Brodawczak ludzki: objawy, leczenie i znaczenie w ciąży

Fot: nearforest / fotolia.com

Brodawki narządów płciowych i odbytu to objaw zakażenia wirusem HPV, czyli wirusem brodawczaka ludzkiego. Jeśli typ wirusa nie powoduje złośliwych zmian nowotworowych, nie jest przeszkodą dla kobiet planujących zajście w ciążę.

Wirus HPV manifestuje się przeważnie u kobiet. U mężczyzn brodawczak ludzki objawia się bardzo rzadko. Jednak mężczyźni są przeważnie nosicielami HPV i mogą zarażać nim kobiety. Jeśli wirus HPV spowoduje wystąpienie objawów u mężczyzny, brodawki mogą pojawić się na dłoniach i stopach (kurzajki), a także w okolicach odbytu i na penisie.

Objawy brodawczaka ludzkiego u kobiet

Objawy HPV mimo zarażenia wirusem mogą nie wystąpić, a organizm powinien w ciągu od pół roku do roku od kontaktu w brodawczakiem ludzkim zwalczyć intruza. Wirus HPV u osób z osłabioną odpornością daje objawy skórne i na błonach śluzowych. W zależności od typu może powodować wtedy niegroźne kłykciny kończyste, czyli brodawki płciowe, lub zmiany, które mogą przekształcić się w nowotwory złośliwe.

Brodawki płciowe, zwane też brodawkami wenerycznymi, są niegroźne, ale mogą krwawić, ponieważ są umiejscowione we wrażliwych miejscach – w okolicy odbytu i narządów płciowych. U kobiet często pojawiają się na wargach sromowych, w okolicy krocza i odbytu. Kłykciny kończyste to grudki i brodawki skórne. Mogą mieć różne kształty, a nieleczone i przerośnięte przybierają postać kalafiorowatych tworów, mogą też zajmować większą część tkanek i na nie naciekać.

Cechą brodawek wenerycznych wywołanych przez wirus brodawczaka ludzkiego jest to, że nie bolą, za to niekiedy mogą powodować swędzenie. Przeważnie mają kolor skóry i są lekko wypukłe lub płaskie, dlatego trudno samodzielnie stwierdzić ich obecność.

Objawy brodawczaka ludzkiego zależą w dużej mierze od typu wirusa, jakim doszło do zarażenia, np. typ wirusa HPV 2 objawia się kurzajkami na rękach, ale może też powodować brodawki płciowe. Za kłykciny kończyste odpowiedzialne są typy wirusa HPV 6, 11, 16 i 18. Współcześnie wiadomo o ponad 100 typach wirusa brodawczaka ludzkiego.

Objawy wirusa HPV mogą pojawiać się też w jamie ustnej, gardle i krtani. W tych miejscach mogą mieć postać brodawek o różnym kształcie i wielkości. Zmiany występują na języku, wargach, na błonie śluzowej gardła i krtani.

Najgroźniejsze, onkogenne typy HPV – 16, 18, 31 oraz 45 – powodują brodawki, które mają dużą szansę przekształcić się w zmiany rakowe. Dotyczy to wspomnianych już brodawek wywoływanych przez typy 16 i 18 w gardle, krtani i jamie ustnej oraz kłykcin kończystych wywołanych przez typy 31 i 45 w okolicy pochwy, na szyjce macicy i w okolicach odbytu.

Brodawczak u ciężarnych – postępowanie z HPV w ciąży

Badanie na HPV nie jest obowiązkowym badaniem dla kobiet planujących zajście w ciążę. Co więcej, obecność HPV nie ma większego znaczenia w przebiegu ciąży, zwykle też nie niesie żadnych konsekwencji dla dziecka. Wyjątkiem są potwierdzone zmiany rakowe wywołane przez HPV.

Jeśli kobieta wie, że ma brodawczaka ludzkiego, powinna zgłosić to lekarzowi prowadzącemu ciążę. Regularne badania i nadzór zmian w obrębie narządów płciowych pozwolą na szybką reakcję w wypadku, gdyby kłykciny kończyste zaczęły przekształcać się w nowotwór złośliwy. Szansa na „zezłośliwienie się” brodawek zależy od typu wirusa HPV.

Wirus HPV w ciąży nie wpływa na dziecko. Jest jednak niewielka szansa, że podczas porodu dziecko zostanie zarażone wirusem brodawczaka. Zazwyczaj organizm noworodka sam zwalczy wirusa, ale skutkiem zakażenia niekiedy mogą być brodawki w jamie ustnej malca, które należy usunąć laserowo.

Wskazaniem do wykonania testu na wirusa HPV jest nieprawidłowy wynik wymazu z pochwy pobranego podczas pierwszej wizyty u ginekologa prowadzącego ciążę.

Utrudnieniem w zajściu w ciąże i jej utrzymaniu może być natomiast leczony operacyjnie brodawczak szyjki macicy. Wynika to nie z samej obecności wirusa HPV, ale ze zrostów i blizn powstałych po zabiegu chirurgicznym czy użyciu lasera lub zastosowaniu krioterapii.

