Czy jest możliwe zajście w ciążę podczas okresu?

Fot.: ESCALA / stock.adobe.com

Prawdopodobieństwo zapłodnienia podczas menstruacji jest raczej niewielkie, ale nie da się go całkowicie wykluczyć, szczególnie u kobiet mających problem z długością i regularnością miesiączek.

Do poczęcia dochodzi u kobiety w okresie owulacji, kiedy z jajnika uwalniana jest komórka jajowa, co następuje na 13–15 dni przed spodziewaną miesiączką. Dopiero mniej więcej w 7. dniu od początku krwawienia wzrasta poziom estrogenu i hormonu folikulotropowego (FSH), co rozpoczyna wzrost komórki jajowej wewnątrz jajnika i wyzwala zmiany w wyściółce macicy, która staje się grubsza i ukrwiona – gotowa na przyjęcie zapłodnionej komórki jajowej.

Czy podczas okresu można zajść w ciążę?

Wiele kobiet, szczególnie rozpoczynających życie seksualne, zastanawia się, czy podczas okresu można zajść w ciążę. Wciąż panuje przekonanie, że współżycie w czasie miesiączki zabezpiecza przed zapłodnieniem, co jednak nie jest do końca prawdą.

Menstruacja, zwana też krwawieniem miesiączkowym, to pierwsza faza cyklu polegająca na złuszczeniu się obumarłej wyściółki macicy (endometrium). W fazie drugiej (folikularnej) hormony pobudzają komórkę jajową do dojrzewania. Wydzielone estrogeny powodują, że endometrium ulega pogrubieniu i przygotowuje się do przyjęcia zapłodnionej komórki. Tzw. hormon luteinizujący rozpoczyna owulację, podczas której dojrzały pęcherzyk Graafa pęka, uwalniając komórkę jajową, przemieszczającą się jajowodem do macicy. Podczas fazy lutealnej komórki pęcherzykowe zaczynają wydzielać progesteron – hormon zwiększający ukrwienie macicy, stwarzając środowisko bogato zaopatrzone w krew i substancje odżywcze, przygotowane na przyjęcie zarodka.

Czy można zajść w ciążę podczas okresu? Dowiesz się tego z  naszego filmu

Zobacz film: Czy można zajść w ciążę podczas miesiączki? Źródło: 36,6.

Miesiączka trwa zwykle 5–6 dni. Jeśli jest dłuższa, automatycznie skraca się pierwsza faza cyklu menstruacyjnego. To sprawia, że plemniki pozostałe po stosunku odbytym podczas okresu mogą dotrwać do rozpoczęcia owulacji i doprowadzić do zapłodnienia komórki jajowej. Zdrowe plemniki są bowiem w stanie przeżyć nawet 7 dni, choć średnia długość czasu ich aktywności to 72 godziny.

Czy podczas okresu można uprawiać seks?

To temat dość kontrowersyjny, dla wielu osób miesiączka jest czynnikiem zniechęcającym do współżycia ze względów estetycznych. Inni obawiają się związanych z tym zagrożeń zdrowotnych, np. zwiększonego ryzyka podrażnień, infekcji bakteryjnych czy wirusowych, a także licznych chorób przenoszonych drogą płciową, m.in. kiły, rzeżączki czy opryszczki.

Rozwiązaniem przynajmniej części z tych problemów jest stosowanie antykoncepcji, szczególnie prezerwatywy, która również dość skutecznie zabezpiecza przed zapłodnieniem. W ciążę można bowiem zajść podczas okresu, zarówno w efekcie stosunku z wytryskiem, jak i przerywanego. Należy pamiętać, że sporo plemników znajduje się także w wydzielanym przez członek płynie preejakulacyjnym, spełniającym funkcję naturalnego lubrykantu i zawierającym substancje odżywcze dla plemników, stymulującym ich ruchliwość i zobojętniającym szkodliwy kwaśny odczyn w cewce moczowej.

Czy pod koniec okresu można zajść w ciążę?

U niektórych kobiet owulacja występuje krótko po zakończeniu krwawienia miesięcznego. Plemniki pozostające po takim współżyciu mogą być aktywne w momencie owulacji.

