Bezpieczne święta - gdzie szukać pomocy medycznej, jak udzielić pierwszej pomocy w nagłym wypadku?

Fot.: Pawel / stock.adobe.com

Problemy ze zdrowiem mogą się pojawić nagle, również w czasie świąt. Kiedy pomocy szukać w przychodni nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, a kiedy dzwonić po pogotowie? Jak samemu udzielić pierwszej pomocy?

Święta Bożego Narodzenia to czas wolny od pracy, także dla osób pracujących w przychodniach POZ. W nocy i w dni ustawowo wolne od pracy ich rolę przejmują przychodnie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

Jeśli nagle zachorujesz lub stan twojego zdrowia się pogorszy, możesz się udać po pomoc do dowolnego punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Pamiętaj, że nie obowiązuje rejonizacja

Przychodnie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej przyjmują w godzinach od 18:00 do 8:00 dnia następnego oraz całodobowo w dni ustawowo wolne od pracy.

Czytaj też:

Ryzyko zawału wzrasta w Wigilię. Jak rozpoznać zawał serca?

Kiedy korzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

Do najbliższego punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej udaj się, jeśli źle się poczujesz (lub źle poczuje się twoje dziecko) i istnieje obawa, że stan zdrowia pogorszy się do następnego dnia. W uzasadnionych medycznie przypadkach lekarz może zdecydować się na wizytę domową.

Od 20 listopada 2020 lekarz, który udziela świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej jest uprawniony do wystawienia zlecenia na testy na koronawirusa.

Uwaga, pomocy w punktach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej szukaj wyłącznie w sytuacji, kiedy nie ma zagrożenia życia. Jeśli występują groźne objawy, np. duszność, objawy zawału, udaru, utrata przytomności - dzwoń na pogotowie ratunkowe - numer 999 lub na numer alarmowy 112.

Punkty nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej - adresy

Najbliższy punkt nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej znajdziesz na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia. Po wybraniu swojego województwa zobaczysz, gdzie skorzystasz z pomocy najbliżej swojego miejsca zamieszkania.

Pierwsza pomoc w nagłych dolegliwościach i wypadkach

Ość w gardle

To kolejny najpopularniejszy problem związany z okresem świąt. Pamiętajmy, że ości w gardle w żadnym wypadku nie wolno zagryzać chlebem. Może to spowodować jedynie "przepchnięcie" jej dalej, do przełyku. Kiedy ość jest duża może dojść do przebicia aorty, a wtedy grozi nam wykrwawienie lub zadławienie i uduszenie krwią. Ość w gardle można wyjąć pęsetą (jeśli jest widoczna) albo udać się do lekarza. Czym grozi zbagatelizowanie problemu? Więcej: Jak poradzić sobie z ością w gardle?

Rany i krwotoki

W kuchni łatwo się skaleczyć. Należy pamiętać, że ranę należy przemyć wodą, a następnie unieść kończynę do góry i założyć opatrunek uciskowy. Gdy opatrunek nasiąka krwią, dokłada się świeże gaziki, nie zdejmując starych i nie zwalniając ucisku. Podczas silnego krwotoku trzeba zastosować dodatkowo ucisk na tętnicy powyżej miejsca krwawienia. Jeśli w ranie znajduje się jakieś ciało obce należy je pozostawić. Usunie je dopiero lekarz.

W przypadku odciętego palca należy jak najszybciej zgłosić się na izbę przyjęć wraz z odciętą kończyną. Lekarze w takim przypadku będą próbować uratować palec poprzez przyszycie go.

Z filmu dowiecie się, jak udzielać pierwszej pomocy przy skaleczeniach:

Zobacz film: Pierwsza pomoc przy skaleczeniach. Źródło: Dzień Dobry TVN

Oparzenia

W przypadku oparzenia miejsce należy schłodzić zimną wodą. Od rozległości oparzonego obszaru zależy, czy powinniśmy zgłosić się do lekarza, czy nie. Więcej o pierwszej pomocy przy oparzeniach na filmie:

Zobacz film: Oparzenia - pierwsza pomoc. Źródło: Dzień Dobry TVN

Resuscytacja krążeniowo-oddechowa

Ofiarę układa się na wznak na twardym podłożu. Wykonuje się masaż serca, polegający na uciskaniu klatki piersiowej w 2/3 długości mostka na głębokość 5-6 cm (4-5 w przypadku dzieci) z częstotliwością 100-120 razy na minutę. Po 30 uciskach należy wykonać 2 oddechy ratownicze (wtłoczyć powietrze do płuc poszkodowanego metodą usta-usta lub usta-nos) i powrócić do masażu serca.

