Co to jest bunt dwulatka? Jakie daje objawy i jak sobie z nim radzić?

Fot: Ramona Heim / fotolia.com

Bunt dwulatka to modne określenie na okres, w którym dziecko zaczyna się oddzielać od rodzica i intensywnie wyrażać własne zdanie. W okolicach drugiego roku życia potrafi zmienić się z łatwo współpracującego i tchnącego radością życia w wiecznie niezadowolone i mówiące “nie”.

Istotne jest, żeby zdawać sobie sprawę z tego, że bunt dwulatka jest naturalny i nie wynika z błędów wychowawczych rodzica – o wiele łatwiej jest sobie wtedy radzić. Istnieją liczne porady odnośnie tego, jak reagować na zachowanie dziecka, a niektóre z nich skrajnie różnią się od siebie. Warto wybierać je zgodnie z przyjętym przez siebie modelem wychowawczym i własnymi granicami.

Co to jest bunt dwulatka?

Buntem dwulatka nazywa się okres w okolicach 2 roku życia dziecka, w którym zaczyna ono silnie zaznaczać własne granice i zdanie. Zrozumienie własnej odrębności kształtuje się w dziecku od 1 roku życia, aby osiągnąć swój szczyt właśnie w okolicach 2. Umożliwia to wykształcanie własnej, niezależnej od rodzica osobowości, odrębnych preferencji oraz umiejętności stawiania granic. Czas ten jest więc niezwykle ważny z rozwojowego punktu widzenia.

Równocześnie jest on bardzo trudny zarówno dla rodziców, jak i dzieci. Dwulatki odkrywają wówczas, że nie wszystko na świecie odbywa się zgodnie z ich oczekiwaniami i doświadczają w związku z tym wielu trudnych i negatywnych emocji. Ich huśtawki nastroju, gniew i marudzenie czy ciągłe mówienie słowa „nie”, potrafią wyprowadzić rodziców z równowagi.

Objawy świadczące o tym, że dziecko przechodzi przez bunt dwulatka

Bunt dwulatka przypada na ogół na czas między 18 a 26 miesiącem jego życia. Charakteryzuje go:

  • nieustanne używanie słowa “nie”,
  • agresywne bądź histeryczne reagowanie na zakazy,
  • problemy z jedzeniem (wypluwanie, rzucanie, odmowa jedzenia),
  • rysowanie w niedozwolonych miejscach (ściany, książki),
  • chęć wykonywania wielu czynności samodzielnie,
  • silne zainteresowanie zakazanymi miejscami i przedmiotami (śmieci, toaleta, gniazdka elektryczne, kable),
  • agresywna bądź histeryczna reakcja dziecka, jeśli jego pragnienia nie zostaną zaspokojone,
  • niszczenie zabawek,
  • nieustające podejmowanie walki z rodzicem na każdej płaszczyźnie.

Bunt dwulatka – kiedy się zaczyna i jak długo trwa?

Okres zwany buntem dwulatka na ogół rozpoczyna się między 18 a 22 miesiącem życia dziecka, choć może to nastąpić parę tygodni wcześniej lub później. Trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy. Kluczową rolę pełnią tutaj charakter i potrzeby dziecka oraz elastyczność rodziców, których odpowiednie zachowanie pozwala mu szybciej przejść przez ten trudny czas.

Jak nie reagować na bunt dwulatka, aby nie zaszkodzić dziecku?

W latach 90. w Polsce popularną metodą reagowania na wszelkie buntownicze przejawy zachowań u dzieci było “przełamywanie ich oporu” – według tamtej perspektywy dziecko powinno być przede wszystkim posłuszne i podporządkowane rodzicom. Do dzisiaj można usłyszeć takie rady w kontekście buntu dwulatka.

Zobacz także: Skoki rozwojowe w pierwszym roku życia dziecka – ile trwają i kiedy można się ich spodziewać?

Warto jednak pamiętać, że to niezwykle ważny rozwojowo okres dla dziecka, w którym uczy się ono respektowania zasad społecznych przy równoczesnym nienaruszaniu własnych granic, a także nawiązywania zdrowych więzi między ludźmi. Zbyt restrykcyjne zachowania rodziców, wprowadzanie kar czy reagowanie gniewem hamują rozwój dziecka w tym zakresie i mogą sprawić, że w przyszłości będzie ono osobą niezwykle podatną na presję społeczną i konformistyczną.

Z drugiej strony nie zaleca się także zupełnej pobłażliwości i pozwalania dziecku na wszystko, czego chce – skutkuje to brakiem poczucia bezpieczeństwa i brakiem szacunku dla granic innych osób.

Jak sobie radzić, żeby przetrwać bunt dwulatka?

W przetrwaniu buntu dwulatka najbardziej pomaga świadomość, że jest to ważny okres dla rozwoju dziecka oraz patrzenie na sprawę z dystansem – zachowanie dziecka w tym okresie nie świadczy o kompetencjach rodzica czy jego własnym charakterze.

Zachowania, które pomagają w łatwiejszym przejściu przez ten okres to:

  • ustępowanie w sprawach nieistotnych,
  • zdecydowanie reagowanie w sytuacjach zagrażających zdrowiu lub życia dziecka oraz dobrostanowi osób w otoczeniu,
  • empatyczne towarzyszenie dziecku w emocjach (“widzę, że jesteś zły/ smutny),
  • niekaranie dziecka za przejawy trudnego zachowania,
  • pozostawianie dziecku jak najwięcej przestrzeni na podejmowanie własnych decyzji,
  • oferowanie alternatywy (“kaszka czy kanapka?”),
  • nieobrażanie i nieetykietowanie dziecka (“jesteś niedobry, niegrzeczny, głupi”)
  • okazywanie pełnej akceptacji i miłości, nawet w najtrudniejszych sytuacjach.

Zobacz także: Dzieci Indygo: koncept, cechy dzieci indygo i test. Czy twoje dziecko to dziecko indygo?

Bunt dwulatka nie istnieje?

Bunt dwulatka jest tylko określeniem pewnego okresu rozwojowego w życiu dziecka. Takie momenty pojawiają się wielokrotnie podczas dorastania i rodzic zawsze powinien wykazywać dużo empatii i szacunku do swojego potomka.

Zobacz film: Jak dobrać buty dla dziecka? Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 21.12.2017,
Opublikowano: 02.09.2017 r.

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Marca 27.08.2018r.

moja córa przechodziła chyba wszystkie możliwe bunty jak do tej pory. trudna sprawa, histeria w sklepie nie jest mi obca. najgorsze, że maluchowi się nie powie, trzeba go po porstu "zmusić".

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Duszący kaszel u małego dziecka: jakie są możliwe komplikacje? 

Kaszel jest mechanizmem obronnym organizmu. Kiedy coś podrażnia gardło lub drogi oddechowe, odruch kaszlowy jest sposobem na wydalenie substancji drażniących. Jednak może być też objawem choroby, która przynosi różne komplikacje. Sprawdź, o czym może świadczyć duszący kaszel u małego dziecka. 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Szczepienia przeciwko HPV. Jak z nich skorzystać? 

Już pierwszego czerwca wystartują ogólnopolskie i bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV. Są one skierowane przede wszystkim do chłopców i dziewczynek wieku 12-13 lat. Jak z nich skorzystać? Czy trzeba się zapisywać? 

Czytaj więcej