Ciśnienie rozkurczowe: jakie ma znaczenie diagnostyczne?

Fot. Astrakan Images / Getty Images

Ciśnienia skurczowe i rozkurczowe określane są podczas rutynowego badania ciśnienia. Wysokie ciśnienie rozkurczowe może mieć postać izolowanego nadciśnienia tętniczego, częściej pojawia się u osób młodych niż u dorosłych.

Ciśnienie rozkurczowe określa się poprzez tradycyjny pomiar ciśnienia tętniczego lub można je zaobserwować podczas monitorowania chorego. Wskaźnik ciśnienia rozkurczowego i ciśnienia skurczowego pozwala na wczesne wykrycie nadciśnienia tętniczego. Zbyt niskie ciśnienie rozkurczowe może również być niebezpieczne dla zdrowia.

Jak prawidłowo zmierzyć ciśnienie rozkurczowe?

Pacjent przed pomiarem ciśnienia tętniczego powinien kilka minut pozostać w pozycji siedzącej. Dla prawidłowego pomiaru ważne jest odpowiednie dobranie i założenie mankietu. Powinien on objąć cały obwód ramienia. Mankiet owija się wokół ramienia tak, by krawędź dolna znajdowała się na mniej więcej 3 cm od zgięcia łokciowego. Ręka, na której dokonuje się pomiaru, powinna być oparta, a ramię musi znajdować się na poziomie serca.

Zobacz film: "Nadciśnienie tętnicze to cichy zabójca". Coroczne pomiary ciśnienia oraz ograniczenie spożycia soli i alkoholu mogą uchronić przed zawałem. Źródło: Agencja TVN

Pierwszy pomiar ciśnienia tętniczego wykonuje się na obu ramionach. Kolejne pomiary wykonuje się na ramieniu, na którym ciśnienie tętnicze było wyższe. Ciśnieniomierze elektroniczne wyświetlają pomiar. Często zakłada się je również na nadgarstek. Standardowy pomiar wykonywany jest za pomocą stetoskopu, który przykłada się nad zgięciem łokciowym w miejscu, gdzie tętno jest najlepiej wyczuwalne. Podczas napełniania mankietu powietrzem stetoskop jest cały czas przyłożony. Kiedy tętno zaniknie, kończy się etap napełniania mankietu. Następnie powietrze z mankietu jest stopniowo wypuszczane. Pierwszy usłyszany ton jest wyznacznikiem ciśnienia skurczowego, natomiast zanik jest miarą ciśnienia rozkurczowego.

Polecamy: Jak ustalić prawidłowe ciśnienie krwi? Definicja, normy i charakterystyka ciśnienia krwi

Podwyższony wynik ciśnienia rozkurczowego

Optymalne ciśnienie tętnicze jest wtedy, kiedy ciśnienie skurczowe jest niższe niż 120 mmHg, a rozkurczowe nie przekracza 80 mmHg. Prawidłowe ciśnienie mieści się w zakresie 120–129 mmHg dla ciśnienia skurczowego, a 80–84 dla ciśnienia rozkurczowego. Wynik powyżej 139 mmHg dla ciśnienia skurczowego lub powyżej 89 dla rozkurczowego stanowi kryterium rozpoznania nadciśnienia tętniczego. Bardzo często jest tak, że ciśnienia skurczowe i rozkurczowe należą do różnych przedziałów. Bierze się jednak pod uwagę wynik wyższy.

Przyczyny wysokiego ciśnienia rozkurczowego mogą wynikać z otyłości, braku aktywności fizycznej, złej diety bogatej w sól, stresu, palenia papierosów czy nadużywania alkoholu.

Jakie jest prawidłowe ciśnienie krwi? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Prawidłowe ciśnienie krwi. Źródło; 36,6.

Ciśnienie rozkurczowe a skurczowe

Jeszcze kilka lat temu krążyły opinie, że większe znaczenie prognostyczne ma ocena ciśnienia rozkurczowego. Obecnie wiadomo, że ciśnienia skurczowe, rozkurczowe, jak i ciśnienie tętna są równie ważne i nie ma dowodów na to, by ciśnienie rozkurczowe miało mniejsze lub większe znaczenie.

U osób młodych można zaobserwować niewielką różnicę między skurczowym a rozkurczowym ciśnieniem, co wynika ze znacznej elastyczności naczyń krwionośnych. Z wiekiem ta różnica się powiększa ze względu na utratę sprężystości tętnic, które tracą elastyczność, a wartość ciśnienia rozkurczowego jest coraz niższa. Izolowane nadciśnienie rozkurczowe jest zjawiskiem charakterystycznym u osób młodych, rzadko pojawiającym się u osób starszych. Ryzyko sercowo-naczyniowe u młodych osób z wysokim ciśnieniem rozkurczowym nie różni się od osób zdrowych. W związku z tym nie jest to podstawa do farmakoterapii.

