Czy i jak można zajść w ciążę bez wytrysku? Jakie częste są przypadki zapłodnienia bez penetracji?

Fot: Melpomene / fotolia.com

Zapłodnienie bez wytrysku jest zagadnieniem, nad którym często zastanawiają się osoby obawiające się zajścia w ciążę. Trudno określić dokładne prawdopodobieństwo takiej sytuacji, jednak jest ono bardzo niskie.

Perspektywa nieplanowanego zajścia w ciążę może być przerażająca. Dlatego pojawia się wiele pytań o to, czy może dojść do zapłodnienia bez wytrysku, bez penetracji czy bez stosunku. Choć teoretycznie możliwe jest zapłodnienie przez preejakulat, takie przypadki są wyjątkowo rzadkie.

Ciąża – jak dochodzi do zapłodnienia?

Po pierwsze, aby doszło do zapłodnienia, kobieta musi być w trakcie owulacji lub tuż przed nią, kiedy dojrzała komórka jajowa uwalniania jest z jajnika. Do jajeczkowania dochodzi najczęściej około 14 dnia cyklu u kobiet o regularnych miesiączkach, jednak może się ono przesunąć z powodu stresu, diety czy zażywanych leków.

Po drugie organizm mężczyzny musi wytwarzać odpowiednią liczbę prawidłowo zbudowanych plemników, a jeden z nich musi przedostać się przez barierę błony śluzowej i dotrzeć do komórki jajowej. Na skutek wytrysku nasienia plemniki dostają się do pochwy kobiety i dalej do macicy oraz jajowodu. Teoretycznie istnieje możliwość zapłodnienia bez ejakulacji, jednak takie przypadki zdarzają się ekstremalnie rzadko.

Zobacz film: Budowa i funkcje żeńskiego układu rozrodczego. Źródło: 36,6.

Czy dziewica może zajść w ciążę?

Błona dziewicza jest cienka i posiada drobne otwory. Przesącza się przez nią krew miesiączkowa, a nawet możliwe jest dokonanie USG transwaginalnego. Dlatego sama w sobie nie chroni przed zajściem w ciążę – zapłodnienie jest teoretycznie możliwe, jednak wyjątkowo mało prawdopodobne. Do takiej sytuacji mogłoby dojść w przypadku, gdy:

  • doszło do wytrysku na ciało kobiety i plemniki przedostały się do pochwy,
  • nasienie przez nieuwagę dostało się na rękę partnera i następnie podczas pieszczot plemniki przedostały się do pochwy,
  • pochwa dotykana jest członkiem, na którym znajduje się preejakulat.

Czy można zajść w ciążę przez petting?

Prawdopodobieństwo zajścia w ciążę przez petting także jest znikome. Teoretycznie istnieje możliwość przeniesienia plemników do pochwy za pomocą ręki czy ust, jednak będzie ich bardzo mało, a bez ciśnienia wywołanego wytryskiem praktycznie nie mają one szans na dotarcie do komórki jajowej. Przede wszystkim jednak plemniki potrzebują odpowiednich warunków do przeżycia i w środowisku zewnętrznym najczęściej giną.

Czy można zajść w ciążę bez wytrysku w pochwie?

Aby doszło do zapłodnienia, konieczny jest kontakt z plemnikami, który bez wytrysku jest prawie niemożliwy. Większość obaw osób podejrzewających, że mogły zajść w ciążę bez wytrysku, dotyczy preejakulatu. Jest to płyn wydzielany z członka podczas silnego pobudzenia, który może pojawić się podczas tak zwanej gry wstępnej lub stosunku przerywanego. Choć wykazano, że mogą się w nim znajdować plemniki, to jest ich mało i najczęściej mają upośledzoną ruchliwości. Prawdopodobieństwo zapłodnienia preejakulatem jest bardzo niskie.

Stosunek przerywany a ciąża

Stosunek przerywany jest bardzo mało skuteczną metodą antykoncepcyjną. Szacuje się, że u 10–35 na 100 par ją stosujących dochodzi do zapłodnienia. Trudno określić, jaki odsetek stanowią ciąże z preejakulatu, gdyż czasami dochodzi do niekontrolowanego wytrysku. Stosunek przerywany nie jest zalecany także ze względów psychicznych, a unikanie prezerwatyw może skutkować zachorowaniem na choroby przenoszone drogą płciową.

Zobacz film: Budowa i funkcje męskiego układu rozrodczego? Źródło: 36,6.

Czy można zajść w ciążę podczas okresu?

W trakcie okresu raczej nie można zajść w ciążę. Bywa jednak, że plamienie wzięte przez kobietę za okres jest tak naprawdę plamieniem owulacyjnym lub zostało wywołane zaburzeniami hormonalnymi i wówczas może dojść do zapłodnienia. Może również się tak zdarzyć, jeżeli krwawienie miesiączkowe trwa ponad tydzień – wówczas plemnik może przetrwać w ciele kobiety do czasu owulacji. Przedłużający się okres z reguły świadczy o zaburzeniach hormonalnych, w wyniku czego do owulacji często dochodzi później niż w 14 dniu cyklu.

Prawdopodobieństwo zajścia w ciążę w dni płodne po stosunku z wytryskiem

Największe prawdopodobieństwo zajścia w ciążę istnieje w dni płodne na skutek wytrysku po pełnej penetracji. Trudno jednak określić, jakie jest prawdopodobieństwo, że kobieta zajdzie w ciążę, ponieważ ma na to wpływ zbyt wiele czynników – stan zdrowia jej oraz partnera, poziom hormonów, przeżywany stres. Nawet jeśli dojdzie do zapłodnienia, w wielu przypadkach wczesna ciąża kończy się fizjologicznym poronieniem.

