od kuchni. Program przede wszystkim pomaga bohaterom pozbyć się mankamentów urody i odzyskać wiarę we własne możliwości. Komu specjaliści z kliniki dr. Marcina Ambroziaka pomogą w 8.odcinku?

Czytaj więcej
Nowy odcinek Raportu life już 20 grudnia na antenie Discovery life!

Już w niedzielę, 20 grudnia, o 14.20 na antenie Discovery life emisja najnowszego odcinka Raportu life! O czym będzie mowa w programie? Sprawdźcie! 

Czytaj więcej
Mastektomia profilaktyczna – czy jej wykonywanie ma sens?

Czytaj więcej
Skleroterapia żylaków. Na czym polega zabieg i kiedy się go wykonuje?

Czytaj więcej
Czy łysienie androgenowe da się zatrzymać? Odpowiedź znajdziesz w kolejnym odcinku Kliniki bez tajemnic!

Medycyna estetyczna ma ogromne możliwości. Dzięki niej można nie tylko poprawić kształt nosa czy pozbyć się zmarszczek, ale także zatrzymać łysienie! Z takim problemem do kliniki dr. Marcina Ambroziaka zgłosił się Harry Jefferson - makijażysta oraz influencer. Czy specjalistą udało się rozwiązać jego problem?

Czytaj więcej
Przebarwienia na twarzy. Co zrobić, aby się ich pozbyć?

Czytaj więcej
Świerzbiączka - co to za choroba i jak z nią walczyć?

Świerzbiączka to choroba skóry. Pod wpływem różnych czynników, np. promieni słonecznych na ciele chorych pojawiają  się nieestetyczne, swędzące zmiany. Jak można sobie z nimi poradzić? Czy możliwe jest całkowite wyleczenie świerzbiączki?

Czytaj więcej
Malformacje naczyniowe. Jak powstają i czy można je usunąć?

Czytaj więcej