Wysokie ciśnienie rozkurczowe – leczenie

Postępowanie niefarmakologiczne ma za zadanie wdrożenie zmian, w tym: zaprzestanie palenia papierosów, spadek masy ciała, ograniczenie alkoholu, zwiększenie aktywności fizycznej, ograniczenie spożycia soli i tłuszczów, wzrost spożycia warzyw i owoców. Jeżeli podejrzewa się, że w ciągu 10 lat mogłyby rozwinąć się groźne powikłania, jak udar mózgu czy zawał serca, można rozważyć leczenie farmakologiczne. Leczenie wysokiego ciśnienia rozkurczowego polega na podawaniu leków właściwie tych samych, co przy nadciśnieniu skurczowym.

Zobacz film: Objawy zawału serca u kobiet. Źródło: 36,6


Data aktualizacji: 09.07.2018,
Opublikowano: 31.05.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Nawet 70 proc. osób odczuwa złe samopoczucie z powodu pogody. Jak sobie radzić z meteopatią

Meteopatia, zwana też meteoropatią, to dolegliwości związane ze zmianami atmosferycznymi. Obejmuje bóle głowy, mięśni i stawów oraz nadmierne zmęczenie. Z meteoropatią można sobie radzić m.in. stosując zdrową dietę i wysypiając się. 

Czytaj więcej
Czy umiarkowane picie alkoholu jest dobre dla serca?

Dotychczas wiele osób uważało, że umiarkowane spożycie czerwonego wina zmniejsza ryzyko wystąpienia udaru i zawału serca. Teorię tę burzą jednak najnowsze badania genetyczne przeprowadzone przez Ionę Millwood z Nuffield Department of Population Health na Uniwersytetu Oksfordzkiego.

Czytaj więcej
Prof. Jankowski: Nie ma wątpliwości, że palenie papierosów zwiększa ryzyko zgonu z powodu COVID-19

Uzależnienie od papierosów zwiększa zarówno prawdopodobieństwo  samego zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, jak i ciężkiego przebiegu COVID-19 oraz śmierci z jego powodu.  Prof. Piotr Jankowski, kardiolog, wyjaśnia, dlaczego tak się dzieje.

Czytaj więcej
Uczulenie na orzechy laskowe włoskie, ziemne. Co robić, gdy pojawią się objawy? Jak leczyć alergię na orzechy?

Alergia na orzechy może dawać różne objawy kliniczne. Od łagodnych, po ciężkie objawy wstrząsu anafilaktycznego. Osoby, u których doszło do wystąpienia ciężkich objawów, powinny być zaopatrzone w ampułkostrzykawkę adrenaliny, która w czasie ataku może im uratować życie.

Czytaj więcej
Zasady prawidłowego pomiaru ciśnienia krwi

Ciśnienie krwi jest naciskiem wywieranym przez krew na ścianki tętnic. Jest to ciśnienie skurczowe i rozkurczowe, na podstawie którego można ocenić wydajność pracy serca. Wartość ciśnienia jest zależna od wykonywanego wysiłku, temperatury ciała, diety, stanu psychicznego, ogólnego stanu zdrowia oraz stosowanych leków.

Czytaj więcej
Ból w okolicy serca przy oddychaniu - jakie ma przyczyny?

Ból w okolicy serca nie zawsze jest związany z zaburzeniem pracy tego organu. Towarzyszy zapaleniu płuc i opłucnej, zmianom zwyrodnieniowym odcinka piersiowego kręgosłupa i chorobom układu pokarmowego, a zwłaszcza chorobie refluksowej.

Czytaj więcej
Aromaty w e-papierosach mogą szkodzić sercu – niepokojące wyniku badań

E-papierosy wcale nie są zdrowszą alternatywą dla tradycyjnych papierosów – ostrzegają od lat lekarze i naukowcy. Teraz okazało się, że aromaty stosowane w e-papierosach, nasilają toksyczne działanie nikotyny na komórki serca.

Czytaj więcej
Bigeminia komorowa – przyczyny, rozpoznawanie i leczenie

Bigeminia komorowa jest zaburzeniem pracy serca polegającym na pojawianiu się regularnych skurczów dodatkowych, których źródłem jest generujący wadliwe impulsy fragment tkanki sercowej. Jak każde zaburzenie pochodzenia komorowego powinno być ono poddane leczeniu, by nie doszło do powikłań.

Czytaj więcej
Suszone morele – pyszna przekąska na zdrowe serce, kości i żołądek. Dlaczego warto je jeść po chorobie?

Substancje obecne w suszonych morelach regulują ciśnienie krwi i wzmacniają naturalna odporność organizmu. Zalecane są w diecie anemików, osób z nadciśnieniem oraz cierpiących na nadkwasotę. Ale nie tylko! Jakie jeszcze właściwości zdrowotne mają suszone morele?

Czytaj więcej
Żelazo podawane dożylnie poprawia stan chorych z niewydolnością serca - informują naukowcy

Podawanie dożylne żelaza chorym z niewydolnością serca poprawia ich rokowania i jakość życia – wynika z badań wrocławskich naukowców. Prof. Piotr Ponikowski i prof. Ewa Jankowska kierowali badaniem AFFIRM-AHF z udziałem 121 ośrodków z 15 krajów Europy, Ameryki Płd. oraz Azji.

Czytaj więcej