Co to jest SLS? W jakich kosmetykach znaleźć można SLS? Szampony bez SLS

humonia/Getty Images

SLS w kosmetykach to skrót od Sodium Lauryl Sulfate, czyli laurylosiarczanu sodu, który znajduje się w ich składzie. Związek ten odpowiada za pienienie się produktów, takich jak m.in. mydło, płyn do kąpieli, żel pod prysznic, szampon, pasta do zębów czy pianka do golenia.

SLS w kosmetykach spotyka się z coraz większą krytyką. Znaleźć go można w preparatach do pielęgnacji skóry i włosów. Niestety składnik ten w zbyt dużym stężeniu lub nadmiernie stosowany może powodować wysuszenie i podrażnienie skóry. Istnieje też ryzyko pojawiania się reakcji alergicznej. SLS znalazł szerokie zastosowanie w chemii gospodarczej, ze względu na niski koszt produkcji.

Co to jest SLS?

SLS – co to jest? SLS (z łac. sodium lauryl sulfate) to inaczej laurylosiarczan sodu (wzór sumaryczny C12H25SO4Na), czyli organiczny związek chemiczny będący solą sodową kwasu dodecylosiarkowego. Według nomenklatury systematycznej Międzynarodowej Unii Chemii Czystej i Stosowanej (z ang. International Union of Pure and Applied Chemistry, IUPAC), nazywany jest dodecylosiarczanem sodu. W literaturze przedmiotu określany również bywa skrótowo SDS od jego angielskiej nazwy – sodium dodecyl sulfate. Może pochodzić z ropy naftowej, oleju kokosowego lub oleju palmowego.

SLS a kosmetyki

SLS i kosmetyki to powszechnie znana zależność. Związek ten jest częstym składnikiem preparatów myjących, takich jak mydła, żele pod prysznic czy płyny do kąpieli. Znajduje się w paście do zębów, piankach do golenia, farbach do włosów, płynach do mycia naczyń lub prania, preparatach do czyszczenia dywanów, odplamiaczach. SLS w szamponach jest też często spotykany. SLS w kosmetykach gwarantuje przyjemny efekt pienienia się oraz wspomaga usuwanie zanieczyszczeń, w tym rozpuszczanie tłuszczu. Jednakże ze względu na nasilający się w ostatnim czasie powrót do naturalnej pielęgnacji i opinie na temat szkodliwości laurylosiarczanu sodu, produkowane są coraz częściej kosmetyki bez SLS.

Czy SLS jest szkodliwe?

Niektórzy twierdzą, że SLS ma niekorzystny wpływ na organizm. Może powodować podrażnienia skóry i błon śluzowych, determinować powstanie atopowego zapalenia skóry i znacznie ją wysuszać. Dodatkowo może zaburzać wydzielanie łoju i potu, wywoływać uporczywy świąd, osłabiać naturalną warstwę lipidową naskórka, uszkadzać mieszki włosowe, przyczyniać się do zwiększonej utraty włosów. Badacze podkreślają jednak, że do takiego działania dojść może tylko u osób o bardzo wrażliwej i skłonnej do podrażnień skórze.

SLS działa drażniąco w przypadku długotrwałego kontaktu ze skórą i kiedy stosowany jest jako pojedyncza substancja, czy w wysokich stężeniach. Należy pamiętać, że w kosmetykach SLS występuje wyłącznie w mieszaninach z substancjami łagodzącymi. Wśród nich wymienia się m.in. hydrolizat protein soi (Hydrolyzed Soy Protein), jedwabiu (Hydrolyzed Silk Protein), owsa (Hydrolyzed Oat Protein), pantenol (Panthenol). SLS dodatkowo znajduje się niemal wyłącznie w preparatach spłukiwanych, w związku z czym jego kontakt ze skórą jest krótkotrwały.

Czytaj także: Co znajduje się środkach do pielęgnacji i mycia skóry?

