Cztery partie leku przeciwalergicznego wycofane z obrotu

Fot.: alvarez / Getty Images

Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał decyzję o wycofaniu z obrotu czterech serii leku Ketotifen WZF z uwagi na brak spełnienia wymagań specyfikacji jakościowej. O wycofanie zawnioskował podmiot odpowiedzialny, czyli spółka Warszawskie Zakłady Farmaceutyczne Polfa.

Ketotifen WZF jest lekiem łagodzącym objawy alergiczne: kichanie, wyciek z nosa, obrzęk i świąd błon śluzowych, zmiany skórne. Hamuje rozwój nadreaktywności oskrzeli i jest stosowany w zapobieganiu napadom astmy oskrzelowej.

Główny Inspektorat Farmaceutyczny otrzymał informację od producenta leku o braku spełnienia wymagań specyfikacji jakościowej produktu. Przypominamy, że firmy farmaceutyczne mają obowiązek rygorystycznego dotrzymywania zgłoszonych we wniosku rejestracyjnym parametrów jakości swoich produktów. Wszelkie, nawet najmniejsze odstępstwa, są zgłaszane do GIF, a leki wycofywane z obrotu. 

Quiz: Co wiesz na temat alergii?

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz

W przypadku Ketotifenu WZF producentem jest spółka Warszawskie Zakłady Farmaceutyczne Polfa. Z informacji udzielonych TVN24.pl wynika, że nie ma niebezpieczeństwa dla pacjentów, którzy korzystali z wycofywanych leków. 

Wycofane serie:

  • 01LF0616 (data ważności 06.2021)
  • 01LF1216 (data ważności 12.2021)
  • 01LF0317 (data ważności 03.2022)
  • 01LF0617 (data ważności 03.2022).

Więcej na ten temat na TVN24.pl: Cztery partie leku przeciwalergicznego wycofane z obrotu

Zobacz film: Leczenie alergii - immunoterapia swoista. Źródło: W Dobrym Stylu TVN Style

Objawy alergii 

Najpowszechniejszą alergią jest alergia na roztocza. Z danych wynika, że z uczuleniem na kurz boryka się około 6 mln Polaków. Objawy łatwo pomylić z przeziębieniem: katar (nieżyt nosa), kaszel, kichanie, zaczerwienienie oczu, czasami także problemy z oddychaniem. Mogą także wystąpić objawy skórne: sucha skóra, pokrzywka, zaczerwienienie. Oznaki alergii nasilają się podczas sezonu grzewczego (ma to związek z ograniczeniem wietrzenia pomieszczeń), a także rano i wieczorem. Często alergicy podczas sprzątania mieszkania zaczynają odczuwać dyskomfort, a objawy uczulenia nasilają się.

Polecamy: Alergia na roztocza – objawy u dorosłych i dzieci. Odczulanie alergii na roztocza

Bardzo powszechne są także alergie pokarmowe. Objawy tego typu uczuleń dotyczą problemów ze strony układu pokarmowego, skóry lub dróg oddechowych. Najpowszechniejszymi alergenami są: orzechy, mleko, jaja, soja, pszenica, ryby i skorupiaki. 

Więcej: Badania na alergie pokarmowe

Zobacz film: Alergia a nietolerancja. Źródło: Wiem, co jem

Testy alergiczne

Reakcja alergiczna to odpowiedź układu odpornościowego na kontakt z alergenem - wytwarzają się m.in. immunoglobuliny IgE oraz limfocyty T. To one sprawiają, że w organizmie wytwarzana jest m.in. histamina – substancja odpowiedzialna za wywołanie stanu zapalnego. Do łagodzenia objawów alergii stosuje się leki przeciwhistaminowe. Aby wiedzieć, co nas uczula należy przeprowadzić specjalne testy. 

Warto wiedzieć: Objawy alergii na kota – uczulenie na kocią sierść, odczulanie

Zobacz film: Diagnozowanie alergii. Źródło: W Dobrym Stylu TVN Style


Data aktualizacji: 22.10.2018,
Opublikowano: 26.02.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak się pozbyć kaszlu palacza?

Po długim okresie palenia papierosów lub innych wyrobów tytoniowych może dokuczać kaszel, który znany jest jako kaszel palacza. Charakteryzuje się on świszczącym i trzeszczącym rzężeniem przy oddychaniu, związanym z zaleganiem flegmy w gardle. Jak sobie z tym radzić?

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej
Pacjenci po zmianach w mózgu po przejściu COVID-19. Niepokojące badania 

O tym, że zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 może wpływać na działanie układu nerwowego, badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy pokazują, że u osób, które przeszły COVID-19 mogą się pojawić nawracające bóle głowy, zaburzenia kojarzenia, koncentracji i pamięci, lęki oraz objawy depresji. Czy dolegliwości zostaną z pacjentami już na stałe? 

Czytaj więcej
Leki na przeziębienie. Bierzemy je nagminnie, mogą być niebezpieczne 

Pseudoefedryna to substancja obecna w wielu lekach na przeziębienie. Mimo że większość farmaceutyków jest dostępna bez recepty, to w ocenie badaczy mogą być one niebezpieczne dla zdrowia. Jak bardzo?  

Czytaj więcej
Miała płuca jak u 80-latki, ignorowała wczesne objawy 

POChP to groźna choroba płuc. Niestety wielu pacjentów bagatelizuje pierwsze objawy choroby i zgłasza się do lekarza zbyt późno. Tak było w przypadku pewnej Brytyjki. 

Czytaj więcej
Objawy COVID-19 są niespecyficzne. Liczba pozytywnych tekstów rośnie

Eksperci alarmują, że rośnie liczba pacjentów z COVID-19. Co więcej, obecnie dominujący wariant koronawirusa SARS-CoV-2 wywołuje mało charakterystyczne objawy, które łatwo pomylić ze zwykłą infekcją górnych dróg oddechowych.  

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Te czynniki niszczą nasze płuca. Jak je ochronić? 

POChP, czyli przewlekła obturacyjna choroba płuc to najczęściej diagnozowane schorzenie układu oddechowego. Szacuje się, że każdego roku choroba zabija na świecie 3 mln ludzi. Co ją wywołuje i jak jej uniknąć?  

Czytaj więcej
Angina - co ją wywołuje? Jak rozpoznać i jak leczyć anginę?

Angina z pozoru może wydawać się niegroźna, jednak nie można jej bagatelizować. Powikłania po chorobie mogą nawet zagrażać życiu człowieka. Początki tej choroby zakaźnej przypominają symptomy zwykłych infekcji górnych dróg oddechowych.

Czytaj więcej