Zajście w ciążę podczas okresu jest najbardziej prawdopodobne u kobiet z nieregularnym cyklem menstruacyjnym, na który wpływają przede wszystkim hormony wchodzące w rozmaite interakcje. Ich wytwarzanie zaburzają różne czynniki, m.in. choroby, zmiany diety czy masy ciała, emocje, karmienie dziecka piersią lub stosowanie tabletek antykoncepcyjnych, dlatego mało która kobieta ma miesiączkę dokładnie co 28 dni. Cykle stają się nieregularne także wtedy, gdy zbliża się menopauza, co może być przejawem przerostu endometrium.

By uniknąć zajścia w ciążę podczas okresu, należy przede wszystkim zdobyć umiejętność dokładnego wyliczania dni płodnych i bezpłodnych. Najlepiej stosować kilka metod obserwacji (zmian w śluzie szyjkowym, temperaturze ciała oraz ułożeniu i charakterystyce szyjki macicy), które pomogą skutecznie przewidzieć owulację.

Zobacz film: Badanie płodności. Źródło: Dzień Dobry TVN


Data aktualizacji: 30.05.2019,
Opublikowano: 05.01.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej
Badania przed zajściem w ciążę - warto znacznie częściej kontrolować poziom glukozy

Prawidłowy poziomy cukru we krwi jest ważny już  chwili zajścia w ciążę, ponieważ chroni dziecko przed zaburzeniami rozwojowymi. Planując ciążę warto zatem znacznie częściej kontrolować poziom glukozy – przekonują eksperci.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży? Kiedy się pojawiają?

Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży to pytanie ważne dla kobiet ciężarnych. Monitorowanie ruchów dziecka w brzuchu jest bardzo istotne również w przypadku przenoszonej lub zagrożonej ciąży. W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży nie jest to konieczne, aczkolwiek większość ginekologów zaleca je jako działanie profilaktyczne.

Czytaj więcej
Zwolnienie lekarskie w ciąży – na jakich zasadach się odbywa?

Zwolnienie lekarskie w ciąży może być wystawione przez ginekologa lub innego specjalistę. Za czas, w którym kobieta nie pracuje, przysługuje jej zasiłek wynoszący 100% miesięcznego wynagrodzenia. Należy pamiętać, że istnieją wyraźne wskazania do zwolnienia lekarskiego w ciąży.

Czytaj więcej
Witaminy w ciąży – które warto brać?

W ciąży organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na witaminy i składniki odżywcze, ponieważ w ciele kobiety rozwija się nowy człowiek. Odpowiednio zbilansowana, zdrowa dieta pomaga dostarczyć do organizmu niezbędne składniki mineralne i witaminy, jednak w ciąży może to nie być wystarczające. Według specjalistów w ciąży bardzo duże znaczenie mają między innymi kwas foliowy, witaminy D, kwasy DHA i jod. Z tego artykułu dowiesz się, jakie witaminy w ciąży warto przyjmować.

Czytaj więcej
Dieta eliminacyjna matki karmiącej – na czym polega i jak ją stosować?

Dieta eliminacyjna polega na stopniowym usuwaniu poszczególnych produktów z jadłospisu. Zalecana jest kobietom karmiącym piersią w przypadku podejrzenia, że objawy uczuleniowe występujące u dziecka wynikają z jego nietolerancji pokarmów spożywanych przez matkę.

Czytaj więcej
Krew pępowinowa – czy warto ją pobierać? W jakich sytuacjach może pomóc?

Krew pępowinowa jest pobierana po narodzinach dziecka. Pozostaje w pępowinie i łożysku. Jest ceniona ze względu na bogactwo występujących w niej pierwotnych komórek macierzystych o bardzo dużych zdolnościach do dzielenia się i regeneracji. Może być przechowywana w banku krwi pępowinowej.

Czytaj więcej
BBC: szczepienia przeciwko COVID-19 nie powodują u kobiet niepłodności ani nie grożą poronieniem

Na temat szczepień przeciwko COVID-19 krąży w sieci wiele mitów i nieporozumień; najczęściej powtarzane są twierdzenia, że u kobiet mogą one powodować niepłodność, a w ciąży grożą poronieniem. Nie ma jednak badań sugerujących, że szczepionka przeciwko COVID-19 może gromadzić się w jajnikach, co grozi niepłodnością – stwierdza BBC News, powołując się na nowe badania.

Czytaj więcej