Balon żołądkowy to jedna z metod walki z otyłością. Na czym polega zabieg i kto powinien się mu poddać?

Getty Images

Choć niektórzy uważają, że nadprogramowe kilogramy to wynik obżarstwa i lenistwa, okazuje się, że w niektórych przypadkach może być to też choroba. Jak leczyć otyłość? Sprawdź!

Czym jest otyłość?

Otyłość to nadmierne i patologiczne nagromadzenie tkanki tłuszczowej w organizmie. Stan ten może być niebezpieczny nie tylko dla naszego zdrowia (zarówno fizycznego, jak i psychicznego), lecz także dla życia. Aby móc rozróżnić otyłość od nadwagi, sprawdza się BMI, czyli body mass index. W medycynie uważa się, że otyłość można uznać już za chorobę. W jaki sposób można z nią walczyć? Jedną z metod jest założenie w żołądku Balona Ordera.

Przeczytaj też: Otyłość pierwotna i wtórna – przyczyny, objawy, skutki i leczenie otyłości

Balon Orbera – kto może mieć założony balon w żołądku?

Pacjentów do balona Orbera kwalifikujemy w ten sposób, że są to pacjenci, którzy nie mają innych obciążeń, którzy nie mają chorób współistniejących i których otyłość znajduje się w tak zwanym drugim stopniu otyłości klinicznej, czyli w sytuacji, kiedy mają BMI w granicach między 28 a 35 – tłumaczy profesor Maciej Kielar.

Jak wygląda zabieg założenia balona do żołądka?

Zabieg wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Tego typu operacja trwa przeważnie nie dłużej niż 30 minut. Jak wygląda kolejny etap po wprowadzeniu pacjenta w stan znieczulenia? Następnie lekarz wykonuje gastroskopię zwiadowczą. Podczas tego badania ocenia się kondycję przełyku, żołądka, a także dwunastnicy. Chodzi też o sprawdzenie czy na tych poziomach układu pokarmowego nie znajdują się żadne patologie, które uniemożliwiałyby wprowadzenie balona do żołądka.

Przeczytaj też: Metody zmniejszania żołądka

Jeśli w gastroskopii zwiadowczej przełyk i żołądek wyglądają prawidłowo, za pomocą gastroskopu wprowadzamy balon w postaci zwiniętej. W żołądku kiedy ułożymy go na dnie, podajemy przez gastroskop przez specjalny zawór płyn, który wypełnia balon. Zwykle jest to sól fizjologiczna, zmieszana z pewnym barwnikiem – po to, że gdyby nastąpił przeciek z tego balonu, pacjent jest w stanie zauważyć, że coś dzieje się nie tak. Zadaniem tego balonu są dwie rzeczy – po pierwsze zmniejsza objętość żołądka, czyli pacjent mając założony taki balon, nie jest w stanie zjeść więcej niż 200 czy 300 ml. Natomiast drugie działanie to jest działanie wpływające na część wydzielniczą żołądka. Pacjent odczuwa dużo mniejsze łaknienie. I te typowe ataki głodu z nocnym podjadaniem i wizytami w lodówce w znacznym stopniu łagodnieje – wyjaśnia ekspert.

Dodajmy, że tego typu balon pacjent ma w żołądku przez pół roku. Bardzo ważna zarówno w tym czasie, jak i po jego wyciągnięciu, jest odpowiednia dieta i wyrobienie właściwych nawyków żywieniowych.

Przeczytaj też: Dieta warzywna - jakie przynosi efekty? Zasady i jadłospis diety warzywnej

Chcesz wiedzieć więcej? Koniecznie zobacz program „Klinika urody”. Przed ekrany Discovery Life zapraszamy już dziś o 20:50!

Źródło: Discovery Life

Data aktualizacji: 23.06.2020,
Opublikowano: 23.06.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jakimi ziołami leczyć popularne dolegliwości? Ekspert radzi

Coraz częściej obserwujemy zainteresowanie pacjentów naturalnymi metodami leczniczymi, profilaktyką lub wspomaganiem terapii. Zioła są z pozoru bezpiecznie, ale źle użyte i nieprawidłowo dobrane, mogą nam zaszkodzić. Pamiętajmy, że oprócz właściwości  leczniczych ziół, to większość trucizn pochodzi ze świata roślin. Przed zastosowaniem ziół, zawsze warto sięgnąć po poradę farmaceuty lub lekarza biegłego w temacie fitoterapii.

Czytaj więcej
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Klinika bez tajemnic. Kto pojawi się w kolejnym odcinku?

Klinika bez tajemnic nie tylko pokazuje pracę i życie kliniki od kuchni. Program przede wszystkim pomaga bohaterom pozbyć się mankamentów urody i odzyskać wiarę we własne możliwości. Komu specjaliści z kliniki dr. Marcina Ambroziaka pomogą w 8.odcinku?

Czytaj więcej
Nowy odcinek Raportu life już 20 grudnia na antenie Discovery life!

Już w niedzielę, 20 grudnia, o 14.20 na antenie Discovery life emisja najnowszego odcinka Raportu life! O czym będzie mowa w programie? Sprawdźcie! 

Czytaj więcej
Mastektomia profilaktyczna – czy jej wykonywanie ma sens?

Czytaj więcej
Skleroterapia żylaków. Na czym polega zabieg i kiedy się go wykonuje?

Czytaj więcej
Czy łysienie androgenowe da się zatrzymać? Odpowiedź znajdziesz w kolejnym odcinku Kliniki bez tajemnic!

Medycyna estetyczna ma ogromne możliwości. Dzięki niej można nie tylko poprawić kształt nosa czy pozbyć się zmarszczek, ale także zatrzymać łysienie! Z takim problemem do kliniki dr. Marcina Ambroziaka zgłosił się Harry Jefferson - makijażysta oraz influencer. Czy specjalistą udało się rozwiązać jego problem?

Czytaj więcej
Przebarwienia na twarzy. Co zrobić, aby się ich pozbyć?

Czytaj więcej
Świerzbiączka - co to za choroba i jak z nią walczyć?

Świerzbiączka to choroba skóry. Pod wpływem różnych czynników, np. promieni słonecznych na ciele chorych pojawiają  się nieestetyczne, swędzące zmiany. Jak można sobie z nimi poradzić? Czy możliwe jest całkowite wyleczenie świerzbiączki?

Czytaj więcej
Malformacje naczyniowe. Jak powstają i czy można je usunąć?

Czytaj więcej