Jak pomóc dziecku, u którego wystąpiły zaburzenia oddychania? Zobacz wideo:

Zobacz film: Pierwsza pomoc przy zaburzeniu oddychania u dziecka. Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 23.12.2020,
Opublikowano: 25.12.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Bezpieczne święta. Jak sobie pomóc i gdzie szukać pomocy?

Święta to czas beztroski i spotkań z rodziną. Niestety większość z nas siedząc przy suto zastawionym stole zjada za dużo. Brak umiaru to najprostsza droga do problemów z układem pokarmowy. Jak sobie z nimi poradzić i gdzie szukać pomocy na wypadek poważniejszych problemów ze zdrowiem?

Czytaj więcej
Wytyczne resuscytacji noworodka po porodzie. Na czym polegają?

Przyjście na świat dziecka w rzadkich przypadkach wiąże się z koniecznością podjęcia u niego czynności resuscytacyjnych. Resuscytacja ma na celu przywrócenie oddechu oraz krążenia, natomiast reanimacja – powrót czynności życiowych wraz ze świadomością.

Czytaj więcej
Jakie są domowe sposoby na odparzenia u osób dorosłych?

Domowe sposoby na odparzenia wiążą się w dużym stopniu z realizacją prozdrowotnego stylu życia, w tym redukcji nadmiernej masy ciała i dbałości o higienę osobistą. W leczeniu i zapobieganiu dolegliwości pomocne okażą się maści z alantoiną, sukralfatem, solami miedzi i cynku.

Czytaj więcej
Pierwsza pomoc przy oparzeniach termicznych. Stopnie i leczenie oparzeń termicznych

Oparzenia termiczne nie należą do rzadkości. Mogą być spowodowane przez ogień, wrzątek, parę wodną lub rozgrzaną powierzchnię. Ze względu na głębokość obrażeń oparzenia kwalifikuje się według czterostopniowej skali.

Czytaj więcej
Coraz częściej dochodzi do zatrucia paracetamolem – dlaczego?

Paracetamol to jeden z najczęściej stosowanych leków przeciwbólowych oraz przeciwgorączkowych. Mimo że jest powszechnie dostępny i można go kupić bez recepty, to może być też niebezpieczny. Badacze informują, że coraz częściej dochodzi zatruć paracetamolem. Dlaczego tak się dzieje?

Czytaj więcej
Stłuczenie żeber - powikłania. Jakie są metody leczenia?

Stłuczenie żeber zwykle jest wynikiem przemocy fizycznej, wypadku komunikacyjnego czy upadku. Dominującymi powikłaniami urazu są miejscowy ból i krwiaki podskórne. Inne skutki zależą od siły i lokalizacji uderzenia klatki piersiowej. Stłuczenie żeber wymaga kontroli lekarskiej i leczenia.

Czytaj więcej
Leczenie odleżyn – preparaty i wskazówki postępowania z chorym

Leczenie odleżyn wymaga współpracy zespołu złożonego z lekarza, pielęgniarki, fizjoterapeuty, dietetyka, farmaceuty. W łagodzeniu zmian używa się preparatów wykonanych z półprzepuszczalnych błon, hydrokoloidów, hydrożeli czy alginianów.

Czytaj więcej
Oparzenie 3 stopnia – pierwsza pomoc, leczenie i charakterystyczne objawy

Oparzenie trzeciego stopnia to jego najcięższy rodzaj. Jego konsekwencją jest utrata czynności biologicznej skóry, zachwianie równowagi wodno-elektrolitowej i procesu termoregulacji. Leczenie jest determinowane rozległością, głębokością i umiejscowieniem oparzenia. Należy również ustalić źródło i czas działania czynnika parzącego.

Czytaj więcej
Hipotermia - przyczyny i objawy. Jak postępować w przypadku hipotermii?

Hipotermia następuje, jeśli wewnętrzna temperatura ciała zacznie spadać poniżej 35°C, czyli niezbędnego minimum fizjologicznego Na objawy hipotermii najbardziej narażone są osoby przebywające przez dłuższy czas w niskiej temperaturze, bez odpowiedniego zabezpieczenia termicznego.

Czytaj więcej
Kleszcz u dziecka? Bez paniki. Sprawdź, jak go usunąć i na jakie objawy zwrócić uwagę?

Kleszcz u dziecka nie jest niczym nadzwyczajnym, ani groźniejszym od kleszcza u osoby dorosłej. Kleszcza można usunąć samodzielnie i przez kilka tygodni obserwować, czy u dziecka nie pojawiają się niepokojące objawy mogące świadczyć o chorobie odkleszczowej. 

Czytaj więcej