Biopsja wątroby – jakie są wskazania do jej wykonania? Jak wygląda zabieg?

Fot: sector_2010 / stock.adobe.com

Biopsję wątroby przeprowadza się w celu zdiagnozowania chorób dotykających wątrobę oraz w trakcie ich leczenia – aby ocenić jego postępy. Zabieg jest relatywnie bezpieczny, jednak jak każdy niesie ze sobą ryzyko powikłań.

Biopsja wątroby często wywołuje duży lęk, a oczekiwanie na jej wyniki bywa bardzo stresujące. Warto pamiętać, że badanie wykonuje się w przypadku podejrzenia chorób, które niekoniecznie występują. Choć może ona dawać groźne powikłania, to zdarza się to bardzo rzadko i nie trzeba się jej obawiać.

Co to jest biopsja wątroby?

Biopsja wątroby to zabieg polegający na pobraniu wycinka z tego narządu, który następnie poddawany jest badaniu histopatologicznemu. Pozwala ona na wykrycie oraz monitorowanie zmian chorobowych.

Biopsja wątroby – kiedy się ją wykonuje? Wskazania do zabiegu

Biopsję wątroby wykonuje się z wielu przyczyn, jeżeli zachodzi podejrzenie, że doszło do choroby tego narządu. Wskazania do jej przeprowadzenia to między innymi:

  • guzy lub inne podejrzane zmiany widoczne podczas badania USG, RTG lub tomografii komputerowej,
  • podniesione markery nowotworowe dla wątroby,
  • zatrucia toksynami – na przykład grzybami,
  • powiększenie wątroby niewiadomego pochodzenia,
  • przewlekła gorączka niewiadomego pochodzenia,
  • uszkodzenia i choroby wątroby,
  • choroby dające powikłania wątrobowe,
  • zwiększona aktywność aminotransferaz.

Biopsja wątroby – jak przygotować się do zabiegu?

Przygotowując się do biopsji wątroby, należy przestrzegać zaleceń lekarza, aby zminimalizować ryzyko groźnych powikłań. Przede wszystkim należy odstawić niektóre leki na określoną ilość czasu przed zabiegiem:

  • leki przeciwpłytkowe (7–10 dni),
  • leki z grupy doustnych antagonistów witaminy K (5 dni),
  • heparynę drobnocząsteczkową (12–24 godziny),
  • rywaroksaban (12–24 godziny),
  • dabigatran (24–48 godzin).

Biopsja wątroby zawsze musi być poprzedzona badaniem USG, które umożliwia dokładną lokalizację zmiany. W dniu zabiegu należy być na czczo. Powinno się też pamiętać o poinformowaniu lekarza o wszystkich przewlekłych dolegliwościach i przyjmowanych lekach.

Biopsja wątroby – jak wygląda zabieg?

Biopsja wątroby jest przeprowadzana w szpitalu, pod miejscowym znieczuleniem i często przy zastosowaniu leków uspokajających. Osoba poddawana zabiegowi leży na plecach, a do narządu wprowadzana jest igła, która pobiera komórki (biopsja cienkoigłowa) lub fragmenty tkanek (biopsja gruboigłowa). Po uzyskaniu materiału do badania zakłada się opatrunek uciskowy. Cały zabieg trwa około 20 minut, jednak po nim należy pozostać w nieruchomej pozycji leżącej przez co najmniej 3 godziny.

Biopsja wątroby – zalecania po zabiegu. Ile dni trzeba zostać w szpitalu?

Po biopsji wątroby należy leżeć nieruchomo przez kilka godzin. W tym czasie stan osoby po zabiegu jest regularnie monitorowany. Jeżeli nie dojdzie do żadnych powikłań, w szpitalu najczęściej zostaje się na 2–3 dni.

Po biopsji wątroby należy unikać nadmiernego wysiłku przez kilka tygodni. Przez kolejne dwie doby nie powinno się brać leków przeciwzakrzepowych. Po zabiegu należy też jak najwięcej wypoczywać – zwolnienie lekarskie jest najczęściej wystawiane na 10–14 dni.

Jakie powikłania może dać biopsja wątroby?

Biopsja wątroby może wywoływać różne groźne powikłania, mogących doprowadzić do zgonu, dlatego wykonuje się ją tylko wtedy, jeśli jest konieczna (istnieją inne badania umożliwiające ocenę stanu tego narządu). Najczęściej na skutek zabiegu dochodzi do bólu brzucha lub prawego barku oraz powstawania małych, niewymagających interwencji krwiaków. W rzadkich wypadkach może jednak dojść do:

  • krwawień i krwotoków,
  • dużych krwiaków,
  • odmy opłucnej,
  • uszkodzenia innych narządów,
  • sepsy,
  • ropnia podprzeponowego,
  • zapalenia otrzewnej,
  • wewnątrzwątrobowej przetoki tętniczo-żylnej.

Większość powikłań pojawia się do 2 godzin po wykonaniu zabiegu, a prawie wszystkie do 48 godzin, a więc jeszcze podczas opieki lekarskiej, co umożliwia szybką reakcję.