Zobacz film: Zmiany w ciele kobiety ciężarnej. Źródło: 36,6

Ciąża bez wytrysku w dni płodne?

Wiele młodych osób obawia się zajścia w ciążę, nawet jeśli nie doszło do wytrysku, ale w rzeczywistości jest to bardzo mało prawdopodobne. Warto pamiętać, że silny stres może doprowadzić do przesunięcia się okresu, a nawet zaburzeń hormonalnych, które bywają podobne do wczesnych objawów ciąży. Zapłodnienie można z prawie 100% pewnością wykluczyć, wykonując w domu test ciążowy 7 dni od pierwszego dnia spodziewanej miesiączki. Jeżeli wynik będzie negatywny, a okres się nie pojawi, należy powtórzyć test po paru dniach lub udać się do ginekologa, który wykluczy ciążę i określi przyczyny zaburzeń w miesiączkowaniu.


Data aktualizacji: 14.05.2018,
Opublikowano: 03.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (3)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Ppp 01.11.2018r.

Hej. 9 dzien cyklu. Seks bez wytrusku. jakie.szanse na ciaze ??

Nieznajoma 01.10.2018r.

Mam problem myśle ze jestem w ciąży uprawiałam seks bez zabezpieczenia 29 i 30 napewno było bez wytrysku czy z tej wydzieliny tez mogę zajść ? Tu pisze ze mała możliwość a się boje tak czy siak proszę o pomoc

Baśka35 22.08.2018r.

Czasem jak czytam takie arykuły to sobie myślę, że ludzie maja rozne problemy. Ja staram sie zajsc w ciąże i nie mogę, a pewnie ktoś kto nie chce dziecka zajdzie nawet bez wytrysku. tylko wanze, żeby myśleć i się zabezpieczać. dzięi za tekst - edukacja seksualna w naszych czasach i kraju chyba kuleje bardzo, trzeba sie zawsze zabezpieczac, jak się nie chce dziecka!

Zobacz wszystkie 3 komentarzy
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej
Badania przed zajściem w ciążę - warto znacznie częściej kontrolować poziom glukozy

Prawidłowy poziomy cukru we krwi jest ważny już  chwili zajścia w ciążę, ponieważ chroni dziecko przed zaburzeniami rozwojowymi. Planując ciążę warto zatem znacznie częściej kontrolować poziom glukozy – przekonują eksperci.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży? Kiedy się pojawiają?

Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży to pytanie ważne dla kobiet ciężarnych. Monitorowanie ruchów dziecka w brzuchu jest bardzo istotne również w przypadku przenoszonej lub zagrożonej ciąży. W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży nie jest to konieczne, aczkolwiek większość ginekologów zaleca je jako działanie profilaktyczne.

Czytaj więcej
Zwolnienie lekarskie w ciąży – na jakich zasadach się odbywa?

Zwolnienie lekarskie w ciąży może być wystawione przez ginekologa lub innego specjalistę. Za czas, w którym kobieta nie pracuje, przysługuje jej zasiłek wynoszący 100% miesięcznego wynagrodzenia. Należy pamiętać, że istnieją wyraźne wskazania do zwolnienia lekarskiego w ciąży.

Czytaj więcej
Witaminy w ciąży – które warto brać?

W ciąży organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na witaminy i składniki odżywcze, ponieważ w ciele kobiety rozwija się nowy człowiek. Odpowiednio zbilansowana, zdrowa dieta pomaga dostarczyć do organizmu niezbędne składniki mineralne i witaminy, jednak w ciąży może to nie być wystarczające. Według specjalistów w ciąży bardzo duże znaczenie mają między innymi kwas foliowy, witaminy D, kwasy DHA i jod. Z tego artykułu dowiesz się, jakie witaminy w ciąży warto przyjmować.

Czytaj więcej
Dieta eliminacyjna matki karmiącej – na czym polega i jak ją stosować?

Dieta eliminacyjna polega na stopniowym usuwaniu poszczególnych produktów z jadłospisu. Zalecana jest kobietom karmiącym piersią w przypadku podejrzenia, że objawy uczuleniowe występujące u dziecka wynikają z jego nietolerancji pokarmów spożywanych przez matkę.

Czytaj więcej
Krew pępowinowa – czy warto ją pobierać? W jakich sytuacjach może pomóc?

Krew pępowinowa jest pobierana po narodzinach dziecka. Pozostaje w pępowinie i łożysku. Jest ceniona ze względu na bogactwo występujących w niej pierwotnych komórek macierzystych o bardzo dużych zdolnościach do dzielenia się i regeneracji. Może być przechowywana w banku krwi pępowinowej.

Czytaj więcej
BBC: szczepienia przeciwko COVID-19 nie powodują u kobiet niepłodności ani nie grożą poronieniem

Na temat szczepień przeciwko COVID-19 krąży w sieci wiele mitów i nieporozumień; najczęściej powtarzane są twierdzenia, że u kobiet mogą one powodować niepłodność, a w ciąży grożą poronieniem. Nie ma jednak badań sugerujących, że szczepionka przeciwko COVID-19 może gromadzić się w jajnikach, co grozi niepłodnością – stwierdza BBC News, powołując się na nowe badania.

Czytaj więcej