Ćwiczenia oddechowe relaksacyjne, w rehabilitacji, dla dzieci i na emisję głosu

Fot.: Africa Studio / stock.adobe.com

Ćwiczenia oddechowe, np. zaczerpnięte z jogi, pozwalają się zrelaksować. Są przydatne dzieciom, które mają problemy z mówieniem. Warto zastosować je także u osób, które pracują głosem, aby poprawić jego emisję.

Prawidłowe oddychanie poprawia pracę serca i przebieg procesów ustrojowych. Polepsza też samopoczucie. Ćwiczenia usprawniające respirację można wykonywać od razu po przebudzeniu. Warto kontrolować swój oddech w trakcie codziennych czynności.

Ćwiczenia oddechowe – zasady i przykłady

Ćwiczenia oddechowe przeprowadza się na leżąco, w siadzie, klęku bądź na stojąco. Ważne jest, aby pozycja zapewniała wyprostowany kręgosłup i była wygodna. Należy tez zadbać o to, aby przewody nosowe były czyste i udrożnione. Ćwiczyć można przed posiłkiem lub co najmniej godzinę po nim. W przypadku dzieci powinien być to odstęp wynoszący 2–3 godziny. Ćwiczenia należy wykonywać regularnie, 2–3 razy dziennie. Najmłodszym powinno to zajmować jednorazowo 2–3 minuty. Dorośli dostosowują długość trwania treningu do swoich potrzeb i możliwości. 

Przed przystąpieniem do ćwiczeń należy rozluźnić mięśnie szyi, np. poprzez skręty głowy w prawo i lewo, krążenia oraz chowanie głowy w ramionach. W trakcie pracy nad oddechem ramiona i barki powinny być luźne. Nie można ich unosić ani odchylać głowy. Nie należy też wydychać całego powietrza. Ćwiczenia oddechowe można wykorzystywać w rehabilitacji np. POChP lub stwardnienia rozsianego. Ważne jest, aby robić to, przynajmniej początkowo, pod kontrolą fizjoterapeuty lub lekarza. Praca z oddechem jest też zalecana w ciąży i przed porodem. Takie ćwiczenia są korzystne dla osób starszych.

Czy stosujesz techniki relaksacyjne?

Odpowiedz aby zobaczyć wyniki
Zagłosuj

Ćwiczenia oddechowe relaksacyjne – przykłady

Aby się zrelaksować, zaraz po przebudzeniu przeciągnij się, a następnie wykonaj głęboki wdech. Powinno mu towarzyszyć wypchnięcie brzucha i rozszerzenie klatki piersiowej. Powoli wypuść powietrze i wstrzymaj oddech na 3–5 sekund. Ćwiczenie trzeba powtórzyć 5 razy. Następna propozycja: wykonaj wdech, wypychając brzuch i wypuszczając powietrze przez usta niewielkimi partiami. Wraz z wdechem przenieś ręce za głowę, a z wydechem – wróć nimi do pozycji wyjściowej. Kolejne relaksacyjne ćwiczenie oddechowe rozpoczyna się od leżenia na boku. Ułóż wyprostowane ręce nad głową. Zrób wydech i skul ciało, zbliżając głowę do kolan. Wraz z wdechem wróć do pozycji. Można też ćwiczyć w siadzie prostym. Ułóż ręce wzdłuż tułowia i zrób wdech. Wraz ze skłonem w przód zbliż głowę i klatkę piersiową do nóg, a następnie zrób wydech.

Ćwiczenia oddechowe dla dzieci

Ćwiczenia oddechowe dla dzieci początkowo przypominają zabawę. Z czasem można włączać trudniejsze zadania połączone z gimnastyką i pracą nad wymową. Dziecku warto zaproponować:

  • chłodzenie gorącej zupy za pomocą dmuchania,
  • wąchanie kwiatów lub potraw,
  • chuchanie w dłonie,
  • nadmuchiwanie balonów,
  • zdmuchiwanie piłeczek i kawałków waty najpierw z gładkiej powierzchni, a następnie z podłoża o szorstkiej fakturze,
  • dmuchanie na płomień świecy bez gaszenia go,
  • gwizdanie.

