Cewnik Foleya – czy może skutecznie wywołać poród?

Fot: Dario Lo Presti / fotolia.com

Cewnik Foleya jest to lateksowy lub silikonowy przedmiot wykorzystywany w urologii do odprowadzania moczu. W położnictwie znalazł zastosowanie jako jedna z metod przyspieszających rozwarcie szyjki macicy i indukujących poród.

Choć wiele kobiet obawia się stosowania cewnika Foleya ze względu na możliwe nieprzyjemne doznania związane z jego zakładaniem i noszeniem, jest to bezpieczna metoda indukcji porodu, która wielu mamom pozwoliła urodzić naturalnie.

Co to jest cewnik Foleya?

Cewnik Foleya to giętki lateksowy bądź silikonowy wężyk zakończony balonikiem, który po umiejscowieniu napełniany jest solą fizjologiczną. Został wymyślony jeszcze w latach 30. XX w. jako narzędzie do odprowadzania moczu. Alternatywnie wykorzystuje się go do indukcji porodu.

W jaki sposób cewnik Foleya może wywołać poród?

Cewnik Foleya wprowadzany jest do szyjki macicy (wymagane jest minimum 1 cm rozwarcie), a następnie balonik jest napompowywany. Dzięki temu powstaje mechaniczne parcie na szyjkę, które wywołuje jej rozwieranie. Dodatkowo na skutek tego zaczyna ona wytwarzać prostaglandyny, które również przyspieszają poród.

Jak długo trwa indukcja porodu przy pomocy cewnika Foleya?

Trudno odpowiedzieć na pytanie, jak długo trzeba mieć założony cewnik Foleya, żeby wywołał poród. U niektórych osób ta metoda w ogóle nie okazuje się skuteczna, podczas gdy u innych natychmiast pobudza skurcze. Badania wykazały jednak, że jej zastosowanie znacząco skraca czas porodu.

Cewnik Foleya najczęściej zakłada się na około 24 godziny, a następnie podaje dożylnie oksytocynę. Bardzo często jednak wypada on sam przed upływem tego czasu, gdy dojdzie do odpowiednio dużego rozwarcia szyjki macicy. Czasami wypychają go również skurcze.

Jak wygląda zakładanie cewnika Foleya?

Zakładanie cewnika Foleya polega na wsunięciu balonika powyżej ujścia górnego szyjki macicy, a następnie napompowanie go solą fizjologiczną. W trakcie zabiegu kobieta jest monitorowana za pomocą aparatury KTG. Następnie zaleca się jej jak najwięcej chodzić, co wspomaga działanie rozwierające tego instrumentu.

Czy zakładanie i noszenie cewnika Foleya boli?

Prawidłowo założony cewnik Foleya nie powinien wywoływać bólu. Większość kobiet skarży się jednak na mocno odczuwalny dyskomfort podczas zakładania przyrządu oraz później, gdy muszą z nim chodzić. Często zgłaszane jest także uczucie szczypania czy pieczenia podczas wprowadzania cewnika. Warto jednak wziąć pod uwagę, że nieprzyjemne doznania związane z tą procedurą trwają o wiele krócej niż ból rany po cesarskim cięciu.

Warunki i przeciwwskazania do korzystania z cewnika Foleya

Podstawowym warunkiem umożliwiającym założenie cewnika Foleya jest rozwarcie szyjki macicy na minimum 1 cm. Przeciwwskazaniami do jego stosowania są:

  • nisko położone łożysko,
  • łożysko przodujące,
  • krwawienia z dróg rodnych,
  • infekcje dróg rodnych,
  • odejście wód płodowych.

Cewnik Foleya a inne metody indukcji porodu

Według badań cewnik Foleya wykazuje skuteczność w wywoływaniu porodu. Jest tanią i bezpieczną metodą indukcji porodu, a ponadto wywołuje mniej skutków ubocznych niż podawanie prostaglandyn.

Ile trwa poród? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Ile trwa poród? Źródło:

Czy stosowanie cewnika Foleya jest bezpieczne?

Stosowanie cewnika Foleya jest bezpieczne i pozwala uniknąć powikłań porodowych związanych z niedojrzałością szyjki macicy, takich jak:

  • pęknięcie szyjki macicy,
  • pęknięcie macicy,
  • trudności z przedostawaniem się dziecka przez kanał szyjki macicy,
  • niektóre urazy okołoporodowe u dziecka.

Kiedy używa się cewnika Foleya?

Zakładanie cewnika Foleya wskazane jest w kilku przypadkach. Jednym z nim jest występowanie skurczy bez powiększającego się rozwarcia szyjki macicy. Ponadto jest on stosowany, jeśli nie rozpoczęła się akcja porodowa, a dziecko powinno już wydostać się na świat (w 42 tygodniu ciąży) lub aby wywołać przyspieszony poród, gdy wymaga tego stan zdrowia matki lub dziecka. Takimi wskazaniami mogą być:

  • cukrzyca u matki,
  • nadciśnienie u matki,
  • cholestaza u matki,
  • zbyt mała ilość wód płodowych,
  • hypotrofia płodu,
  • ostre infekcje u matki,
  • pogorszenie się stanu dziecka.

