Ból brzucha u dziecka bez innych objawów – czym jest spowodowany?

MARHARYTA MARKO/getty images

Ból brzucha u dziecka bez innych objawów to tzw. ból czynnościowy. Mówi się o nim, gdy wyniki badań laboratoryjnych nie wykazują odchyleń od normy, a objawy nie ustępują. Przyczyną takich dolegliwości są zwykle czynniki psychogenne.

Bóle brzucha bez innych objawów są przypadkami trudnymi diagnostycznie, ponieważ nie manifestują się symptomami, które można uznać za swoiste. W takich sytuacjach podstawą do odnalezienia przyczyny jest szczegółowy wywiad rodzinny przeprowadzony z opiekunami małego pacjenta.

O czym świadczy ból brzucha u dziecka?

Odczuwanie przez dziecko bólu w jamie brzusznej wiąże się z szeregiem czynników, dlatego ważne jest prawidłowe rozpoznanie i jeśli zachodzi taka konieczność, wdrożenie leczenia. Większość bólów w tej okolicy ma z reguły charakter czynnościowy, co jest znacznym utrudnieniem diagnostycznym, ponieważ wyniki badań nie odbiegają od normy. Ciężko zatem odnaleźć przyczynę problemu, która wywołuje dyskomfort i obniża jakość życia dziecka.

Ból brzucha jest niekiedy sygnałem, że w jamie brzusznej może dziać się coś niepokojącego. Wówczas dolegliwościom towarzyszą inne symptomy:

  • gorączka,
  • znaczna utrata masy ciała,
  • wymioty,
  •  biegunka,
  • wzdęcia,
  • postępujące osłabienie,
  • senność i apatia.

Takimi objawami manifestuje się wiele poważnych chorób przewodu pokarmowego, których nie wolno lekceważyć. Jest to m.in. zapalenie wyrostka robaczkowego, refluks, wrzody oraz stany zapalne jelit.

Zaparcia nawykowe przyczyną skąpoobjawowych bólów brzucha

Zaparcia nawykowe, określane jako niemożność normalnego wypróżnienia się, są bardzo częstym zjawiskiem wśród najmłodszych. Źródłem tej przypadłości są na ogół błędy żywieniowe, ale równie dobrze może być ona efektem stresu lub nieprawidłowości w budowie anatomicznej. Zaparcia nie są co prawda przyczyną bólu brzucha bez innych objawów, ale ich symptomy są na tyle skąpe, że czasem trudno je prawidłowo sklasyfikować.

Mechanizm zaparć nawykowych polega na celowym lub niezamierzonym gromadzeniu się stolca. Perystaltyka jelit jest wtedy osłabiona, ponieważ zmniejsza się ciśnienie we wnętrzu przewodu pokarmowego. W efekcie brzuch staje się twardy, wzdęty i obolały. Zaparcia i uczucie ciężkości uniemożliwiają dziecku spożywanie posiłków. Ograniczają także jego codzienną aktywność.

Dzieciom z zaparciami nawykowymi może pomóc zmiana stylu żywieniowego. Powinny jeść produkty lekkostrawne, które pobudzają jelita do pracy i nie zalegają długo w żołądku. Konieczna jest także stała podaż płynów oraz ćwiczenia rozluźniające, które ułatwią wypróżnianie. Ostatecznie można sięgnąć po leki łagodnie przeczyszczające lub lewatywę.

Ból brzucha u dziecka bez innych objawów spowodowany stresem

Częstą przyczyną bólów brzucha u dzieci bez innych symptomów towarzyszących są czynniki psychogenne. Stres i powstałe w wyniku tego napięcie może się bowiem manifestować szeregiem objawów somatycznych, także dolegliwościami ze strony przewodu pokarmowego. Najmłodsi często „zajadają” emocje, więc ból bywa wynikiem przejedzenia, a nie poważnej choroby. Jeśli dziecko je łapczywie i nie robi przerw między kęsami, to znaczy, że może być czymś zmartwione i tym są spowodowane jego napady głodu.

W rozwiązaniu sytuacji stresowych może pomóc psycholog, ale bardzo ważne jest także wsparcie rodziców. Powinni oni dużo rozmawiać z dzieckiem i dać mu do zrozumienia, że może się zwrócić do nich z każdym problemem. Istotnym elementem jest również celebrowanie posiłków. To uświadomi dziecku, że należy jeść wolno i bez pośpiechu.

Bólem brzucha po posiłku objawia się często alergia pokarmowa. Jeżeli dziecko jest uczuleniowcem, rodzice powinni zdecydować się na przeprowadzenie testów alergicznych.

Jak się diagnozuje ból brzucha bez innych objawów?

Podstawą do diagnostyki jest przede wszystkim szczegółowy wywiad rodzinny. Zlecenie wykonania konkretnych badań jest uwarunkowane odpowiedziami opiekunów na zadawane pytania. Kluczowy jest wynik ultrasonografii jamy brzusznej, ponieważ bardziej inwazyjne badania, np. gastroskopię przeprowadza się tylko w uzasadnionych przypadkach. Do takich zabiegów potrzeba anestezjologa, ponieważ wykonuje się go w znieczuleniu ogólnym.

Leczenie bólów brzucha u dzieci bez innych objawów

Leczenie bólu brzucha u dziecka jest przyczynowe. Jeśli mamy do czynienia z alergią pokarmową, warto na stałe wyeliminować alergen z jadłospisu chorego i zastąpić go innym, mniej uczulającym posiłkiem.

Gdy dziecko jest zestresowane, można poprosić o pomoc specjalistę. Pomoże on w odnalezieniu technik relaksacyjnych, które sprawią, że mały pacjent rozluźni się i zapomni o kłopotach.

Na bóle brzucha bez innych objawów będą skuteczne napary ziołowe oraz łagodne leki rozkurczające. Kupuje się je w aptekach i sklepach zielarskich. Mają postać tabletek, syropów lub herbatek do zaparzania. Ich koszt nie jest wysoki. Cena zależy od postaci preparatu i nazwy producenta.

Bibliografia:

1. P. Albrecht, M. Kotowska, Nawracające bóle brzucha u dzieci – co z nimi począć?, [w:] „Pediatria po Dyplomie” 2013, 17(1), s. 38–46.

Zobacz film: O czym może świadczyć ból brzucha?

źródło: Dzień dobry TVN

Data aktualizacji: 31.07.2020,
Opublikowano: 02.08.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Szczepienia przeciwko HPV. Jak z nich skorzystać? 

Już pierwszego czerwca wystartują ogólnopolskie i bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV. Są one skierowane przede wszystkim do chłopców i dziewczynek wieku 12-13 lat. Jak z nich skorzystać? Czy trzeba się zapisywać? 

Czytaj więcej
Opieka pediatryczna online – o każdej porze dnia i nocy możesz skontaktować się z lekarzem pediatrą

Kiedy dziecko choruje, rodzic chce zrobić wszystko, aby jak najszybciej ulżyć maluchowi. Niestety umówienie i dostanie się do lekarza na wizytę w przychodni – zwłaszcza w okresie wzmożonej zachorowalności – bywa trudne. W takich sytuacjach doskonale sprawdzą się rozwiązania oferowane przez platformy telemedyczne, takie jak np. Med24. Jak to działa w praktyce i dlaczego warto skorzystać z usług telemedycznych?

Czytaj więcej