Joga – ćwiczenia oddechowe

Wiele ćwiczeń oddechowych można zaczerpnąć z jogi. Zacznij od powolnego wciągania powietrza przez nos tak, aby wypełnić powietrzem dolną część płuc. Wypchnij wtedy przednią ścianę brzucha. Następnie powietrze powinno trafić do środkowej części płuc tak, aby wypięły się dolne żebra i klatka piersiowa. Ostatni etap ćwiczenia to wypełnienie górnej części płuc, któremu towarzyszy uniesienie piersi wraz z górnymi żebrami i rozciągnięciem ramion. Po wykonaniu tej pracy połącz etapy w powolny wdech, w trakcie którego klatka piersiowa rozszerza się od góry do dołu. Podczas równie wolnego wydechu nosem wciągaj brzuch, aktywując jego kolejne części. 

Ćwiczenie oddechowe wykorzystywane w praktyce jogi polega na naprzemiennym zatykaniu dziurek nosa i oddychaniu wolną dziurką. Zrób wdech i zatkaj prawe skrzydełko nosa kciukiem prawej ręki. Zrób wydech lewą dziurką. Następnie wykonaj wdech lewą dziurką, licząc do 4. Zatkaj lewe skrzydełko nosa czwartym palcem prawej ręki, odetkaj prawą dziurkę i wydychaj nią powietrze, licząc do 8. Powtórz ćwiczenie co najmniej 5 razy. W jego trakcie lewa dłoń powinna swobodnie leżeć na lewym kolanie.

Ćwiczenia oddechowe – emisja głosu

Aby poprawić emisję głosu, także warto zwrócić uwagę na oddech. Wykonaj pierwsze ćwiczenie, kładąc się na plecach. Jedną dłoń połóż na mostku, a druga pomiędzy łukami żebrowymi, na środku klatki piersiowej. Zrób wdech nosem, a następnie wydech ustami. Powtórz to 5 razy. Zrób szybki wdech ustami i nosem jednocześnie tak, aby powietrze dotarło do jak najniższych partii klatki piersiowej. Przy tym ćwiczeniu dłoń znajdująca się pomiędzy łukami żebrowymi powinna się unosić o wiele bardziej niż ta na mostku. Napnij mięśnie brzucha, aby zatrzymać powietrze w płucach. Następnie wydychaj je bardzo powoli przez lekko uchylone usta. 

Kolejne ćwiczenie zrób, stojąc na nogach rozstawionych na szerokość bioder. Obejmij dłońmi klatkę piersiową na wysokości dolnej części żeber. Zwróć kciuki do tyłu. Zrób pełny, szybki wdech przez usta i nos. Żebra powinny się rozsunąć na boki, a powłoki brzuszne – wysunąć w przód. Wydychaj powietrze równomiernie i powoli. Powtórz to ćwiczenie, wymawiając na wydechu wydłużoną głoskę „s”. Ostatnia propozycja na usprawnienie oddechu także jest wykonywana w pozycji stojącej. Ułóż ręce wzdłuż tułowia i zrób szybki wdech, jednocześnie unosząc ramiona w bok. Wydychaj powietrze wolno i równomiernie, opuszczając ręce do pozycji wyjściowej.

Zobacz film: Joga a religia. Źródło: Fakty

Bibliografia:

1. Podstawowe ćwiczenia oddechowe

2. Danuta Zielińska, Ćwiczenia oddechowe wspierające proces mówienia

3. Kontrolowanie oddechu przez odpowiednie ćwiczenia

Data aktualizacji: 02.02.2019,
Opublikowano: 17.01.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Bezpłatne szczepienia przeciwko HPV dla dzieci od 9. do 18. roku życia 

Resort zdrowia zdecydował się rozszerzyć grupę dzieci, która może skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko HPV. Preparat jest już  dostępny dla młodych ludzi między 9. a 18. rokiem życia. Co zrobić, aby nasza pociecha otrzymała preparat? 

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej