Co stosować na odparzenia pieluszkowe? Maść, krem i domowe sposoby leczenia

Fot: Gabees / stock.adobe.com

Odparzenia pieluszkowe często dotykają małe dzieci, które mają bardzo wrażliwą skórę. Wiele matek zastanawia się, co najlepiej stosować na odparzenia pieluszkowe, bo wybór jest szeroki – pomóc mogą maści, kremy i domowe sposoby leczenia.

Odparzenia pieluszkowe wyglądają jak delikatne zaczerwienienie skóry, choć czasem mogą przybrać nawet postać silnie czerwonych i łuszczących się obszarów. Pojawiają się najczęściej w pachwinach lub w okolicy odbytu.

Co to są odparzenia pieluszkowe i jak wyglądają?

Odparzenia pieluszkowe to bolesne zmiany skórne występujące u niemowląt. Objawiają się zaczerwienieniem skóry w okolicach pieluszkowych – szczególnie w miejscach, gdzie jest jej więcej i tworzą się fałdy skórne, na przykład w pachwinach, dookoła odbytu lub przy genitaliach.

Odparzenia pieluszkowe często powstają, kiedy dziecko zbyt długo przebywa w mokrej pieluszce, a jego skóra ma kontakt z moczem lub kałem i dochodzi do jej podrażnienia. Jednak przyczynami mogą być też alergie na środki występujące w używanych pieluszkach lub maściach, niedokładne wysuszenie skóry po myciu, nadmierne pocenie się dziecka związane z przegrzaniem lub zbyt rzadkie czy niedokładne mycie dziecka.

Odparzenia pieluszkowe – lepiej zapobiegać niż leczyć?

W powszechnej opinii powstawanie odparzeń pieluszkowych jest postrzegane jako skutek zaniedbania przez matkę. Warto jednak mieć na uwadze, że problem ten dotyka niemal każde dziecko co najmniej jeden raz w ciągu pierwszych lat życia. Dodatkowo niektóre dzieci mają bardziej wrażliwą i podatną skórę na powstawanie odparzeń. Niemowlęta mają też tendencję do wypróżnienia się przez sen, a ze względu na to, że ich kał nie śmierdzi, łatwo przeoczyć taką sytuację. Dlatego nie należy przesadnie się obwiniać, jeżeli u dziecka powstaną odparzenia pieluszkowe, tylko skupić się na ich szybkim wyleczeniu.

Zobacz także: Wysypka na plecach u niemowląt, dzieci i dorosłych – przyczyny, leczenie

Sposoby, które pomagają uniknąć wystąpienia odparzenia pieluszkowego, to:

  • zmiana pieluszki częściej niż co 4 godziny,
  • natychmiastowa zmiana pieluszki, jeżeli dziecko się wypróżni,
  • mycie dziecka po każdym wypróżnieniu,
  • codzienne kąpiele w odpowiednich preparatach,
  • dokładne osuszanie skóry dziecka po każdym myciu – pieluszką tetrową, gazą lub ręcznikiem papierowym,
  • wybór naturalnych środków do pielęgnacji dziecka,
  • dobór odpowiedniej dla skóry dziecka pieluszki,
  • zabezpieczanie skóry dziecka odpowiednim kremem lub maścią.

Odparzenia pieluszkowe a wybór pieluszki

Zdarza się, że do odparzeń pieluszkowych u dzieci dochodzi mimo zachowania najwyższych standardów higienicznych. Bywa tak, kiedy dziecko ma wyjątkowo wrażliwą skórę, którą podrażniają stosowane pieluszki – w takim wypadku należy je zmienić. Obecnie na rynku istnieje szeroki wybór produktów dla alergików i przeznaczonych do wrażliwej skóry.

Jeśli dziecko źle toleruje klasyczne pampersy, powinno się rozważyć stosowanie pieluszek tetrowych bądź wielorazowych. Te ostatnie polecane są przez wiele mam ze względu na ich naturalny charakter oraz fakt, że korzystanie z nich znacznie zmniejsza ilość produkowanych śmieci. Można kupić specjalne otulacze oraz jednorazowe, wymienne i chłonące wkłady. Matka, które decyduje się na zastosowanie pieluszek jednorazowych ze względu na często występujące odparzenia u dziecka, powinna jednak mieć na uwadze, aby były one dobrze wypłukane ze środków piorących.

Maść i krem na odparzenia pieluszkowe

Istnieje wiele dostępnych maści i kremów leczących odparzenia pieluszkowe. Można stosować gęste kremy z dodatkiem cynku (Penaten, Sudocrem), które działają przeciwbakteryjnie i wysuszają skórę. Lżejszymi maściami są te z zawartością alantoiny, które przyspieszają leczenie i regenerację naskórka (Alantan, Linoderm Plus). U dzieci o wyjątkowo wrażliwej skórze powinno się stosować jak najbardziej naturalne maści, czyli takie, które mają krótki skład – z pomocą mogą przyjść Linomag, maść z witaminą A czy maść tranowa.

Jeżeli u dziecka pojawią się silne odparzenia pieluszkowe, należy skontaktować się z pediatrą. Dobierze on odpowiednią maść, która pomoże dziecku jak najszybciej wrócić do zdrowia.

Odparzenia pieluszkowe – domowe sposoby

Leczenie odparzeń pieluszkowych najlepiej wspierać za pomocą domowych sposobów. Należy przede wszystkich bezwzględnie dbać o higienę dziecka i często zmieniać mu pieluszkę. Kąpiele w krochmalu lub płatkach owsianych mogą przyspieszyć gojenie się skóry. Aby wykonać krochmal w domu, należy rozpuścić 2 łyżki mąki ziemniaczanej w szklance wody, a następnie zagotować w około pół litra wody. Tak otrzymaną mieszankę dodaje się do kąpieli.

Odparzoną pupę warto też często wystawiać na leczące działanie świeżego powietrza i pozwalać dziecku parę razy dziennie ją „wietrzyć”, po 15–20 minut.

Odparzenia pieluszkowe można przemywać naparem z ziół, na przykład rumianku czy liści jabłoni, należy jednak zachować ostrożność, gdyż mogą uczulać. Pomocne jest także smarowanie olejem lnianym.

Niektóre położne zalecają przemywanie odparzeń moczem dziecka, metoda ta nie jest jednak polecana przez lekarzy – może pogorszyć stan zmian skórnych, które najczęściej powstają właśnie przez kontakt z moczem, a nawet doprowadzić do nadkażenia bakteryjnego.

Zobacz film: Kiedy nie szczepić dziecka? Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 26.12.2017,
Opublikowano: 26.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Duszący kaszel u małego dziecka: jakie są możliwe komplikacje? 

Kaszel jest mechanizmem obronnym organizmu. Kiedy coś podrażnia gardło lub drogi oddechowe, odruch kaszlowy jest sposobem na wydalenie substancji drażniących. Jednak może być też objawem choroby, która przynosi różne komplikacje. Sprawdź, o czym może świadczyć duszący kaszel u małego dziecka. 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Szczepienia przeciwko HPV. Jak z nich skorzystać? 

Już pierwszego czerwca wystartują ogólnopolskie i bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV. Są one skierowane przede wszystkim do chłopców i dziewczynek wieku 12-13 lat. Jak z nich skorzystać? Czy trzeba się zapisywać? 

Czytaj więcej