Cewnik Foleya a cesarskie cięcie

Cewnik Foleya jako narzędzie urologiczne stosowany jest zawsze podczas cesarskiego cięcia. Zakłada się go wówczas do pęcherza, aby umożliwić stałe odprowadzanie moczu, tak aby nie przeszkadzał on podczas zabiegu.

Możliwe powikłania po zastosowaniu cewnika Foleya

Cewnik Foleya stosowany urologicznie podczas cesarskiego cięcia czasem prowadzi do zakażeń dróg moczowych. Niekiedy dochodzi też do urazów mechanicznych pęcherza bądź cewki moczowej.

Stosowanie cewnika Foleya do indukcji porodu może powodować urazy szyjki macicy u niewielkiego odsetka kobiet.

Bibliografia:

  1. Policiano C., Pimenta M., Martins D. i Clode N., Efficacy and Safety of Foley Catheter Balloon for Cervix Priming in Term Pregnancy, „Acta Medica Portugesa”, 30 (4), 2017, s. 281–284.
  2. Indukcja porodu. Wytyczne postępowania klinicznego dla lekarzy położników i ginekologów ACOG, „Practice Bulletin”, (107), 2009.
Data aktualizacji: 11.02.2023,
Opublikowano: 11.02.2023 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
7 korzyści z picia soku wiśniowego. Dobre wieści dla cukrzyków!

Lipiec to sezon na wiśnie. Słodko-kwaśne owoce z cierpką nutą są kwintesencją lata i mają mnóstwo wartości odżywczych. Spiesz się i zrób zapasy, z których przygotujesz przepyszny sok, który nie tylko wzmocni twoją odporność, ale też zadba o dobry i spokojny sen. Sprawdź, jakie jeszcze płyną korzyści z picia soku wiśniowego.

Czytaj więcej
Infekcje intymne u kobiet. Poznaj 9 sposobów, które pomogą ci ich uniknąć 

Pieczenie, upławy czy swędzenie to najbardziej charakterystyczne objawy infekcji intymnych. Choć problem może się pojawić praktycznie w dowolnym momencie, to latem dolegliwości zdarzają się wyjątkowo często. Jak sobie poradzić z infekcją w czasie urlopu i co zrobić, aby dolegliwość nie wracała? 

Czytaj więcej
Czy chrzan jest zdrowy? Właściwości lecznicze korzenia i liści chrzanu

Chrzan pospolity ma wiele prozdrowotnych właściwości. Jest stosowany m.in. podczas przeziębienia i grypy, w chorobach reumatologicznych, nowotworowych i układu trawienia. Jest wykorzystywany także w kuchni i kosmetyce. Można go spotkać zarówno jako roślinę dziko rosnącą, jak również uprawną – w Polsce, Europie i Azji

Czytaj więcej
Furosemidum – mechanizm działania leku odwadniającego. Kiedy nie można go stosować?

Furosemid ma szereg zastosowań zarówno w lecznictwie ambulatoryjnym, jak i w leczeniu szpitalnym. Lek ten jest zazwyczaj dobrze tolerowany przez chorych, warto jednak pamiętać o pewnych ograniczeniach dotyczących stosowania furosemidum.

Czytaj więcej
Stulejka u dorosłego mężczyzny. Przebieg i sposoby leczenia.

Stulejka to zwężenie ujścia napletka uniemożliwiające jego zsunięcie przez główkę penisa. Nieleczona jest przyczyną stanów zapalnych i problemów z erekcją. Może też powodować infekcje dróg rodnych lub moczowych partnerki. Przy próbie ściągnięcia napletka mężczyzna odczuwa bardzo duży ból i ucisk.

Czytaj więcej
Ból nerek po alkoholu. Dlaczego alkohol szkodzi na nerki?

W organizmie człowieka nerki pełnią ważną funkcję wydalniczą. Oczyszczają organizm z toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii. Alkohol ma na nie toksyczny wpływ. Ból nerek po alkoholu jest tępy i bardzo uporczywy.

Czytaj więcej
Usunięcie prostaty – wskazania, rekonwalescencja i skutki operacji

Usunięcie prostaty jest konieczne w sytuacji, gdy doszło do przerostu tego narządu lub został on objęty procesem nowotworowym. Zabieg można przeprowadzić przy pomocy kilku metod. Technika jest dobierana przez lekarza odpowiednio do stanu pacjenta oraz objawów i stopnia zaawansowania choroby.

Czytaj więcej
Jakie są objawy dysforii klasycznej, płciowej i postkoitalnej? Leczenie tych zaburzeń

Dysforia to zaburzenie nastroju, które objawia się wybuchami złości, przygnębieniem, brakiem radości z życia i niskim poczuciem własnej wartości. Dysforia płciowa oznacza przynależność do innej płci. Natomiast dysforia postkoitalna jest stanem przygnębienia lub złości po kontakcie seksualnym. Leczenie tych stanów polega na psychoterapii, a w skrajnych przypadkach podaje się leki przeciwdepresyjne.

Czytaj więcej
Co oznacza powiększona miedniczka nerkowa u dorosłego i dziecka?

Powiększona miedniczka nerkowa u dziecka i osoby dorosłej może wskazywać na chorobę układu moczowego, która wymaga dalszej diagnostyki i monitorowania. Nieprawidłowości wykrywa się podczas badania ultrasonograficznego jamy brzusznej. Miedniczka nerkowa jest rutynowo oceniana także u płodu.

Czytaj więcej