Brzuch w ciąży – jak i kiedy zaczyna rosnąć? Kiedy rośnie najszybciej?

Fot: Chris Ryan / gettyimages.com

Brzuch w ciąży najczęściej zaczyna być widoczny na przełomie 1. i 2. trymestru. U niektórych kobiet może nastąpić to troszkę później. Napięty, twardy, duży brzuch pod koniec ciąży może świadczyć o trwającym skurczu.

Nie ma żadnych reguł dotyczących tego, jak i kiedy powiększa się brzuch u kobiety ciężarnej. Ma na to wpływ wiele czynników. Niekoniecznie też duży brzuch może oznaczać bardzo duże dziecko. W ciąży bliźniaczej, ze względu na dwoje rozwijających się dzieci, siłą rzeczy brzuch rośnie szybciej.

Kiedy rośnie brzuch w ciąży?

Kiedy kobieta dowiaduje się, że jest w ciąży, bardzo często już od początku nie może doczekać się ciążowych kształtów. Należy pamiętać, że to, kiedy i jak rośnie brzuch w ciąży, zależy od wielu czynników, przede wszystkim masy ciężarnej.

Kobiety z nadwagą czy otyłością brzuszną dużo później zmieniają kształty niż kobiety bardzo szczupłe. Kolejnym czynnikiem jest tendencja do zatrzymania wody w organizmie. Niektórym mamom już na początku ciąży mogą towarzyszyć zatrzymanie wody i obrzęki. Wpływa to na przyrost masy ciała, m.in. w obrębie pasa brzucha.

Na to, jak szybko ukaże się ciążowy kształt, ma wpływ wytrenowanie przyszłej mamy. Zdecydowanie później widać brzuch u wysportowanej kobiety z mięśniami niż u szczupłej, jednak z mniej umięśnionymi powłokami brzusznymi.

Fakt, czy kobieta znajduje się w pierwszej czy już kolejnej ciąży, również ma wpływ na to, jak szybko ukaże się brzuch. Osłabione powłoki brzuszne i rozstęp mięśni prostych brzucha po poprzedniej ciąży zdecydowanie przyspieszają zaokrąglenie się brzucha w ciąży kolejnej.

Większość kobiet, nawet tych szczupłych, nie zauważa brzucha w 1. trymestrze ciąży. Najczęściej dopiero w 2. trymestrze zaczyna być widać zarys ciążowego brzucha.

Kiedy najszybciej rośnie brzuch w ciąży?

Nie ma konkretnego momentu ciąży, w którym brzuch rośnie intensywniej niż na wcześniejszych jej etapach. Wiele kobiet lub osób z ich otoczenia na przełomie 6. i 7. miesiąca ciąży, czyli w okolicach 27. tygodnia, obserwuje gwałtowny wzrost objętości brzucha. Wynika to z faktu, że wcześniejsze etapy ciąży służą głównie organogenezie, kształtowaniu narządów, układów i rozwojowi dziecka. Dopiero pod koniec 2. trymestru dziecko zaczyna intensywniej i szybciej rosnąć, przybiera na masie. Przekłada się to na bardziej widoczne zmiany kształtów brzucha. W ciąży bliźniaczej szybciej następuje intensywny wzrost objętości brzucha.

Ćwiczenia na brzuch w ciąży

Absolutnie przeciwwskazane są typowe ćwiczenia na brzuch w czasie ciąży. Zalecane są one w czasie planowania ciąży, by wzmocnić strukturę mięśniową brzucha. Natomiast już w czasie ciąży powinno się wykluczyć z treningu ćwiczenia skierowane na brzuch. Nie oznacza to, że w ciąży nie jest wskazana aktywność fizyczna. Na początku ciąży można kontynuować uprawianie dotychczasowego sportu, warto jednak wyeliminować podskoki, podnoszenie ciężarów, ćwiczenia, które mogłyby doprowadzić do urazu czy przegrzania organizmu. Aktywność powinna być dostosowana do stanu i zaawansowania ciąży i samopoczucia ciężarnej. Należy ją natychmiast przerwać, jeśli brzuch robi się twardy, napięty, ciągnie lub boli. Jeśli nie istnieją przeciwwskazania do uprawiania sportu, nie należy z niego rezygnować. Wraz z odpowiednią pielęgnacją zewnętrzną wpływa on pozytywnie na kondycję coraz bardziej napiętej skóry brzucha.

Brzuch w ciąży – miesiąc po miesiącu

Lekarz bądź położna, badając brzuch w ciąży, sprawdza, jak zmienia się wysokość dna macicy. Stopniowo macica wypełnia coraz większą część jamy brzusznej, co wiąże się z takimi dolegliwościami, jak zaparcia czy duszność. Brzuch rośnie coraz intensywniej wraz z coraz wyższym umiejscowieniem dna macicy.

W 16. tygodniu ciąży dno macicy sięga 2 palce nad spojenie łonowe. W połowie 5. miesiąca, czyli około 20. tygodnia ciąży, dno macicy jest już na 2 palce pod pępkiem. Gwałtowny, widoczny wzrost brzucha często obserwują kobiety na przełomie 6. i 7. miesiąca ciąży, ponieważ wtedy dno macicy osiąga wysokość niewiele poniżej wyrostka mieczykowatego mostka, a tym samym macica wypełnia już dużą część jamy brzusznej. Około 36. tygodnia ciąży dno macicy osiąga wysokość łuku żebrowego, co zdecydowanie pogarsza wydolność oddechową ciężarnej i nasila dyskomfort np. po obfitym posiłku.

Pod koniec ciąży, czyli po 38. tygodniu ciąży, na mniej więcej 2 tygodnie przed rozwiązaniem kobieta powinna zauważyć, że jej brzuch nieco się obniżył. Wynika to z ułożenia dziecka, które przymierza się powoli do wyjścia na świat.

Brzuch ciążowy a ból

Ból nie jest dolegliwością bagatelizowaną w ciąży. Najczęściej pojawia się w podbrzuszu na skutek rozciągania więzadeł macicy, w czasie, kiedy brzuch najintensywniej rośnie. Jeśli jednak ból utrzymuje się zbyt długo i powoduje jakikolwiek dyskomfort, warto skonsultować ten objaw z lekarzem. Ból podbrzusza na początku ciąży i towarzyszące mu plamienia są objawem niepokojącym. Wymagają natychmiastowej konsultacji ginekologicznej.

Zobacz film: Typowe dolegliwości w ciąży. Źródło:36,6


Data aktualizacji: 01.03.2018,
Opublikowano: 01.03.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Bezpłatne szczepienia przeciwko HPV dla dzieci od 9. do 18. roku życia 

Resort zdrowia zdecydował się rozszerzyć grupę dzieci, która może skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko HPV. Preparat jest już  dostępny dla młodych ludzi między 9. a 18. rokiem życia. Co zrobić, aby nasza pociecha otrzymała preparat? 

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej