Ćwiczenia logopedyczne dla dzieci – przykłady

Fot.: Africa Studio / stock.adobe.com

Ćwiczenia logopedyczne są pomocne w korygowaniu wad wymowy dzieci w różnym wieku. Wykorzystuje się je do nauki prawidłowego artykułowania trudnych głosek, zwłaszcza [r], [sz] i [cz]. Ponadto stosowane są podczas zajęć, których celem jest ograniczenie jąkania.

Ćwiczenia logopedyczne są stosowane bardzo często, ponieważ wiele dzieci ma problem z prawidłową artykulacją. Jest ona uzależniona od szeregu czynników, zwłaszcza od prawidłowej budowy anatomicznej i sprawności warg, języka, podniebienia miękkiego czy żuchwy. Nie bez znaczenia są także właściwa percepcja słuchowa oraz odpowiednio przebiegające procesy nerwowe i biochemiczne w mózgu.

Ćwiczenia logopedyczne dla dzieci

Ćwiczenia logopedyczne powinny być dostosowane zarówno do konkretnej wady wymowy, jak również do wieku dziecka.

Z porady logopedy należy skorzystać, gdy:

  • roczne dziecko nie gaworzy i nie grucha;
  • 2-latek nie próbuje mówić, intensywnie ślini się podczas prób komunikacji, wykonuje dziwne ruchy językiem;
  • 3-latek ma problem z płynną mową, budowaniem prostych zdań, poprawnym wypowiadaniem głosek: [b], [d], [m], [n], [p], [t];
  • 4-latek nie potrafi skonstruować zdań złożonych, zniekształca wyrazy, nie wypowiada poprawnie głosek: [k], [g], [l], [s], [z], [c], [dz], [ś], [ź], [ć], [dź];
  • 5-latek myli słowa podobne do siebie pod względem fonetycznym, ma problem z wypowiadaniem głosek: [ą], [ę], [r];
  • 6-latek nie potrafi dzielić wyrazów na sylaby, ma problem z poprawnym wypowiadaniem wszystkich głosek.

Ćwiczenia logopedyczne dla dzieci mają na celu m.in. usprawnianie języka, warg, podniebienia miękkiego i żuchwy oraz opanowanie umiejętności świadomego posługiwania się nimi, wyrobienie wrażliwości miejsc i ruchów w jamie ustnej, istotnych dla prawidłowego artykułowania dźwięków, a także nauczenie prawidłowego oddychania i połykania. Dzięki temu można ograniczyć lub całkowicie wyeliminować zaburzenia wymowy, które często są dla dziecka dużym problemem, utrudniają komunikację z rówieśnikami.

Ćwiczenia logopedyczne na [r]

Głoska [r] sprawia problem wielu dzieciom, ponieważ jej prawidłowe wymawianie wymaga powstania wibracji koniuszka języka w odpowiednim tempie. Gdy językowi brakuje precyzji oraz elastyczności, z pomocą mogą przyjść ćwiczenia logopedyczne.

Przede wszystkim bardzo ważne jest ćwiczenie samego języka: zataczanie nim kół wzdłuż zewnętrznej linii ust, wypychanie policzków, oblizywanie zębów przy otwartych i zamkniętych ustach, przytrzymywanie gumy do żucia obok podniebienia, uderzanie o podniebienie i naśladowanie dźwięku stukotu końskich kopyt, unoszenie w górę i w dół przy jak najszerzej otwartych ustach czy robienie z języka tzw. rurki.

Po takich ćwiczeniach logopedycznych, które uelastyczniają język, należy przejść do prób wymawiania głoski [r]. Później ważne są ćwiczenia utrwalające jej prawidłową artykulację.

Ćwiczenia logopedyczne dla 3-latka

Ćwiczenia logopedyczne muszą być dostosowane do wieku dziecka. Im wcześniej zaczyna się tego typu terapię, tym większa jest szansa na szybsze skorygowanie wady wymowy.

Ćwiczenia logopedyczne dla 3-latka, ale również dla starszych dzieci, mogą przybierać formę:

  • ćwiczeń oddechowych (uczą różnicowania fazy wdechu i wydechu, pogłębiają oddech, rozruszają przeponę, wydłużają fazę wydechową, a także zapobiegają arytmii oddechowej, mówieniu na wdechu czy kolizji między rytmem oddychania a wypowiedzią);
  • ćwiczeń rytmizujących (wyrabiają szybką orientację w czasie i przestrzeni, koncentrację uwagi, kształcą słuch muzyczny oraz poczucie rytmu);
  • ćwiczeń słuchu fonematycznego (doskonalą różnicowanie fonemów, np. odróżnianie głosek dźwięcznych, takich jak [b] czy [d], od bezdźwięcznych – [p], [t], co ma znaczenie zarówno dla odbioru, jak i przekazu komunikacji słownej);
  • ćwiczeń narządów artykulacyjnych (mają na celu usprawnienie narządów mowy, języka, warg czy żuchwy podczas wymawiania określonej głoski).

Ćwiczenia logopedyczne – [sz]

Prawidłowa artykulacja głosek szczelinowych (szumiących): [sz], [ż] i zwarto-szczelinowych (dziąsłowych): [cz], [dż] sprawia problem wielu dzieciom. Głoski te należą do najtrudniejszych w języku polskim i wymagają sprawności warg oraz języka, jak również prawidłowo funkcjonującego słuchu. Ćwiczenia logopedyczne na [sz] pozwalają korygować wady wymowy.

Bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie narządów artykulacyjnych (warg, policzków czy języka). Przykłady takich ćwiczeń logopedycznych to: winda (poruszanie językiem w dół i górę przy szeroko otwartych ustach), malarz (przesuwanie językiem po podniebieniu) czy żyrafa (próba sięgnięcia językiem jak najdalej poza wargi). Wypowiadaniu i utrwalaniu głoski [sz] służą rozmaite wierszyki.

Ćwiczenia logopedyczne na jąkanie

Jąkanie to zaburzenie mowy charakteryzujące się częstymi powtórzeniami lub przedłużeniami dźwięków, sylab czy słów lub pauzami zakłócającymi rytmiczność wypowiedzi. Sprawia dziecku wiele kłopotów, zwłaszcza w środowisku rówieśniczym.

Ćwiczenia logopedyczne na jąkanie powinny obejmować różne zajęcia: oddechowe, emisyjne, artykulacyjne i słuchowe. Dziecko podczas nich poznaje m.in. techniki pozwalające na wydłużenie fazy wydechu i ćwiczenie przepony (tzw. miękkie nastawienie głosu) oraz narządów artykulacyjnych czy ruchów wspomagających płynność mowy.

Zobacz film: Ból głowy - jaki lek zadziała najszybciej? Źródło: Wiem, co jem. Wiem, co kupuję


Data aktualizacji: 18.02.2019,
Opublikowano: 05.01.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Duszący kaszel u małego dziecka: jakie są możliwe komplikacje? 

Kaszel jest mechanizmem obronnym organizmu. Kiedy coś podrażnia gardło lub drogi oddechowe, odruch kaszlowy jest sposobem na wydalenie substancji drażniących. Jednak może być też objawem choroby, która przynosi różne komplikacje. Sprawdź, o czym może świadczyć duszący kaszel u małego dziecka. 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Szczepienia przeciwko HPV. Jak z nich skorzystać? 

Już pierwszego czerwca wystartują ogólnopolskie i bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV. Są one skierowane przede wszystkim do chłopców i dziewczynek wieku 12-13 lat. Jak z nich skorzystać? Czy trzeba się zapisywać? 

Czytaj więcej