Biopsja wątroby – przeciwwskazania

Nie u wszystkich można wykonać biopsję wątroby. Przeciwwskazaniami do tego zabiegu są:

  • brak współpracy ze strony chorego,
  • liczba płytek krwi < 60 000/mm3,
  • wskaźnik INR większy niż 1,5 lub przedłużony czas protrombinowy o więcej niż 4 sekundy,
  • wodobrzusze,
  • brak możliwości przetoczenia krwi,
  • brak stłumienia wątrobowego w rzucie wątroby,
  • poszerzenie wewnątrzwątrobowych przewodów żółciowych,
  • bakteryjne zapalenie dróg żółciowych,
  • zmiany ropne skóry w przewidywanym miejscu wkłucia igły biopsyjnej.

Biopsja wątroby – wyniki

Na wyniki biopsji wątroby czeka się do 2 tygodni. Prezentowane są one w skali 0–4, gdzie 0 oznacza brak zmian chorobowych, a 4 – bardzo zły stan wątroby (marskość, martwicę lub silny i rozległy stan zapalny).

Biblilografia:

Hartleb M., Habior A., Cichoż-Lach H., i in., Znaczenie biopsji wątroby w praktyce klinicznej: rekomendacje Sekcji Hepatologicznej Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, „Medycyna po Dyplomie”, 5, 2014.

Zobacz film: Budowa wątroby. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 13.12.2017,
Opublikowano: 29.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Czy testom w kierunku COVID-19 można ufać? 

Część pierwsza rozmowy z prof. Tomaszem Wielkoszyńskim – lekarzem, specjalistą diagnostyki laboratoryjnej, uczestniczącym od ponad dekady w krajowych oraz międzynarodowych projektach badawczych z zakresu diagnostyki laboratoryjnej, obecnie zajmującym się również diagnostyką serologiczną COVID-19.

Czytaj więcej
Testy kontrolne na COVID-19. Rusza 145 mobilnych punktów

Ministerstwo Zdrowia uruchomiło testy kontrolne na koronowirusa. Są one przeznaczone dla wszystkich osób, które przebywają obecnie na kwarantannie. 

Czytaj więcej
#Wezsiezbadaj - dlaczego profilaktyka jest tak ważna?

Nie od dziś wiadomo, że wczesne wykrycie choroby znacznie zwiększa szanse na jej całkowite wyleczenie. Niestety wiele osób unika badań profilaktycznych i trafia do lekarza zbyt późno. O jakich badania trzeba pamiętać?

Czytaj więcej
Przeciwciała monoklonalne – czym są i jak je wykorzystać?

Przeciwciała monoklonalne (ang. Monocloncal antibodies) są zdobyczą nowoczesnej biotechnologii. Białka monoklonalne produkowane są z takiej samej linii komórkowej – limfocytów B. Oznacza to, że cała ich populacja jest dokładnie taka sama i wiąże się tak samo mocno z tymi samymi antygenami.

Czytaj więcej
Czym jest test ROMA? Interpretacja wyników i wskazania do badania

Test ROMA to algorytm służący do diagnozowania raka jajnika. Badanie opiera się na oznaczeniu dwóch markerów – CA 125 i HE4, po uwzględnieniu statusu menopauzalnego pacjentki. Skojarzone oznaczenie HE4 i Ca 125 posiada parametry diagnostyczne lepsze niż oba wyniki interpretowane pojedynczo.

Czytaj więcej
Transferyna: co oznacza niski lub podwyższony poziom w badaniu?

Transferyna jest jednym ze wskaźników pozwalających na dokładną diagnostykę niedokrwistości, choć jej niedobór może wynikać również np. z niedożywienia czy uogólnionych zakażeń. Norma transferyny jest taka sama dla obu płci.

Czytaj więcej
Eutyreoza: czy prawidłowe wyniki badań mogą towarzyszyć chorobie?

Eutyreoza zdarza się w przebiegu niektórych chorób tarczycy, niezaburzających jej struktury i funkcji. Najczęściej są to zmiany wykrywane przypadkowo w badaniu USG. Warto potwierdzić je biopsją cienkoigłową.

Czytaj więcej
Czym są monocyty? Monocyty u dziecka, we krwi, norma

Monocyty, nazywane także fagocytami, to komórki żerne. Ich zadaniem jest pochłanianie bakterii oraz obumarłych tkanek, a także produkcja interferonu, który hamuje namnażanie wirusów. Powstają w szpiku kostnym, a ich niewłaściwe wartości mogą wskazywać na nowotwór lub choroby jelit. 

Czytaj więcej
Jakie badania należy wykonać, aby zdiagnozować stan zdrowia?

Jakie badania pozwalają na podstawową ocenę stanu zdrowia? Jak często należy je wykonywać? Morfologia krwi, poziom cholesterolu, OB oraz badanie ogólne moczu możemy zrobić bezpłatnie w naszej przychodni. Warto takie badania przeprowadzać raz do roku.

Czytaj więcej
Konizacja szyjki macicy – wskazania, przebieg zabiegu, gojenie i rekonwalescencja

Konizacja szyjki macicy to zabieg ginekologiczno-leczniczy. Jest zalecany u kobiet, których wyniki cytologii są nieprawidłowe. Okres rekonwalescencji trwa około 4 tygodnie. W tym czasie pacjentka powinna szczególnie zadbać o higienę i powstrzymać się od współżycia.

Czytaj więcej