Wykrycie wirusa – kiedy wykonać test na HPV

Ginekolog badanie HPV powinien zlecić w dwóch przypadkach:

  • jeśli wyniki cytologii stwierdzają obecność wczesnych zmian patologicznych w nabłonku,
  • gdy zmiany w okolicach narządów płciowych obejmują pochwę lub szyjkę macicy i rosną.

Określenie typu brodawczaka ludzkiego pomaga wdrożyć odpowiednie leczenie, jeśli jest konieczne.

Leczenie wirusa HPV i profilaktyka

Leczenie wirusa brodawczaka ludzkiego zależy od tego, czy wirus powoduje zmiany rakowe, czy nie. Jeśli brodawczak ludzki objawia się wyłącznie kłykcinami kończystymi, w leczeniu używa się metod usuwania zmian skórnych, w tym chirurgicznej i laserowej lub wymrażania. Nie ma konieczności usuwania kłykcin kończystych pochwy czy okolic odbytu, jeśli brodawki narządów płciowych nie powiększają się ani nie bolą.

Inaczej jest w przypadku zmian nowotworowych wywołanych przez wirus HPV. Leczeniem brodawczaka ludzkiego, który wywołał raka, zajmuje się onkolog.

Wirusem brodawczaka ludzkiego HPV można się zarazić przez kontakt płciowy z osobą zarażoną. Do zarażenia może dojść także podczas seksu oralnego i analnego.

Aby uniknąć zarażenia brodawczakiem ludzkim, należy unikać przygodnych stosunków płciowych i ograniczyć liczbę partnerów seksualnych, a także używać mechanicznego zabezpieczenia podczas seksu (prezerwatywy). W ramach profilaktyki można się zaszczepić od wirusa HPV. Skuteczność szczepionki jest największa, jeśli poda się ją przed rozpoczęciem współżycia. Zwykle szczepi się dziewczynki wieku 11-12 lat.

Zobacz film: Ćwiczenia w czasie ciąży. Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 21.12.2017,
Opublikowano: 03.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej
Badania przed zajściem w ciążę - warto znacznie częściej kontrolować poziom glukozy

Prawidłowy poziomy cukru we krwi jest ważny już  chwili zajścia w ciążę, ponieważ chroni dziecko przed zaburzeniami rozwojowymi. Planując ciążę warto zatem znacznie częściej kontrolować poziom glukozy – przekonują eksperci.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży? Kiedy się pojawiają?

Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży to pytanie ważne dla kobiet ciężarnych. Monitorowanie ruchów dziecka w brzuchu jest bardzo istotne również w przypadku przenoszonej lub zagrożonej ciąży. W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży nie jest to konieczne, aczkolwiek większość ginekologów zaleca je jako działanie profilaktyczne.

Czytaj więcej
Zwolnienie lekarskie w ciąży – na jakich zasadach się odbywa?

Zwolnienie lekarskie w ciąży może być wystawione przez ginekologa lub innego specjalistę. Za czas, w którym kobieta nie pracuje, przysługuje jej zasiłek wynoszący 100% miesięcznego wynagrodzenia. Należy pamiętać, że istnieją wyraźne wskazania do zwolnienia lekarskiego w ciąży.

Czytaj więcej
Witaminy w ciąży – które warto brać?

W ciąży organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na witaminy i składniki odżywcze, ponieważ w ciele kobiety rozwija się nowy człowiek. Odpowiednio zbilansowana, zdrowa dieta pomaga dostarczyć do organizmu niezbędne składniki mineralne i witaminy, jednak w ciąży może to nie być wystarczające. Według specjalistów w ciąży bardzo duże znaczenie mają między innymi kwas foliowy, witaminy D, kwasy DHA i jod. Z tego artykułu dowiesz się, jakie witaminy w ciąży warto przyjmować.

Czytaj więcej
Dieta eliminacyjna matki karmiącej – na czym polega i jak ją stosować?

Dieta eliminacyjna polega na stopniowym usuwaniu poszczególnych produktów z jadłospisu. Zalecana jest kobietom karmiącym piersią w przypadku podejrzenia, że objawy uczuleniowe występujące u dziecka wynikają z jego nietolerancji pokarmów spożywanych przez matkę.

Czytaj więcej
Krew pępowinowa – czy warto ją pobierać? W jakich sytuacjach może pomóc?

Krew pępowinowa jest pobierana po narodzinach dziecka. Pozostaje w pępowinie i łożysku. Jest ceniona ze względu na bogactwo występujących w niej pierwotnych komórek macierzystych o bardzo dużych zdolnościach do dzielenia się i regeneracji. Może być przechowywana w banku krwi pępowinowej.

Czytaj więcej
BBC: szczepienia przeciwko COVID-19 nie powodują u kobiet niepłodności ani nie grożą poronieniem

Na temat szczepień przeciwko COVID-19 krąży w sieci wiele mitów i nieporozumień; najczęściej powtarzane są twierdzenia, że u kobiet mogą one powodować niepłodność, a w ciąży grożą poronieniem. Nie ma jednak badań sugerujących, że szczepionka przeciwko COVID-19 może gromadzić się w jajnikach, co grozi niepłodnością – stwierdza BBC News, powołując się na nowe badania.

Czytaj więcej