Błony płodowe – owodnia, omocznia, kosmówka. Jaką pełnią funkcję?

Fot. Jose Luis Pelaez Inc / Getty Images

Błony płodowe człowieka to struktury, które otaczają rozwijający się w macicy płód. Pełnią funkcję ochronną przed obrażeniami mechanicznymi i innymi czynnikami zewnętrznymi oraz magazynują produkty przemiany materii. Błony płodowe tworzą pęcherz płodowy. Jego pęknięcie jest jednym z sygnałów rozpoczynającego się porodu.

Błony płodowe składają się z owodni, omoczni i kosmówki. Wszystkie struktury tworzą razem pęcherz płodowy – szczelny worek, który otacza zarodek. Jest on wypełniony wodami płodowymi (płynem owodniowym), które stanowią środowisko dla rozwijającego się płodu, zapewniają mu swobodę ruchów i biorą udział w wymianie substancji odżywczych. W ich skład wchodzą hormony, białka, tłuszcze i komórki nabłonka płodu. Ilość płynu owodniowego zwiększa się wraz z rozwojem ciąży.

Polecamy: Jak wygląda krążenie płodowe?

Błony płodowe i ich funkcje

Błony płodowe to: owodnia, omocznia i kosmówka, które otaczają jajo płodowe. Razem stanowią pęcherz płodowy wypełniony płynem owodniowym. Tworzą się z listków pozazarodkowych zygoty – komórki, która powstała po połączeniu się żeńskiej i męskiej gamety. Funkcje błon płodowych to ochrona rozwijającego się płodu przed urazami i szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych i amortyzacja wstrząsów, które powstają podczas poruszania się i zmieniania pozycji ciała przez ciężarną.

Błony płodowe człowieka magazynują także zbędne produkty przemiany metabolizmu i biorą udział w tworzeniu się łożyska, dzięki czemu pośredniczą w wymianie substancji odżywczych między płodem a matką. Wypełniają je wody płodowe, które stanowią środowisko życia dla rozwijającego się w macicy dziecka. Otaczają one płód, zapewniają stałą temperaturę, chronią przed urazami, hałasem i wysychaniem oraz umożliwiają poruszanie się, dzięki czemu mięśnie i układ szkieletowy rozwijają się prawidłowo. Dodatkowo wspomagają dojrzewanie płuc, a ich połykanie pozwala ćwiczyć ruchy klatki piersiowej i odruch ssania. W warunkach fizjologicznych, kiedy błony płodowe pękają pod wpływem skurczów macicy, a płyn owodniowy wydostaje się na zewnątrz, rozpoczyna się akcja porodowa.

Polecamy: Zbliża się poród. Jak rozpoznać bóle porodowe?

Czy warto pobierać krew pępowinową? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Krew pępowinowa - czy warto ją pobierać? W jakich sytuacjach może pomóc? Źródło: 36,6

Co to jest owodnia?

Owodnia to błona płodowa, która tworzy się z ektodermy i mezodermy – zewnętrznej i środkowej warstwy komórek zarodka, z których na późniejszych etapach rozwoju wewnątrzmacicznego dziecka powstają układ nerwowy, narządy zmysłów i narządy moczowe. Wyróżnia się owodnie pokrywające:

  • pęcherz płodowy,
  • sznur pępowinowy,
  • łożysko.

Ta błona płodowa jest przezroczysta i cienka, ale jednocześnie mocna i wytrzymała, ponieważ jednym z zadań owodni jest ochrona płynu owodniowego, który wypełnia jej jamę. Jego objętość na początku ciąży jest mała, jednak do 36 tygodnia ciąży systematycznie wzrasta. Owodnia pełni funkcję ochronną – zabezpiecza płód przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, nadmiarem bodźców (np. hałasem) i amortyzuje wstrząsy. Stanowi także barierę przed drobnoustrojami znajdującymi się w pochwie.

Co to jest omocznia?

Omocznia to błona płodowa, która znajduje się pomiędzy owodnią a kosmówką. Powstaje około 16 dnia rozwoju zarodkowego z komórek endodermy i mezodermy. Jej funkcją jest gromadzenie zbędnych produktów przemiany materii. Około 5 tygodnia po zapłodnieniu w jej ścianach powstają wyspy krwiotwórcze, które przekształcają się w naczynia krwionośne należące do sznura pępowiny. Omocznia zanika w miarę rozwoju pęcherza moczowego u płodu.

Polecamy: Macica: budowa, położenie, pozycja i funkcje, macica powiększona

Co to jest kosmówka?

Kosmówka to błona płodowa, która położona jest najbardziej na zewnątrz pęcherza płodowego. Znajduje się pomiędzy omocznią a błoną śluzową macicy. Na jej powierzchni występują liczne kosmki, które uczestniczą w wykształcaniu się łożyska. Dzieli się na:

  • kosmówkę gładką – skierowaną w stronę płodu,
  • kosmówkę kosmatą – skierowaną w stronę błony śluzowej macicy.

Kosmówka jest silnie ukrwiona. Jej naczynia krwionośne łączą się w macicą. Ważną funkcję pełni kosmówka w ciąży. Od momentu zapłodnienia wytwarza gonadotropinę kosmówkową – hormon, który jest niezbędny do utrzymania ciąży. Między 12 a 16 tygodniem ciąży rozrasta się i wraz z rozpulchnioną śluzówką macicy (błoną doczesną) tworzy łożysko.

Duże zagrożenie dla ciąży stanowi odklejenie się kosmówki, które jest tożsame z odklejeniem się łożyska. Może ono prowadzić do niedotlenienia i obumarcia płodu, a także powikłań u ciężarnej. Jego objawem jest silne krwawienie z dróg rodnych i ból. Stan ten wymaga hospitalizacji.

Zapalenie błon płodowych

Zapalenie błon płodowych to stan zapalny, który obejmuje owodnię i kosmówkę. Przyczyną jego pojawienia się jest zakażenie drobnoustrojami, najczęściej bakteriami z rodziny Ureaplasma, Mycoplasma, E.coli lub Streptococcus, które rozwija się w pochwie, a następnie przenosi do macicy. Infekcja może być także wynikiem kiły, różyczki i opryszczki narządów rodnych. Zapalenie błon płodowych może prowadzić do przedwczesnego porodu, niedotlenienia płodu i mózgowego porażenia dziecięcego. W przypadku jego wystąpienia konieczna jest antybiotykoterapia.

Data aktualizacji: 19.03.2019,
Opublikowano: 19.03.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej
Badania przed zajściem w ciążę - warto znacznie częściej kontrolować poziom glukozy

Prawidłowy poziomy cukru we krwi jest ważny już  chwili zajścia w ciążę, ponieważ chroni dziecko przed zaburzeniami rozwojowymi. Planując ciążę warto zatem znacznie częściej kontrolować poziom glukozy – przekonują eksperci.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży? Kiedy się pojawiają?

Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży to pytanie ważne dla kobiet ciężarnych. Monitorowanie ruchów dziecka w brzuchu jest bardzo istotne również w przypadku przenoszonej lub zagrożonej ciąży. W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży nie jest to konieczne, aczkolwiek większość ginekologów zaleca je jako działanie profilaktyczne.

Czytaj więcej
Zwolnienie lekarskie w ciąży – na jakich zasadach się odbywa?

Zwolnienie lekarskie w ciąży może być wystawione przez ginekologa lub innego specjalistę. Za czas, w którym kobieta nie pracuje, przysługuje jej zasiłek wynoszący 100% miesięcznego wynagrodzenia. Należy pamiętać, że istnieją wyraźne wskazania do zwolnienia lekarskiego w ciąży.

Czytaj więcej
Witaminy w ciąży – które warto brać?

W ciąży organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na witaminy i składniki odżywcze, ponieważ w ciele kobiety rozwija się nowy człowiek. Odpowiednio zbilansowana, zdrowa dieta pomaga dostarczyć do organizmu niezbędne składniki mineralne i witaminy, jednak w ciąży może to nie być wystarczające. Według specjalistów w ciąży bardzo duże znaczenie mają między innymi kwas foliowy, witaminy D, kwasy DHA i jod. Z tego artykułu dowiesz się, jakie witaminy w ciąży warto przyjmować.

Czytaj więcej
Dieta eliminacyjna matki karmiącej – na czym polega i jak ją stosować?

Dieta eliminacyjna polega na stopniowym usuwaniu poszczególnych produktów z jadłospisu. Zalecana jest kobietom karmiącym piersią w przypadku podejrzenia, że objawy uczuleniowe występujące u dziecka wynikają z jego nietolerancji pokarmów spożywanych przez matkę.

Czytaj więcej
Krew pępowinowa – czy warto ją pobierać? W jakich sytuacjach może pomóc?

Krew pępowinowa jest pobierana po narodzinach dziecka. Pozostaje w pępowinie i łożysku. Jest ceniona ze względu na bogactwo występujących w niej pierwotnych komórek macierzystych o bardzo dużych zdolnościach do dzielenia się i regeneracji. Może być przechowywana w banku krwi pępowinowej.

Czytaj więcej
BBC: szczepienia przeciwko COVID-19 nie powodują u kobiet niepłodności ani nie grożą poronieniem

Na temat szczepień przeciwko COVID-19 krąży w sieci wiele mitów i nieporozumień; najczęściej powtarzane są twierdzenia, że u kobiet mogą one powodować niepłodność, a w ciąży grożą poronieniem. Nie ma jednak badań sugerujących, że szczepionka przeciwko COVID-19 może gromadzić się w jajnikach, co grozi niepłodnością – stwierdza BBC News, powołując się na nowe badania.

Czytaj więcej