Co może jeść, co potrafi i ile powinno ważyć 9-miesięczne dziecko?

Fot: Catherine Delahaye / gettyimages.com

Dziecko 9-miesięczne powinno być uczone picia wody podczas snu zamiast mleka. Należy je mniej nosić na rękach, za to powinno jak najczęściej samo zasypiać. Są dzieci, które ładnie przesypiają noce, inne budzą się bardzo często.

Dziecko 9-miesięczne to nadal niemowlę. Każde dziecko rozwija się w indywidualnym tempie, co przekłada się na to, że mama dziecka może czuć niepokój związany z faktem, że inne dzieci na tym etapie coś robiły, a jej dziecko jeszcze nie. Są oczywiście kamienie milowe, które musi pokonać dziecko na kolejnych etapach życia, natomiast widełki norm co do rozwoju różnych funkcji psychoruchowych są dość szerokie.

Co potrafi 9-miesięczne dziecko?

Aby ocenić, czy dziecko rozwija się prawidłowo, należy ocenić tzw. kamienie milowe, czyli postępy w pewnych umiejętnościach i czynnościach, które dla dorosłego człowieka mogą wydawać się bardzo trywialne, jednak w ocenie rozwoju dziecka są kluczowe. Każde dziecko rozwija się w swoim tempie, jednak określa się pewne widełki czasowe, kiedy powinny pojawić się kolejne umiejętności. Umiejętności te dzieli się na ruchowe, społeczne i mowę. Należy jednak zwrócić uwagę, że dane zakresy czasowe odnoszą się do zdrowych, donoszonych noworodków. W przypadku dzieci urodzonych przedwcześnie, pediatra musi wyliczyć tzw. wiek skorygowany, czyli zaniżyć aktualny wiek dziecka o tygodnie ciąży, o które dziecko wcześniej się urodziło.

Dziecko 9-miesięczne z pewnością już potrafi przekręcać się z brzucha na plecy i z pleców na brzuch, trzymać stabilnie główkę, unosić się na wyprostowanych rączkach, leżąc na brzuchu, a także siedzi z podparciem. Do 9. miesiąca życia dziecka powinna wykształcić się również umiejętność utrzymania pozycji siedzącej bez podparcia. Jeśli na tym kończą się fizyczne umiejętności dziecka, to nic złego. Pozostałe czynności ruchowe mają bowiem bardzo szerokie zakresy norm:

  • stanie z pomocą 5.–11. miesiąc;
  • raczkowanie 5.–13. miesiąc;
  • chodzenie z pomocą 6.–14. miesiąc;
  • samodzielne stanie 7.–17. miesiąc;
  • samodzielne chodzenie 8.–18. miesiąc.

Może się zdarzyć, że jedno 9-miesięczne dziecko będzie raczkować, inne będzie potrafiło stać, a jeszcze inne dopiero opanuje sztukę siedzenia bez podparcia. Wszystkie jednak powinny wykonywać pewne precyzyjne ruchy, jak przekładanie przedmiotów z rączki do rączki czy jedzenie palcami. Mało które 9-miesięczne dziecko lgnie do osób obcych. Jest to wiek, kiedy dziecko zazwyczaj boi się obcych ludzi. Potrafi z pewnością się uśmiechać, śmiać się, gaworzyć, płaczem okazywać niezadowolenie, a także może już wypowiedzieć pierwsze słowo – „mama” lub „tata”.

Ile powinno ważyć 9-miesięczne dziecko?

Przyjmuje się, że donoszony noworodek powinien podwoić masę urodzeniową do 6. miesiąca życia, a potroić do 12. miesiąca życia. Nie można podać jednej konkretnej wagi dziecka w jakimkolwiek wieku, ponieważ waga ta zależna jest od masy urodzeniowej. Normy dla dziecka wyznacza się indywidualnie za pomocą tzw. siatek centylowych znajdujących się w książeczce zdrowia dziecka. Można przyjąć, że początkowo dziecko przyrasta 600 g w pierwszy miesiącu.

W 2. i 3. miesiącu życia przyrasta po 800 g/miesiąc, a do 6. miesiąca – około 700 g/miesiąc. Po 6. miesiącu rośnie 500 g/miesiąc. Stąd można według masy urodzeniowej oszacować, ile powinno ważyć dane dziecko w 9. miesiącu życia. Czyli np. dziecko z wagą urodzeniową 3000 g powinno ważyć w 9. miesiącu około 8 kg.

Co może jeść 9-miesięczne dziecko?

Dobrze, gdy 9-miesięczne dziecko ma już stopniowo rozszerzaną dietę bez względu na to, czy jest karmione mlekiem modyfikowanym czy karmione piersią. Zaleca się, by w tym wieku utrzymać jeszcze karmienie piersią na żądanie i około 2–3 posiłków uzupełniających, takich jak:

  • zupa jarzynowa i gotowane mięso,
  • kleik ryżowy,
  • kleik zbożowy,
  • kaszka,
  • soki owocowe i warzywne, przeciery,

Najczęstszą przyczyną niechęci dziecka do jedzenia w tym wieku jest ząbkowanie, które zmniejsza apetyt.

Czy słodycze powinny znaleźć się w diecie dziecka? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Czy dziecko powinno jeść słodycze? Źródło: Dzień Dobry TVN.

9-miesięczne dziecko nie chce spać i budzi się z płaczem – co robić?

Bardzo często jest tak, że niemowlęta, które nie mają kolek czy innych dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, bardzo szybko zaczynają przesypiać noce ku uciesze rodziców.

Niestety kończy się to bardzo szybko, ponieważ po 6. miesiącu życia zaczynają rosnąć zęby (średnio jeden ząb na miesiąc). Najczęściej w ciągu dnia dziecko jest zaabsorbowane innymi rzeczami, przede wszystkim zabawą. Natomiast kiedy zasypia, wyrzynające się ząbki mogą dawać mu się we znaki. Ponadto dzieci są już w tym wieku coraz bardziej świadome. Próbują wymusić na rodzicach wspólne spanie czy dokarmianie nocne.

Ile śpi 9-miesięczne dziecko?

Dziecko 9-miesięczne ma już zazwyczaj jedną dłuższą drzemkę w ciągu dnia, która trwa bardzo różnie. Średnio dziecko śpi około 3 godzin w ciągu dnia i 10–12 godzin w nocy. Jeśli nie ma potrzeby, nie należy dziecka budzić.

Data aktualizacji: 02.01.2019,
Opublikowano: 02.01.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Duszący kaszel u małego dziecka: jakie są możliwe komplikacje? 

Kaszel jest mechanizmem obronnym organizmu. Kiedy coś podrażnia gardło lub drogi oddechowe, odruch kaszlowy jest sposobem na wydalenie substancji drażniących. Jednak może być też objawem choroby, która przynosi różne komplikacje. Sprawdź, o czym może świadczyć duszący kaszel u małego dziecka. 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Bezpłatne szczepienia przeciwko HPV dla dzieci od 9. do 18. roku życia 

Resort zdrowia zdecydował się rozszerzyć grupę dzieci, która może skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko HPV. Preparat jest już  dostępny dla młodych ludzi między 9. a 18. rokiem życia. Co zrobić, aby nasza pociecha otrzymała preparat? 

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej