Ciałko żółte – jakie ma funkcje? Jak wpływa na szansę zajścia w ciążę?

Fot.: Valentina / stock.adobe.com

Ciałko żółte powstaje w jajniku tuż po owulacji. Jeśli dojdzie do zapłodnienia, przekształca się w ciałko żółte ciążowe i pełni bardzo ważne funkcje przy utrzymaniu ciąży. Jeżeli nie dojdzie do zapłodnienia, ciałko żółte zanika po kilkunastu dniach.

Ciałko żółte to przekształcony pęcherzyk Graafa odpowiedzialny za produkcję progesteronu, czyli hormonu pozwalającego na przygotowanie macicy na przyjęcie dziecka i utrzymanie ciąży. Czas zaniku ciałka żółtego zależy od tego, czy dojdzie do zapłodnienia czy nie.

Co to jest ciałko żółte?

Aby zrozumieć, czym dokładnie jest ciałko żółte, należy w skrócie przybliżyć fizjologię cyklu miesiączkowego kobiety, ponieważ powstanie ciałka żółtego jest ściśle z nim związane.

Pierwszy dzień cyklu, czyli miesiączki, rozpoczyna tzw. fazę miesiączkową. Przez pierwsze dni nabłonek macicy (endometrium) złuszcza się, co objawia się krwawieniem z dróg rodnych kobiety.

Po ustąpieniu krwawienia następuje tzw. faza folikularna (pęcherzykowa lub faza dojrzewania pęcherzyków). Charakteryzuje się stopniową odnową błony śluzowej macicy pod wpływem wydzielanych przez jajniki estrogenów. Hormony te narastają wraz z kolejnymi dniami cyklu, coraz intensywniej wpływają na jakość śluzu i szyjkę macicy, by umożliwić plemnikom wędrówkę w kierunku jajowodów. Faza ta określana jest jako pęcherzykowa, ponieważ w jej czasie dochodzi do dojrzewania i wzrostu pęcherzyka jajnikowego, czyli tzw. pęcherzyka Graafa.

Jak działa układ rozrodczy kobiety? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Budowa i funkcje żeńskiego układu rozrodczego. Źródło: 36,6.

Pęcherzyk Graafa to struktura wypełniona płynem i zawierająca zazwyczaj jedną komórkę jajową (może zdarzyć się, że zawiera np. dwie komórki jajowe). Taki pęcherzyk nie tworzy się zupełnie od nowa. Kobieta od urodzenia ma pewną pulę pęcherzyków jajnikowych, z których w każdym cyklu kilka wzrasta i dojrzewa, jednak tylko jeden przekształca się w dojrzały pęcherzyk Graafa. Kiedy już jest wystarczająco dojrzały, pęka pod wpływem nagłego wzrostu hormonu luteinotropowego przysadki mózgowej (LH). Określane jest to mianem fazy owulacyjnej (owulacji), czyli uwolnienia komórki jajowej z jajnika, i następuje na 14 dni przed pierwszym dniem kolejnej miesiączki.

Po owulacji rozpoczyna się faza, podczas której powstaje ciałko żółte. Faza ciałka żółtego przebiega różnie, w zależności od tego, czy po owulacji doszło do zapłodnienia czy też nie.

Kiedy zanika ciałko żółte?

Fizjologicznie faza ciałka żółtego trwa 13–15 dni i ulega bardzo niewielkim wahaniom. Pod koniec tej fazy, jeśli nie doszło do zapłodnienia, ciałko żółte po prostu zanika. Zanim jednak zaniknie, produkuje progesteron. Dzięki niemu śluzówka macicy rozrasta się i przygotowuje do przyjęcia zarodka. Kobieta, która prowadzi kalendarzyk miesiączkowy z jednoczesną obserwacją śluzu i temperatury, zauważy, że po owulacji podwyższona temperatura utrzymuje się, a śluz zmienia konsystencję na gęściejszą, a barwę na białą.

Jeśli nie dojdzie do zapłodnienia, ciałko żółte zanika, poziom progesteronu spada i zaczyna się kolejny cykl miesiączkowy.

Ciałko żółte a ciąża

Kobieta może zajść w ciążę w pierwszej dobie po owulacji. Nie oznacza to, że stosunek trzeba odbyć koniecznie w danym dniu cyklu. Plemniki mogą przeżyć nawet 7 dni w drogach rodnych, dlatego dni płodne określa się już na kilka dni przed owulacją i jeden dzień po niej. Połączenie plemnika i komórki jajowej to jednak nie koniec. Aby dziecko mogło się rozwijać, zarodek musi zagnieździć się w macicy. Odpowiednie stężenie progesteronu wydzielanego przez ciałko żółte warunkuje właściwe przygotowanie śluzówki macicy. Po implantacji (zagnieżdżeniu) zarodka jego struktury produkują gonadotropinę kosmówkową (HCG), wykrywalną w teście ciążowym, która podtrzymuje funkcje ciałka żółtego i zapobiega jego zanikowi. Ciałko żółte jest od tego momentu określane mianem ciałka żółtego ciążowego. Podczas wykonywania badania ultrasonograficznego (USG) na początku ciąży lekarz ocenia m.in. wygląd ciałka żółtego. Około 10.-12. tygodnia ciąży produkcję progesteronu przejmuje łożysko. Tym samym ciałko żółte przestaje odgrywać rolę w podtrzymaniu ciąży.

Niewydolność ciałka żółtego

Zaburzenia fazy ciałka żółtego, czyli fazy lutealnej cyklu miesiączkowego, to niewydolność ciałka żółtego i zaburzenia wydzielania progesteronu. Mogą one wystąpić pod wpływem różnych czynników – jajnikowych, przysadkowych, endometrialnych, co w efekcie powoduje zaburzenia cyklu miesiączkowego, utrudnia zajście w ciążę i utrzymanie jej.

Zobacz film i dowiedz się jak mogą wyglądać pierwsze dni ciąży:

Zobacz film: Jak rozpoznać pierwsze dni ciąży? Źródło: 36,6.

Niewydolność ciałka żółtego należy podejrzewać u kobiet mających problem z:

  • wysokim poziomem prolaktyny,
  • zespołem policystycznych jajników,
  • plamieniem śródcyklicznym,
  • przedwczesnymi porodami,
  • poronieniami.

Aby zdiagnozować niewydolność ciałka żółtego, należy określić poziom progesteronu w ostatniej fazie cyklu miesiączkowego, na około 7 dni po owulacji, czyli na tydzień przed spodziewaną miesiączką.




Data aktualizacji: 30.05.2019,
Opublikowano: 02.03.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Duszący kaszel u małego dziecka: jakie są możliwe komplikacje? 

Kaszel jest mechanizmem obronnym organizmu. Kiedy coś podrażnia gardło lub drogi oddechowe, odruch kaszlowy jest sposobem na wydalenie substancji drażniących. Jednak może być też objawem choroby, która przynosi różne komplikacje. Sprawdź, o czym może świadczyć duszący kaszel u małego dziecka. 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Bezpłatne szczepienia przeciwko HPV dla dzieci od 9. do 18. roku życia 

Resort zdrowia zdecydował się rozszerzyć grupę dzieci, która może skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko HPV. Preparat jest już  dostępny dla młodych ludzi między 9. a 18. rokiem życia. Co zrobić, aby nasza pociecha otrzymała preparat? 

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej