Czopki przeciwbólowe i przeciwzapalne dla niemowląt i dzieci

Fot. mady70 / Getty Images

Czopki przeciwbólowe są dostępne w aptekach. Te stosowane w terapii łagodnego bólu są dostępne bez recepty, a inne, niejednokrotnie z grupy leków opioidowych, wymagają zalecenia lekarza. W formie czopek przeciwbólowych podaje się dzieciom ibuprofen i paracetamol.

Czopki przeciwbólowe to szybka metoda uśmierzania bólu, szczególnie u niemowlaka i nieco starszego dziecka. Część z substancji przeciwbólowych jest dostępna bez recepty w formie czopków. Czopki można podawać już najmłodszym dzieciom, zarówno celem łagodzenia bólu, jak i przeciwgorączkowo. Czopki stanowią również doskonałe rozwiązanie dla chorych źle tolerujących doustne przyjmowanie leków.

Czopki przeciwbólowe i przeciwzapalne

Wiele środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych z grupy niesteroidowych leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych jest dostępne w formie czopków. Celem ich stosowania jest redukcja bólu o różnym nasileniu. Część z nich daje wyłącznie efekt przeciwbólowy (np. paracetamol). Inne działają również przeciwzapalnie, przez co mogą być wykorzystywane u chorych z bólami na tle reumatoidalnym. Czopki działają szybciej niż leki podawane doustnie.

Wady i zalety czopków przeciwbólowych

Podawanie leków przeciwbólowych doodbytniczo usuwa tzw. efekt pierwszego przejścia przez wątrobę. Substancja czynna wchłania się przez błonę śluzową odbytnicy i przenika do krążenia ogólnego. Zaletą stosowania czopków przeciwbólowych jest więc uniknięcie drażniącego wpływu leków bezpośrednio na przewód pokarmowy i ekspozycji leku na kwas żołądkowy. Ponadto, jeśli chory wymiotuje, istnieje ryzyko, że przyjęcie doustne leku zmniejszy ilość wchłoniętej substancji. Podanie leku doodbytniczo daje pewność w takim przypadku, że lek zostanie wchłonięty.

Wadą czopków jest często droga ich podania. Wiele osób ma problem z aplikacją leku w formie czopka, a część społeczeństwa uznaje to za zbyt nieestetyczne. Czasami czopek może podrażnić miejscowo błonę śluzową odbytnicy i zostanie wydalony jeszcze przed wchłonięciem.

Czopki przeciwbólowe – czy są bez recepty?

Podobnie jak w przypadku doustnych leków przeciwbólowych, część jest bez recepty, a część na receptę. Dwa najczęściej stosowane leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, szczególnie u dzieci, to ibuprofen i paracetamol. Kupując czopki, należy dostosować ilość substancji czynnej do wagi dziecka. Pojedyncza dawka tych leków wynosi 10–15 mg/kg masy ciała dziecka. Czopki z ibuprofenem i paracetamolem można stosować naprzemiennie. U dorosłych podaje się jednorazowo dawkę 200 mg ibuprofenu lub 150 mg paracetamolu. U dzieci nie wolno przekraczać całkowitej dobowej dawki paracetamolu, wynoszącej 60 mg/kg masy ciała, natomiast u dorosłych maksymalną dawką paracetamolu jest 4 g. Niektóre silniejsze niesteroidowe leki przeciwzapalne i przeciwbólowe są również dostępne w formie czopków, jednak są one na receptę. Na receptę dostępne są również opioidowe leki przeciwbólowe, stosowane w bólach o bardzo dużym nasileniu.

Zobaczcie, czy postać, w której przyjmujemy lek ma znaczenie:

Zobacz film: Czy postać, w jakiej przyjmujemy lek przekłada się na jego działanie? Źródło: Co nas truje?


Data aktualizacji: 08.11.2018,
Opublikowano: 08.11.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Duszący kaszel u małego dziecka: jakie są możliwe komplikacje? 

Kaszel jest mechanizmem obronnym organizmu. Kiedy coś podrażnia gardło lub drogi oddechowe, odruch kaszlowy jest sposobem na wydalenie substancji drażniących. Jednak może być też objawem choroby, która przynosi różne komplikacje. Sprawdź, o czym może świadczyć duszący kaszel u małego dziecka. 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Bezpłatne szczepienia przeciwko HPV dla dzieci od 9. do 18. roku życia 

Resort zdrowia zdecydował się rozszerzyć grupę dzieci, która może skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko HPV. Preparat jest już  dostępny dla młodych ludzi między 9. a 18. rokiem życia. Co zrobić, aby nasza pociecha otrzymała preparat? 

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej