Co to jest skaza krwotoczna i jakie daje objawy? Czy może występować u dzieci?

Fot: Jan H. Andersen / stock.adobe.com

Skaza krwotoczna to skłonność do krwawień podskórnych, wewnątrznarządowych i zewnętrznych. Może mieć różne przyczyny - niektóre mają charakter przejściowy, a inne stanowią poważne zagrożenie dla życia.

Skaza krwotoczna może być wrodzona i występować u dzieci, ale może także rozwinąć się w ciągu życia na skutek niektórych chorób. Warto znać jej objawy, ponieważ może ona doprowadzić do trudnych do zahamowania krwawień i urazów. Nabyta skaza krwotoczna może też być sygnałem, że w organizmie rozwinęła się groźna choroba.

Co to jest skaza krwotoczna?

Skaza krwotoczna to zaburzenie hemostazy, czyli wszystkich procesów odpowiedzialnych za utrzymanie krwi w naczyniach krwionośnych. W efekcie występuje skłonność do krwawień w różnych rejonach ciała. Mogą one występować samoistnie lub być skutkiem urazów czy stanów zapalnych. Ich objawy, przyczyny i leczenie zależy od typu schorzenia. Skazy krwotoczne dzieli się ze względu na to czy są one wrodzone czy nabyte oraz na mechanizm, który zaburza hemostazę.

Skaza krwotoczna naczyniowa

Skazy krwotoczne naczyniowe objawiają się płaskimi lub grudkowatymi wykwitami pojawiającymi się na skórze i błonach śluzowych układu pokarmowego i moczowego. W miejscach wykwitów mogą występować krwawienia.

Skazy krwotoczne naczyniowe wrodzone (choroba Rendu-Oslera-Webera) mają podłoże genetyczne. Ich objawy to:
  • krwawienia z nosa,
  • krwiomocz,
  • krwawienia z żołądka i jelit (obecność krwi w kale bądź smolisty stolec).

Leczenie polega na zahamowaniu krwotoków i uzupełnianiu żelaza.

Skazy krwotoczne naczyniowe nabyte mogą pojawiać się na skutek zapalenia żył, albo przyjąć postać plamic (niektóre są niegroźne i pojawiają się okresowo w postaci drobnych wybroczyn na skórze). Są spowodowane zmianami hormonalnymi, nadmiernym wysiłkiem, zażywanymi lekami lub mają charakter psychosomatyczny. Plamice wywołane zakażeniami i zmianami zakrzepowymi w żyłach są niebezpieczne i mogą prowadzić do tworzenia się zmian martwiczych, a nawet do utraty palców. Leczenie polega na usunięciu czynnika wywołującego stan zapalny i wzmocnieniu naczyń krwionośnych.

Skaza krwotoczna płytkowa

Skaza krwotoczna płytkowa wynika z niedoboru, nadmiaru lub nieprawidłowego funkcjonowania trombocytów, czyli płytek krwi, które są odpowiedzialne za proces krzepnięcia. Małopłytkowość może być spowodowana ich zaburzoną produkcją lub nadmiernym wydalaniem. Jeśli jest wrodzona, leczenie polega na przeszczepianiu komórek krwiotwórczych i przetaczaniu krwi. Nabyta małopłytkowość może powstać na skutek zażywania niektórych leków oraz chorób autoimmunologicznych, zakażeń i niedoborów. Leczy się wówczas czynnik wywołujący małopłytkowość, a w razie potrzeby przetacza krew.

Zaburzenia czynności płytek krwi pojawiają się na skutek stosowania leków i w chorobach wątroby, a ich objawy najczęściej są łagodne. Jeśli jednak się nasilają, stosuje się leczenie farmakologiczne.

Skaza krwotoczna osoczowa

Skaza krwotoczna osoczowa jest wywołana niedoborem, brakiem lub nadmiernym zużyciem czynników krzepnięcia krwi, które fizjologicznie występują w osoczu - na przykład witaminy K.

Wrodzone skazy krwotoczne osoczowe są związane z zaburzeniem pojedynczego składnika krwi i należą do nich hemofilia i choroba von Willebranda.

Hemofilia to groźna choroba genetyczna, której objawy to:
  • krwawienia do stawów,
  • krwawienia do mięśni,
  • krwawienia w obrębie przewodu pokarmowego, 
  • krwawienia wewnątrzczaszkowe,
  • krwawienia po urazach, ranach i operacjach. 

Hemofilia może prowadzić do silnych zwyrodnień stawów i inwalidztwa oraz przedwczesnej śmierci, a jej leczenie opiera się na profilaktyce i podawaniu leków, które hamują krwawienia. 

Choroba von Willebranda jest rzadką chorobą genetyczną, której przyczyną jest niedobór czynnika von Willebranda. Jej leczenie jest podobne jak w hemofilii, a najczęstsze objawy to:

  • krwawienia z dziąseł i nosa, 
  • krwawienia do przewodu pokarmowego, 
  • wylewy krwi do stawów i mięśni, 
  • krwotoki po zabiegach chirurgicznych,
  • przedłużające się krwawienia miesiączkowe. 

Nabyte skazy osoczowe to hemofilia i skazy wywołane chorobami wątroby.

Hemofilia nabyta polega na pojawieniu się procesów autoimmunologicznych, w wyniku których przeciwciała atakują czynnik odpowiedzialny za krzepnięcie krwi. Leczenie tego rodzaju skazy krwotocznej jest podobne do leczenia klasycznej hemofilii oraz obejmuje podawanie leków immunosupresyjnych.

Przyczyny skazy krwotocznej w przebiegu chorób wątroby to niemożność produkowania większości czynników krzepnięcia krwi. Leczenie polega na podawaniu leków przeciwzakrzepowych i witaminy K, przetaczaniu krwi i wyrównywaniu czynników w osoczu.

Skazy krwotoczne u dzieci

U niemowląt pojawiają się wrodzone naczyniowe skazy krwotoczne, które mają postać płaskich naczyniaków. W większości przypadków są one niegroźnie i nie wymagają leczenia, ponieważ wchłaniają się same. Przy dużych skazach stosuje się czasem zabiegi laserowe. Niektóre naczyniaki mogą krwawić i prowadzić do powikłań, takich jak owrzodzenia, dlatego zawsze warto skonsultować się z lekarzem.

Zobacz film: Dziecięce wady postawy - rodzaje. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 21.12.2017,
Opublikowano: 04.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Duszący kaszel u małego dziecka: jakie są możliwe komplikacje? 

Kaszel jest mechanizmem obronnym organizmu. Kiedy coś podrażnia gardło lub drogi oddechowe, odruch kaszlowy jest sposobem na wydalenie substancji drażniących. Jednak może być też objawem choroby, która przynosi różne komplikacje. Sprawdź, o czym może świadczyć duszący kaszel u małego dziecka. 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Szczepienia przeciwko HPV. Jak z nich skorzystać? 

Już pierwszego czerwca wystartują ogólnopolskie i bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV. Są one skierowane przede wszystkim do chłopców i dziewczynek wieku 12-13 lat. Jak z nich skorzystać? Czy trzeba się zapisywać? 

Czytaj więcej