Czym jest otyłość?
Otyłość to nadmierne i patologiczne nagromadzenie tkanki tłuszczowej w organizmie. Stan ten może być niebezpieczny nie tylko dla naszego zdrowia (zarówno fizycznego, jak i psychicznego), lecz także dla życia. Aby móc rozróżnić otyłość od nadwagi, sprawdza się BMI, czyli body mass index. W medycynie uważa się, że otyłość można uznać już za chorobę. W jaki sposób można z nią walczyć? Jedną z metod jest założenie w żołądku Balona Ordera.
Przeczytaj też: Otyłość pierwotna i wtórna – przyczyny, objawy, skutki i leczenie otyłości
Balon Orbera – kto może mieć założony balon w żołądku?
Pacjentów do balona Orbera kwalifikujemy w ten sposób, że są to pacjenci, którzy nie mają innych obciążeń, którzy nie mają chorób współistniejących i których otyłość znajduje się w tak zwanym drugim stopniu otyłości klinicznej, czyli w sytuacji, kiedy mają BMI w granicach między 28 a 35 – tłumaczy profesor Maciej Kielar.
Jak wygląda zabieg założenia balona do żołądka?
Zabieg wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Tego typu operacja trwa przeważnie nie dłużej niż 30 minut. Jak wygląda kolejny etap po wprowadzeniu pacjenta w stan znieczulenia? Następnie lekarz wykonuje gastroskopię zwiadowczą. Podczas tego badania ocenia się kondycję przełyku, żołądka, a także dwunastnicy. Chodzi też o sprawdzenie czy na tych poziomach układu pokarmowego nie znajdują się żadne patologie, które uniemożliwiałyby wprowadzenie balona do żołądka.
Przeczytaj też: Metody zmniejszania żołądka
Jeśli w gastroskopii zwiadowczej przełyk i żołądek wyglądają prawidłowo, za pomocą gastroskopu wprowadzamy balon w postaci zwiniętej. W żołądku kiedy ułożymy go na dnie, podajemy przez gastroskop przez specjalny zawór płyn, który wypełnia balon. Zwykle jest to sól fizjologiczna, zmieszana z pewnym barwnikiem – po to, że gdyby nastąpił przeciek z tego balonu, pacjent jest w stanie zauważyć, że coś dzieje się nie tak. Zadaniem tego balonu są dwie rzeczy – po pierwsze zmniejsza objętość żołądka, czyli pacjent mając założony taki balon, nie jest w stanie zjeść więcej niż 200 czy 300 ml. Natomiast drugie działanie to jest działanie wpływające na część wydzielniczą żołądka. Pacjent odczuwa dużo mniejsze łaknienie. I te typowe ataki głodu z nocnym podjadaniem i wizytami w lodówce w znacznym stopniu łagodnieje – wyjaśnia ekspert.
Dodajmy, że tego typu balon pacjent ma w żołądku przez pół roku. Bardzo ważna zarówno w tym czasie, jak i po jego wyciągnięciu, jest odpowiednia dieta i wyrobienie właściwych nawyków żywieniowych.
Przeczytaj też: Dieta warzywna - jakie przynosi efekty? Zasady i jadłospis diety warzywnej
Chcesz wiedzieć więcej? Koniecznie zobacz program „Klinika urody”. Przed ekrany Discovery Life zapraszamy już dziś o 20:50!