Bezpieczeństwo SLS

Amerykański zespół ekspertów Cosmetic Ingredient Review, zajmujący się oceną bezpieczeństwa składników w kosmetykach, donosi, że SLS uważany jest za bezpieczny wówczas, gdy jego zawartość w kosmetyku pozostającym na skórze nie przekracza 1%. Bezpieczeństwo stosowania SLS i SLES zostało potwierdzone przez Komitet Naukowy do spraw Bezpieczeństwa Konsumentów oraz Komisję Europejską. Warto mieć na uwadze, że każdy kosmetyk przed wprowadzeniem do obrotu podlega ocenie bezpieczeństwa, podczas której dokonuje się analizy dermatologicznej jego właściwości drażniących. Godny podkreślenia jest za to fakt, że SLS nie zanieczyszczają środowiska oraz szybko i całkowicie ulegają biodegradacji.

SLS a SLES

Ze względu na podobieństwo nazw i stosowanych skrótów – SLS i SLES – związki te są mylnie ze sobą utożsamiane. Należy pamiętać, że SLS a SLES to zupełnie różne substancje. SLES (z ang. sodium laureth sulfate) to sól sodowa siarczanu oksyetylenowanego alkoholu laurylowego. To substancja powierzchniowo czynna wykazująca właściwości pianotwórcze, myjące, emulgujące. Związek ten wykazuje znacznie słabsze działanie w stosunku do SLS. Cosmetic Ingredient Review informuje, że SLES może być spokojnie stosowany w niespłukiwanych preparatach w stężeniu sięgającym nawet do 50%. Z kolei stężenie tego związku w kosmetykach zmywalnych może być dowolne. W związku z tym informacje o rzekomym rakotwórczym działaniu SLES są nieprawdziwe. Nie są dostępne żadne naukowe badania ani publikacje naukowe, które choćby sugerowałyby, że substancja ta mogłaby wpływać na powstawanie nowotworów. Należy za to podkreślić, ze SLES jest związkiem o bardzo dobrze poznanym profilu toksykologicznym.

Rodzaje SLS

SLS to składnik, który na etykietach kosmetyków figurować może pod następującymi nazwami: sodium dodecyl sulfate, lauryl sulfate sodium salt, lauryl sodium sulfate, sodium salt, monododecyl ester, SDS, sodium N-dodecyl sulfate, sulfuric acid.

W sprzedaży znajduje się spora oferta szamponów bez SLS, co oznaczane jest na opakowaniu jako „SLS Free”. Produkty te dedykowane są osobom, w przypadku których stosowanie kosmetyków z SLS były zbyt silne. SLS zostało w nich zastąpione przez np. Lauryl Glucoside, Disodium Cocoyl Glutamate, Capryl Glucoside, Sodium Cocoyl Glutamate.

Czytaj także: Kosmetyki ekologiczne – czym są i jak je rozpoznać?

Data aktualizacji: 22.05.2020,
Opublikowano: 21.05.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Naturalny krem do twarzy – przykładowe przepisy i zasady tworzenia kremów DIY

Naturalny krem do twarzy, jak sama nazwa wskazuje, oparty jest wyłącznie na naturalnych składnikach. W największym uproszczeniu to połączenie tłuszczu, wody i dodatkowych półproduktów. Odpowiedni ich dobór pozwala uzyskać kremy odpowiednie dla konkretnych typów cery.

Czytaj więcej
Skóra dojrzała – jak ją pielęgnować i jakich kosmetyków używać

Określenie „cera dojrzała” dotyczy skóry z zauważalnymi objawami utraty kolagenu, elastyny i wody. Pojawia się na niej coraz więcej głębokich zmarszczek, nie tylko wokół oczu i ust, ale także na policzkach i czole. Sprawdź, co możesz zrobić, aby poprawić wygląd cery po 40. roku życia.

Czytaj więcej
Popularne sposoby na wrastające włoski. Jakich kosmetyków warto używać?

Wrastające włoski to problem, z którym mają do czynienia przedstawiciele obu płci. Na rynku kosmetycznym i farmaceutycznym dostępnych jest wiele środków przeznaczonych do walki z wrastającymi włoskami.

Czytaj więcej
SPA NA Zdrowie: jak dbać o stopy w domowych warunkach?

Zamknięte gabinety kosmetyczne to wcale nie wyrok dla naszych stóp. Chcesz się cieszyć pięknymi, gładkimi piętami i ładnie przyciętymi paznokciami? Nasz ekspert - kosmetolog Kinga Wagner - zdradziła, jak w domowym zaciszu zadbać o tę część ciała.

Czytaj więcej